Cuma, Şubat 26
Ev>>Hastalıklar>>Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Yeniden Ekimi
HastalıklarTedaviler

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Yeniden Ekimi

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Yeniden Ekimi

Estetisyen Mehmet Onur, saç ekim yaşının 18’e kadar düştüğünü belirterek, bunun nedeninin de öğrencilerin yaşadığı sınav ve ders stresi olduğunu söyledi.

15 yıldır estetisyenlik yaptığını belirten Medikal Estetik ve Estetisyen Mehmet Onur, Türkiye genelinde saç dökülmelerinin arttığına dikkat çekti. Mehmet Onur, sadece Konya’da aylık ortalama 25 kişiye saç ektiklerini söyledi. Son zamanlarda saç ektirenler arasında öğretmenlerin çoğunlukta olduğunu ifade eden Onur, “Son bir aydır saç ekimi yaptığımız hastaların yüzde 80’ini öğretmenler oluşturuyor. Saç ekimi yaptığımız 25 hastanın 18’i öğretmen’’ dedi.

Saç ekim yaşının 18’e kadar düştüğünü kaydeden Mehmet Onur, “Genellikle saç dökülmeleri ırsi ve genetik olarak bilinir. Ancak son dönemlerde saç ekim yaşı 18’e kadar indi. Bunun nedenini de öğrencilerin sınav ve ders stresine bağlıyorum’’ diye konuştu.

’JÖLE VE BRİYANTİNLİ SAÇLA UYUMAYIN’
Saç dökülmesini engellemek için sinir ve stresten uzak durulması gerektiğini belirten Onur, “Ancak Türkiye şartlarına bakıldığı zaman insanların sinir ve stresten uzak durması zor görünüyor. Ama bunun yanı sıra saç dökülmesini engellemek için yapılacak olan şeyler de var. Özellikle genç kesimlerin saçlarında jöle ve briyantin ile uyumamalarını ve saçlarını yıkamalarını öneriyorum” dedi.

’SAÇ DİPLERİNE MASAJ YAPIN’
Ensedeki saçların genellikle dökülmediğini ve bunun da ensedeki kan dolaşımının yüksek olmasından kaynaklandığını kaydeden Onur, şunları kaydetti:

“İnsanlardaki saç dökülmelerine baktığımız zaman genellikle alın üstü ve tepeden başlamaktadır. Enselerde dökülme yaşanmamaktadır. Bunun nedeni de enselerde kan dolaşımının fazla olmasıdır. Uyurken yastığa konan ense bölümünde sağa ve sola dönerken kan dolaşımını hızlanmaktadır. Bunun içinde enselerde dökülme çok az olmaktadır. Otururken veya bilgisayar başında saç diplerine hafif şekilde elle masaj yapmak saç dökülmelerini azaltacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir