Pazar, Kasım 28
Home>>Trendler>>Erkek Saç Modelleri>>Saç İçin Okaliptüs Yağı’nın Faydaları

Saç İçin Okaliptüs Yağı’nın Faydaları

Hepimiz saçlarımızı seviyoruz, değil mi? Farklı saç kesimleri, bukleler, düzleştirme, renklendirme, dalgalar ekleme ve saçlara ne kadar mükemmel bir görünüm kazandırmak için yapılıyor. Ama saçlarına yaptığınız hasarın farkında mısınız?

İleri teknikler, kimyasal bazlı ürünler ve saç boyaları, bazı çevresel faktörler ile birlikte, Çoğu zaman hem saçlara hem de saç köklerine zarar vermektedir. Bu tarz kimyasal içeriklerin yerine daha doğal ürünler kullanmak daha iyidir.

Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacının kuru yapraklarından yapılan uçucu yağlardan biridir. Okaliptüs yağı, anti-enfeksiyöz, antibakteriyel, antiseptik ve anti-viral gibi özellikleri içerir, bu da saçınıza, vücudunuza ve cildinize saldırabilecek bakterileri ve mikropları çıkarmaya yardımcı olur. Bu nedenle, çeşitli şifa verici aroma terapilerinde de kullanılır.

Okaliptüs Yağı Saç Foliküllerini Uyarır

Saçın büyümesi için okaliptüs yağı kafa derisine uygulandığında şaşırtıcı bir uyarıcı olarak çalışır. Okaliptüs yağı kafa derisine uygulandığında, kan dolaşımını geliştiren kıl foliküllerinin uyarılmasında yardımcı olan karıncalanma hissi verir. Kan, kafa derisindeki her folikül ve hücreye ulaştığında, sağlıklı saç büyümesini destekler.

Okaliptüs Yağı Kepek ve Kaşıntıyı Giderir

Yine, Okaliptüs yağı antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal, vb. gibi kepek ve kaşıntıya neden olan mantarlara karşı mücadelede çok etkili olan özelliklere sahiptir. Kepek, saç foliküllerinin tıkanmasına bağlı olarak saç dökülmesine neden olabilen kafa derisinde kaşıntıya neden olur. Ayrıca tırnaklarla kaşınması ciddi enfeksiyonlara ve iltihaplara yol açabilir. Okaliptüs yağı kullanımı kepek çıkarmaya ve sağlıklı bir kafa derisi için kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Okaliptüs Yağı Saç Esnekliğini Arttırır

Saç için okaliptüs yağı da saçın elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Kafa derisine uygulandığında, yağ seramid sayısını artırır. Seramidler saç şaftını güçlendirir ve bu da saçın esnekliğini daha da arttırır. Sonuç olarak, saçların kırılması büyük ölçüde azalır.

Okaliptüs Yağı Bitlerden Kurtulmanızı Sağlar

Bitlerden kurtulmak için kafa derisi üzerinde her şeyi denemekten bıktınız mı? Okaliptüs yağı  bitlerden tamamen kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kafa derisine tamamen uygulandığında bitler ve nitler üzerinde onları boğmak suretiyle etkili bir şekilde çalışır. Yağın antimikrobiyal özellikleri, bitleri öldüren güçlü bir özelliğe sahiptir. Bunun için, esansiyel yağda birkaç damla uçucu yağ karıştırın ve deri üzerine uygulayın.

Okaliptüs Yağı Kafa Derisi Yağını Dengeler

Yağlı yiyecekler tüketmeseniz bile kafa deriniz çok yağlı mı? Okaliptüs yağı bu durumda kesinlikle size yardımcı olabilir. Okaliptüs esansiyel yağı, kafa derisindeki yağı düzenlemek için sebum üzerinde çalışan doğal özelliklere sahiptir. Saç derisi yağlı kaldığında, saç dökülmesine neden olan gözeneklerdekikirleri depolar. Okaliptüs yağı sebumu düzenler ve gözenekleri kapatan saç köklerini rahatlatır. Bu aynı zamanda çevresel nedenlerden dolayı saç dökülmesinin azaltılmasına yardımcı olur.

Saç İçin Okaliptüs Yağının Kullanımı

Yukarı okaliptüs yağının saç üzerindeki faydalarını açıkladık. Bunun yanı sıra okaliptüs esansiyel yağı saç dokusunu iyileştirir, saçları daha sağlıklı hale getirir ve saçınızın parlamasına yardımcı olur. Okaliptüs yağını kullanmak saç köklerinin ve saç derisinin sağlıklı saç gelişimini teşvik eder.

Okaliptüs yağının saç büyümesi için nasıl kullanılacağını biliyor musunuz? İşte sağlıklı saçlar için okaliptüs yağını kullanmak için birkaç ipucu:

1 Okaliptüs uçucu yağının yaklaşık 6 damlasını alın ve 2 yemek kaşığı düzenli saç yağı veya hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Parmaklarınızın yardımı ile kan basıncını arttırmak için kafa derinize masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulayın.

2 Doğal saçlar için okaliptüs yağı saç güçlendirmek için maske olarak kullanılır. Bunun için, yağlı saçlar için bir yumurta sarısı ve kuru saçlar için yumurta akı, 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve sadece 2 damla uçucu yağ alın. İyice karıştırın ve kafa derisine uygulayın. 30 dakika boyunca bekletin ve doğal şampuanla yıkayın.

3 Saç büyümesi için okaliptüs yağı kullanmak için bir şişe hindistancevizi yağı alın ve 1 çay kaşığı badem yağı, 10 damla uçucu yağ ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Parmak uçlarını kullanarak kafa derisinde haftalık bir masaj için yağı kullanın. Saçları yıkamadan yaklaşık 2 saat önce yağı kullandığınızdan emin olun.

Okaliptüs Yağını Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Okaliptüs Yağı Doğrudan Kullanılabilir mi?

Hayır, esansiyel yağlar her zaman yan etkisi olmaksızın badem yağı , hindistancevizi yağı, zeytinyağı , jojoba yağı vb. Gibi diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılmalıdır.

Astımlı Hastalarda Okaliptüs Yağı Kullanmak Güvenli midir?

Okaliptüs yağı astım hastalarına önerilmediği için astım ataklarına yol açabilecek bazı elementler içerir.

Hamile ve Emziren Kadınlar Okaliptüs Yağı Kullanmalı mı?

Hayır, yine okaliptüs yağının bazı güçlü unsurları hamile ve emziren kadınlara zarar verebilir, bu yüzden onu kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir