Salı, Kasım 23
Home>>Hastalıklar>>Romatoid Artritle Bağlantılı Sağlık Riskleri
HastalıklarTedaviler

Romatoid Artritle Bağlantılı Sağlık Riskleri

Romatoid Artritle Bağlantılı Sağlık Riskleri

Kemik incelmesi. Romatoid artrit yani kireçlenme kemik incelmesine ve osteoporoza sebep olabilir, kemik kırılmaları, hassaslaşması ve inflamasyonuna yol açar. Genellikle kemik ve kas kütlesi kaybı görülür, faaliyetlerde ağrı yaşanır. Normal kemik yoğunluğu taraması, egzersiz ve kemik güçlendirici ilaçlar kullanılır. Ayrıca yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini tüketilmelidir.
Kalp hastalığı ve inme. RA olan kişilerin yaşıtlarına oranla kalp hastalığı riski 2 kat daha fazladır. Romatoid artrit, diyabet, hipertansiyon gibi diğer [kalp hastalığı] risk faktörleri, eşit kabul edilir tabii sigara ve aile öyküsü de bunu destekler.

Sjögren sendromu. Sjögren sendromu saldırıları otoimmün bir hastalıktır ve gözyaşı kurutur göz ve ağızda tükürük bezleri kurumasına neden olur.
Lenfoma kanseri. RA hastalarında yakalanma oranı 2-4 kat daha fazladır. Lösemi ve lenfoma, akciğer kanseri ve melanom kanseri gibi kan kanserleri görülebilir. İlaçları da etkilidir.
Akciğer sorunları. Bazı insanlar % 8 oranında interstisyel akciğer hastalığı gelişebilir. Zor nefes alma gibi ciğer sorunları gelişir.
Enfeksiyonlar. Metotreksat, adalimumab (Humira), etanersept (Enbrel) ve infliksimab gibi RA ilaçlar enfeksiyon riskini artırır. Bağışıklık sistemini zayıflatır, RA 2 kat daha fazla zayıflatır.

Depresyon. Şaşırtıcı da olsa romatoid artritli kişilerin depresyon geçirme olasılığı iki kat daha fazladır. Fonksiyonel engel ve bağımsızlık kaybını sağlar. Yaşam kalitesini azaltır, ömrü kısaltır.
Anemi. RA, vücutta oksijen taşınması için gerekli kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden meydana gelen anemiye yol açabilir. kırmızı kan hücrelerini üreten kemik iliği engelleyebilir ve iltihaplandırır. Vaskülit ve el ve ayak parmakları özellikle deride kötü kan dolaşımıdır, sinir hasarlarına yol açar.
Gastrointestinal kanama. RA komplikasyonları sindirim sisteminde ülsere ve kanamaya sebep olabilir. steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ve reçeteli ilaçları da buna sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir