Çarşamba, Kasım 24
Home>>Faydalı Bilgiler>>Sabit Disk Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey
Faydalı BilgilerTeknoloji Sözlüğü

Sabit Disk Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Sabit Disk Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Tüm sabit diskler ölür. Bu bir ömür gerçeğidir ve eski bir sabit diski değiştirmek veya ek bir yedek sürücü olarak kullanmak için birkaç yılda bir yenisini satın almak normaldir. Ama o kadar çok seçenek var ki, hangi sabit diski almalısın?

İyi haber şu ki, sabit disk alışverişi bu kadar zor değil. Aslında, bir çok seçenek ve çözüm var! Bu yönergeleri izlediğiniz sürece, yanlış sabit disk satın alıp paranızı çöpe atmak zorunda kalmazsınız.

HDD ve SSD Seçimi Yapmak

Bir veri depolama sürücüsü alırken yapılacak ilk karar, bir katı hal sürücüsü (SSD) isteyip istemediğinizdir. Bir SSD, geleneksel sabit disk sürücüsü (HDD) ile aynı işlevi yerine getirirken, birkaç artı ve eksilerle birlikte gelir.

SSD, geleneksel HDD’lerde bulunan dönen metal diskler yerine flash belleği kullanan bir veri sürücüsü türüdür. Büyük bir USB sürücü veya SD kart gibi düşünün. Ama bu fark ne kadar önemli?

İlk olarak, SSD’ler daha hızlı veri okur ve yazar. İkincisi, SSD’ler enerji tasarrufu sağlayan ve dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatan daha az güç çekiyor. Üçüncü olarak, SSD’lerin hareketli parçaları yoktur, böylece gürültü yapmazlar ve daha uzun ömürlüdürler.

Ama bazı dezavantajları da var. SSD’ler gigabayt başına daha pahalıdır. Yani aynı kapasitedeki HDD ve SSD sürücülerden SSD olan daha pahalıdır.

Para büyük bir endişe ise, geleneksel bir HDD seçebilirsiniz. Sürücüyü esas olarak uzun süreli veri yedekleme depolama alanı için satın alıyorsanız, geleneksel bir HDD ile devam edin. Sürücü bir işletim sistemini çalıştırıyorsa veya çok sık erişilen dosya ve programlara sahipse, bunun yerine bir SSD’ye gidin.

Sabit Sürücü Boyutları ve Arayüzler

HDD ve SSD arasında karar verdiğinizde, bir form faktörü seçmeniz gerekir. Neyse ki, iki seçenek vardır ve doğru seçim çoğunlukla mevcut kurulumunuz tarafından belirlenir.

Veri sürücüleri iki form faktörüne sahiptir: 3,5 inçlik sürücü ve 2,5 inçlik sürücü.

Geleneksel HDD’lerde, veri, dönen metal disklerde depolanır; bu da, genişletilmiş veri kapasitesi için daha fazla alana (fiziksel olarak) ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Bu nedenle, masaüstü bilgisayarların sabit diskleri genel olarak maksimum 12TB kapasiteye sahip 3.5 inçlik iken, dizüstü bilgisayar sabit diskleri genel maksimum 4 TB’lık kapasiteye sahip 2,5 inçlik bir kapasiteye sahip.

Öte yandan, SSD’ler daha küçük hale getirilebilir çünkü hareketli parçalara ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle, çoğu SSD 2.5 inç form faktörüne sahiptir. Bir SSD’yi 3,5 inçlik bir konektöre takmanız gerekirse ne olur? Adaptörler mevcuttur.

Bağlantılar gittikçe, modern tüketici sürücülerinin çoğu (hem HDD hem de SSD) SATA konektörlerini kullanır. SATA standardından önce oluşturulmuş olan daha eski HDD’ler, büyük olasılıkla IDE bağlantılarını kullanıyor. Ve harici bir sürücü alıyorsanız, sisteminize bir USB bağlantı noktası üzerinden bağlanacaktır.

Sabit Sürücü Özellikleri ve Performansı

Artık ne tür bir sürücü alacağınızı biliyorsunuz, ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi ürünü bulma zamanı geldi. Göz önünde bulundurmanız gerekenler:

Depolama Kapasitesi: HDD’ler her boyutta gelir ve fiziksel sınırlamalar nedeniyle sürücü başına 16 TB’a sığdırır. Öte yandan, SSD’ler çok daha küçüktür ve 60 TB’a kadar çıkmıştır, ancak uygun fiyatlı tüketici seviyesi SSD’leri 4TB’den nadiren daha büyüktür.

Transfer Hızları: Tüketici seviyesi bir HDD’nin performansı birçok faktör tarafından belirlenir, ancak dakika başına devir sayısı (RPM) önemli bir konudur. Daha yüksek RPM’ler, sürücüye ve sistemden daha hızlı veri aktarımı anlamına gelir.

Sürücünün SATA hızını görmezden gelebilirsiniz. Örneğin, modern bir sürücü 3.0 GB / s ve 7200 RPM olarak listelenebilir. Bu ilk değer, SATA bağlantısının teorik maksimum hızını açıklayan SATA hızıdır. Aslında hiçbir zaman HDD veriyi bu hızda aktaramaz. Bununla birlikte, bir 7200RPM sürücü her zaman bir 5400 RPM diskten daha hızlı olacaktır.

Önbellek Allanı: Sabit diskin, sürücünün bir bölümünden diğerine veri aktarması gerektiğinde, önbellek veya arabellek adı verilen özel bir yerleşik bellek alanı kullanır.

Daha büyük bir önbellek, verilerin daha hızlı aktarılmasını sağlar çünkü daha fazla bilgi aynı anda saklanabilir. Modern HDD’lerde 8MB ila 256MB arasında değişen önbellek boyutları olabilir.

Erişim Süreleri: Geleneksel HDD’lerin, okuyucunun veri okumak veya sürücüye veri yazmak için konumlandırması için gereken süre gibi, performansı etkileyen bir kaç başka etken vardır.

İki 7200 RPM sürücünün farklı performans gösterebileceği doğru olsa da (örn. Bunlardan biri okuyucuyu yeniden konumlandırmada daha yavaş olabilir), erişim zamanlarını karşılaştırmanın standart bir yolu yoktur. Ayrıca, çoğu sabit disk bu günlerde benzer seviyelerde performans gösterdiğinden, bu ayrıntı hakkında çok fazla endişelenmeyin.

Başarısızlık Oranı: HDD’ler mekanik olduğundan, zamanla aşınma ve yıpranma beklenir, ancak tüm HDD’ler aynı oranda yıpranmaz. Bazı modeller 12 ay içinde başarısız olmaya eğilimlidir, diğerleri ise altı yılı aşan ortalama kullanım sürelerine sahiptir. Satın almadan önce bunu model bazında araştırmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Sabit Disklerin Fiyatı ve Maliyeti

Alışveriş yaparken, ihtiyacınıza göre seçimler yapıp markaların farklı ürünlerine göz atmalısınız. Hangi faktörlerin ve özelliklerin sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermek size kalmıştır, daha sonra bu gereksinimlere uyan bir sabit disk seçin.

Bununla birlikte SSD veya HDD alacağınız zaman alışveriş sitelerindeki sıralama ve filtreleri kullanabilirsiniz.

Örneğin, WD Black serisi HDD’leri düşünün.

WD Siyah 1 TB HDD günlük tüketiciler için bir all-around iyi satın alma işlemidir. WD Black 2 TB HDD’ye depolama kapasitesini artırmak  neredeyse fiyatı ikiye katlıyor. WD Black 4 TB HDD için tekrar kapasiteyi 2 kat arttırmış olursunuz ancak fiyatı 2 kat artmış olmaz.

Bunlardan hangisi en iyi değeri sunuyor? 6 TB modeli. 1TB, 2TB, 4TB ve 6TB modelleri, daha büyük depolama alanıyla azalan gigabyte fiyatlarına sahiptir. Yine de fiyatta ölçeklenmeyen başka sürücüler var. Yani dikkatli olmalısın. Bazı sürücüler daha yüksek kapasitede gigabayt başına daha pahalıya mal oluyor.

SSD’ler için de geçerli. Samsung 860 EVO 250GB SSD ve Samsung 860 EVO 500 GB SSD  sürücüleri karşılaştırdığımızda kapasite 2 kat artarken fiyat iki kat artmamaktadır.

Harici Diskler ve Dahili Diskler

Göz önünde bulundurulması gereken son şey, bu sabit diskin bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kasası içine yerleştirilip yerleştirilmeyeceği veya harici olarak kullanıldığı ve çeşitli cihazlara bağlandığıdır. Bu kolay bir karar, ancak her birinin artılarını ve eksilerini gözden geçirelim.

Harici sürücüler depolama, yedeklemeler ve aktarmalar için idealdir. Genellikle, sırasıyla 60MB / s, 625MB / s ve 1,250MB / s maksimum aktarım hızlarına sahip USB 2.0, 3.0 veya 3.1 kullanarak bağlanırlar. USB 3.1 elbette tercih edilir, ancak saatlerce veri transfer etmediğiniz sürece şart değildir.

Harici sürücüler taşınabilir. Onlar herhangi bir güçlük olmadan birden fazla bilgisayar arasında paylaşılabilir. Sadece USB’yi fişten çekin, başka bir yere takın ve işiniz bitti. Doğrudan medya oynatımı için televizyonlara ve medya oynatıcı cihazlara da takılabilirler.

Diğer tüm durumlarda, dahili sürücüler tercih edilir.

Not: Herhangi bir veri sürücüsü dahili veya harici olarak kullanılabilir – harici sürücüler esasen özel bir koruyucu muhafazaya yerleştirilmiş dahili sürücülerdir. Harici bir sürücü alırsanız, sürücüyü gerçekten kaldırabilir ve dahili olarak kullanabilirsiniz. (Bunun için harici kutu almanız ve sürücüyü içine yerleştirmeniz yeterli olacaktır.)

Oyun Sabit Diskleri: PlayStation, Xbox, PC

Sabit disk seçiminiz oyunların performansını önemli ölçüde etkileyebilir, bu yüzden  oyun oynamak için her zaman SSD’leri öneriyoruz . Bu, PC’ler, Xbox One, Xbox One X, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 4 Slim, PlayStation 4 Pro veya herhangi bir yeni oyun konsolu için geçerlidir.

SSD hızları HDD hızlarını çok aştığından, oyunlar daha hızlı başlayacak ve seviyeler, aşamalar ve haritalar daha hızlı yüklenecektir. Oyun oynarken SSD’ler ve HDD’ler arasındaki fark gece gündüz gibidir. HDD almaktan pişman olacaksınız!

Bir sürücü seçerken, cihazın parametrelerine uygun seçim yapmalısınız:

  • PC’ler için:Herhangi bir sabit disk, sizin durumunuzdaki sabit sürücü yuvalarının form faktörünü ve anakartınızın bağlantı türlerini bildiğiniz sürece çalışacaktır. Yine, büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarlar için 3,5 inç ve dizüstü bilgisayarlar ve büyük olasılıkla SATA bağlantıları için 2,5 inç sürücüler seçmelisiniz.
  • Xbox 360 için:Orijinal Xbox 360, özel durumlarda 2.5 inç sabit sürücüleri kullanır. Yükseltmek veya değiştirmek için, Microsoft’un aşırı pahalı değiştirmelerinden birini satın almanız gerekir. Üçüncü taraf sürücüler olabilir ancak bu makalenin kapsamı dışındadır Xbox uyumlu firmware ile uygulanması gerekmektedir edilecek.
  • Xbox 360 S ve E için:Xbox 360 S ve E konsollarında kullanılan sabit sürücüler orijinal Xbox 360 ile uyumlu değildir ve bunun tersi de geçerlidir. 4GB modellerinde, çıkarılamayan veya değiştirilemeyen dahili flash bellek var. Microsoft’un overpriced yedeklerinden birini satın alarak 250GB modelleri 500 GB’a yükseltilebilir.
  • Xbox One için:Xbox One, USB 3.0 üzerinden harici sürücüleri destekler, yani herhangi bir SSD’yi kullanabilirsiniz. Ne yazık ki, dahili sürücüyü değiştirmek için kolay bir yol yoktur.
  • Xbox One X için:Xbox One X, en az 256GB boyutunda USB 3.0 üzerinden harici sürücüleri destekler. Ne yazık ki, dahili sürücüyü değiştirmek için kolay bir yol yoktur ve bunu yapmak garantinizi geçersiz kılar.
  • PlayStation 3 için:Tüm PlayStation 3 modellerinde, zorlanmadan kullanıcılar tarafından değiştirilebilen ve yükseltilebilen 2,5 inç SATA sürücüler bulunur.
  • PlayStation 4 için: Slim ve Pro dahil olmak üzere tüm PlayStation 4 modellerinde, zorlanmadan kullanıcılar tarafından değiştirilebilen ve yükseltilebilen 2,5 inç SATA sürücüler bulunur. USB 3.0 ile harici sabit sürücüleri de destekliyorlar.

Mac için Dahili ve Harici Sabit Sürücüler

Bir MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini veya iMac kullanıyorsanız, bir sabit disk satın alırken akılda tutulması gereken bir sürü ekstra husus vardır.

Dahili Mac Sabit Sürücüleri

En önemli şey, Mac sabit disk yükseltmelerinin oldukça fazla sayıda DIY projesi olmasıdır. Dahili sürücüye ulaşmak için cihazınızı parçalara ayırmanız, dikkatli bir şekilde değiştirmeniz ve ardından her şeyi bir araya getirmeniz gerekir. En kolay değişim bile en az bir saat sürebilir. Bu ayrıca garantinizi ve varsa AppleCare sigortasını geçersiz kılar.

Tüm MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini ve iMac modelleri 2012 ve daha sonra dahili bir 2,5 inç form faktörü kullanın (dahili 3,5 inç form faktörü kullanan 27 inç iMac’ler hariç). Neyse ki, 3,5 ila 2.5 inç çeviriciler var.

SATA, PCIe, NVMe ve AHCI ile ilgili konular biraz karışık. Örneğin, 2017’de 21,5 inçlik iMac’ler, eğer aygıt başlangıçta bir Fusion Drive ile donatılmışsa, bir PCIe yuvasına sahiptir. Özel olarak bakmadığınız sürece, cihazınızda hangi bağlantıların kullanılabileceğini bilmezsiniz.

Mac için Harici Sabit Sürücüler

Harici sürücüler için, artan veri aktarım hızları sıralamasında listelenen birkaç bağlantı seçeneğiniz vardır: USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, Thunderbolt 2 ve Thunderbolt 3 (USB Type-C olarak da bilinir). USB 3.0’ı, gitmeniz gereken en düşük değer olarak öneriyoruz.

Mac cihazları, Apple’ın benzersiz dosya sistemlerini kullanır, böylece harici sabit diskler, maksimum performans için HFS + (Mac OS Genişletilmiş) veya Apple Dosya Sistemi’nde (APFS) biçimlendirilmelidir.

Ancak, Apple olmayan cihazların çoğunun HFS + veya APFS disklerini okuyamayacağını unutmayın! Windows’ta HFS + okuma yolları vardır , ancak APFS uyumluluğun son derece kısıtlı olduğunu bilmeniz gerekir. Hem Mac hem de Windows ile temiz çalışan tek biçim FAT32’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir