Pazar, Eylül 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi şüphesiz saç dökülmesidir. Neredeyse hepimiz bu yüzden ya saçlarımızı kestirmek zorunda kalırız yada bitkisel çözümlere başvururuz. Peki, saç dökülmesi neden olur?

Bayanlarda saç dökülmesi hormanik nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca stresli olduğumuz dönemler boyuncada saç dökülmesi görülebilir. Örneğin ergenliğe girişte, regl dönemlerinde ve gebelikte saçlarınızda büyük değişimler olabilir. Büyük değişimlerden kastımız saç tellerinin incelmesi, kırıkların çoğalması ve dökülmenin başlamasıdır. Besin eksikliğinden dolayıda saç dökülmesi görülebilmesi mümkündür.

Saç Dökülmesine Karşı Egzersiz!

Evet, yanlış duymadınız. Bol bol egzersiz yaparak saç dökülmesine dur diyebilirsiniz. Unutmayalım ki egzersiz yaptıkça saç derimiz terler ve ter sonucu saç derimiz temizlenir.

Vitamin Desteği Alın.

Saçınız aşırı derecede dökülmeye başladıysa bu vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden Omega 3 ve D vitamini açısından zengin olan balık tüketelim.

B  Vitamini:

B vitamini saç dökülmesine karşı birebirdir. B vitamini içeren besinler tüketerek hem saçınızın dökülmesini azaltabilirsiniz hemde saçlarınızın daha kolay uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Mineral Eksikliği:

Saç dökülmesinin nedenlerinden biride mineral eksikliğidir. Mineral eksikliğini gidermek için bol bol kırmızı et, yumurta, ıspanak vb. yiyecekler tüketmelisiniz.

Karbonhidrat:

Bazen aşırı karbonhidratlı yiyecekler tüketmek saç dökülmesine neden olmaktadır. Sizde saç dökülmesi yaşadığınız dönem boyunca karbonhidratı sofranızdan uzak tutmalısınız.

Stresten uzak durun!

Günümüzde stresten uzak durmak her ne kadar mümkün olmasa da kendimize ayıracak zamanımız olmalıdır. Aksi taktirde stres yaparak saçlarınızın iyice dökülmesine sebep olabilirsiniz.

Sigara ve Alkol

Sigara ve alkolün zararını bilmeyenimiz yoktur. Muhteşem ölümcül ikili tabirini kullanabiliriz. Sizde eğer bunların ikisinden birini kullanıyorsanız ilerde kel kalabilirsiniz.

Şampuan Seçimi:

Her önünüze gelen şampuanı kullanmaktan kaçınmalı ve sık sık şampuan değiştirmemenizi öneriyoruz. Ayrıca kullandığınız şampuanın içeriğini de iyice araştırmalısınız.

Saçınızı her gün yıkamayın!

Ne kadar faydalı görünse de saçınızı her gün yıkamanın bir çok zararı var. Bunlardan birisi de saç dökülmesi! Ayrıca saçınızı her gün yıkamanız durumunda saçınız yıpranıp, parlaklığını kaybedecektir.

Jöle ve sprey kullanımı:

Jöle  ve sprey saçı olduğundan çok yıpratarak, ileride saçın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden jöle ve sprey kullanımını azaltmakla beraber kullandığınız zamanda ise aynı gün içerisinde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir