Pazar, Kasım 28
Home>>Trendler>>Erkek Saç Modelleri>>Saç Derisi ve Genel Sağlık İçin Turp Faydaları

Saç Derisi ve Genel Sağlık İçin Turp Faydaları

Turp! Dünyada en çok sevilen ve bir çok insan tarafından görmezden gelinen en yaygın sebzelerden biri. Bu salatalara ekleyerek veya içecek yaparak kolayca tüketilebilir.

Turplar kök bitkileridir ve sulu, keskin bir tada sahiptirler. Beyaz, kırmızı, mor veya siyah olabilirler ve şekil bakımından uzun ve silindirik veya yuvarlak olabilirler. Turp tohumlarından elde edilen yağ, birtakım ürünlerde ve faydalı sağlık uygulamalarında kullanılmaktadır.

Turp’un Cilt Üzerine Olan Faydaları

Daha iyi görünmesi için birçok cilt ürününü denemiş biri iseniz, sağlıklı ve ışıltılı bir cildi korumak için diyetinize turp eklenme zamanı gelmiştir. Turp faydaları şunlardır:

Cildinizi Taze Tutar: Turpda bulunan lifler, tüm toksinleri cildinizden çıkarır ve cildinizi taze ve temiz hale getirir.Sadece cildinize az miktarda parçalanmış turp sürün ve 10 dakika bekletin ve ardından temiz suyla yıkayın.

Cildinizi Nemlendirir: Turplar cildinizi nemlendirebilecek iyi miktarda su içerir. Kendinizi nemlendirmek ve cildinizin pullanma ve pürüzlülüğünü ortadan kaldırmak için düzenli olarak turp suyu içmeniz gerekir.

Cilt Hastalıklarını Önler: Turp, cilt hastalıklarını ve iltihapları tedavi etmede oldukça etkili olan zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Turpun düzenli tüketimi sağlıklı ve parlak bir cilt ile sonuçlanır.

Akneleri Ortadan Kaldırır: Turpları tüketerek veya veya cildinize topikal olarak uygulayarak cildinizdeki inatçı akneleri bile ortadan kaldırabilirsiniz. Turplardaki vitaminler ve dezenfekte bileşenler, akne ve diğer cilt bozukluklarından kurtulmayı kolaylaştırır.

Cildinizi Temizler: Turp, kimyasal olarak doldurulmuş yüz temizleme ürünlerinden daha etkili bir şekilde mükemmel bir doğal temizleyici görevi görür.

Turp’un Saç Üzerine Olan Faydaları

Turp Kepeği Önler: Turp, kepek sorunlarının tamamen önlenmesinde de etkilidir. Günlük diyetinize turp ekleyin ve turp suyunu kafa derinize uygulayın ve havlu ile örtünerek 10 ila 15 dakika bekletin. Daha sonra su ile iyice yıkayın.

Saçınızın Genel Sağlığını Korur: Turpta bulunan demir, kalın ve sağlıklı saçların korunmasında çok önemlidir. Saçınızın genel dokusunu geliştirir ve güçlendirir.

Saç Köklerini Güçlü Tutar: Turpdaki soğutma etkileri ve su içeriği güçlü kökleri ve sağlıklı kafa derisini korumak için yardımcı olur.

Saçlarınızı Parlatır: Turp suyunu saç diplerine uygulayarak saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Turp’un Genel Sağlık Faydaları

Kalp Sağlığını İyileştirir: Turp, kan ve kalbi güçlendirerek diğer birçok sebze gibi kolesterol emilimini azaltma kabiliyetine sahiptir. Bu açıkça, sağlıklı kalbin sürdürülmesi ve her türlü kalp hastalığının önlenmesi ile sonuçlanır.

Sindirim Sistemini Güçlendirir: Turplardaki lif içeriği, sağlıklı sindirim sisteminin korunmasında yardımcı olur. Temel diyet lifleri, daha uzun süre boyunca kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Aşırı kilonun bizi birçok sağlık sorunuyla yüzleştirdiğini zaten biliyoruz. Eğer kolayca kilo vermek istiyorsanız, o zaman diyetinizin içerisine dahil etmek isteyeceğiniz en iyi şey turptur. Turplardaki lifler ve sindirilemeyen karbonhidratlar kolayca kilo vermede yardımcı olur.

Diyabetle Savaşır: Son araştırmalara göre, turpun diyabeti kontrol edebileceği kanıtlanmıştır. Turp kökleri, vücuttaki kan glukoz seviyelerini dengeleyebilen hipoglisemik ve anti diyabetik özelliklere sahiptir.

Bazı Kanserleri Önler: C vitamini, antosiyanin ve folik asit, vücutta kansere neden olan anormal hücre büyümesinin önlenmesine yardımcı olur. Aslında, böbrek kanseri, mide kanseri ve kolon kanserini düzenli olarak turp suyu içerek de tedavi edebilirsiniz.

Tiroid Sorunlarını Önler: Turp suyu tiroit hormonlarını dengelemeye yardımcı olan iyi bir sülfür ve raphanin kaynağıdır. Ayrıca metabolizmanın hızını sağlıklı bir şekilde artırmaya da yardımcı olur.

Kemiklerinizi Güçlendirir: Turp tohumları kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum açısından zengindir. Kalsiyum, sağlıklı ve güçlü kemiklerin korunmasında çok önemlidir ve turp oldukça iyi bir seçimdir.

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırır: Turp, böbrek ve kolon yoluyla tüm atık ürünleri yok ederek vücudu tamamen temizleyen doğal bir müshil gibi davranır. Aynı zamanda vücuttaki toksin birikimini önlemeye yardımcı olur.

Güçlü Kaslara Sahip Olmanıza Yardımcı Olur: Turp güçlü kaslar oluşturmak için gerekli olan zengin bir protein ve besin kaynağıdır. Genellikle proteinler kasların yapı taşları olarak kabul edilir. Bu nedenle diyetinize dahil edilmelidir.

Antimikrobiyal ve Antibakteriyel Özelliklere Sahip: Turp, birçok cilt ve sağlık hastalığından kaçınmaya yardımcı olan çok sayıda anti bakteriyel ve anti mikrobik özelliklere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir