Pazartesi, Ekim 18
Home>>Hastalıklar>>Romatoid Artrit Tedavisi İçin 3 Doğal Çözüm
HastalıklarTedaviler

Romatoid Artrit Tedavisi İçin 3 Doğal Çözüm

Romatoid Artrit Tedavisi İçin 3 Doğal Çözüm

Artrit, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ağrılı ve zayıflatıcı bir durumdur. En yaygın biçimlerden biri romatoid artrittir, vücudun bağışıklık sisteminin eklemlerdeki bağ dokularını düşmanca organizmalar olarak algılandığı ve onlara saldırmaya başladığı bir durumdur. Bu eklemlerde kronik iltihaplanma yaratır, ağrı ve hareketlilik kaybı ile sonuçlanır.

Daha ciddi vakalarda hastalık, eklemlerin yanı sıra iltihaplı kan damarlarına ve iç organlara zarar veren diğer bölgelere bile saldırabilir. Yıllar boyunca, romatoid artrit bu durumun en korkulu haliydi, çünkü tedavi olmadı. Bu güne kadar, romatoid artrit için tam bir tedavi yoktur, ancak tedavi şekilleri gelişmiştir, böylece artık böyle bir zayıflatıcı hastalık değildir.

Yıllar boyunca geliştirilen romatoid artrit için bir dizi geleneksel tedavi vardır. Anti-inflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler genellikle ilk tedavidir. Kemoterapi ve steroidler de daha ciddi durumlarda kullanılır. Ne yazık ki, bu tedavilerin bazıları, özellikle kemoterapi, korkunç yan etkilere sahip olabilir.

Neyse ki, romatoid artrit için rahatlama sağlayan bir dizi doğal alternatif tedavi vardır.

Probiyotikler

Probiyotik takviye romatoid artrit tedavisinde bir sonraki büyük buluş olabilir. Antibiyotikler, dünyadaki en fazla reçete edilen ilaç tiplerinden biridir. Bu, mikroplarla doğal seçilim sürecinden dolayı bunları daha az etkili hale getirdiği gibi, bağırsak florasına da büyük hasar verir. Antibiyotikler iyi ve kötü bakteriler arasında ayrım yapmadığından, bağırsaklara uzun süreli kullanımlar sonucu zararlar verebilmektedir.

Çin’deki araştırmacılar, dengesiz düzeylerde bağırsak bakteri ve romatoid artrit arasında bir bağlantı buldular. Hastalığı olan hastalar genellikle bağırsak bakteri haemophiliusun çok düşük seviyelerine sahipti. Ayrıca çinko, demir ve arginin gibi mineralleri metabolize etme konusunda sıkıntı çektiklerini keşfettiler.

Başka bir çalışma romatoid artritli hastalarda probiyotik takviyenin etkinliğini test etmiştir. Semptomların bir kontrol grubuna göre iyileşip iyileşmeyeceğini görmek için bakteri Bacillus coagulans ile 6 haftalık takviye sağladılar. Araştırmacılar, probiyotik verilen hastaların, ciddi inflamasyona yanıt olarak karaciğer tarafından üretilen hareketliliğin ve C-reaktif protein seviyelerinin azaldığını bulmuşlardır.

D Vitamini

Bir çalışmada romatoid artrit hastalarının % 76’sından fazlasının genel sağlığın korunmasında çok önemli rol oynayan kritik bir besleyicid olan D vitamini açısından eksik olduğu bulunmuştur. Sanayileşmiş dünyada D vitamini eksikliği çok yaygın hale gelmiştir. Bunun nedeni vücudun başlıca D vitamini kaynağı güneş ışığı olmasıdır. Güneşten gelen UV radyasyonu cildinize emildiğinde, vücudunuzda D vitamini sentezini teşvik eder. D vitamini teknik olarak bir vitamin değil, bir hormon, ve yağlı balık ve bazı D vitamini takviyeli bazı süt ürünleri gibi bazı gıdalardan da alabilirsiniz. Vitamin D eksikliği raşitizmle ilişkilendirilmiştir, çocuklarda kemiklerin ve eklemlerin zayıflaması ve yukarıda belirtildiği gibi, yetişkinlerde artrit gibi benzer durumlara da katkıda bulunur.

Hindistan’da yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 6 hafta boyunca haftada 60.000 IU D vitamini verdi, daha sonra 3 ay boyunca ayda bir kez aynı miktar verdi. Bu D vitamini mega dozunu alan hastalar belirgin şekilde iyileşmiş semptomlar yaşadılar.

Balık ve Morina Karaciğeri Yağı

Balık yağı takviyeleri genellikle eklem sağlığı için iyi olarak pazarlanmaktadır. Birçok araştırmaya göre, bu sadece bir pazarlama türü değildir: 12 aylık bir çalışmada, İskoçya’daki bilim adamları, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ile tedavi edilen romatoid artritli hastalara balık yağı takviyeleri vermiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, balık yağı alan hastalar NSAID kullanımını yüzde 59 oranında azaltabilirdi!

Almanya’da yapılan bir başka İngiliz araştırmasına göre, morina karaciğer yağı da romatoid artritin giderilmesinde etkili gibi görünmektedir. Alman çalışmasında, günlük morina karaciğer yağı takviyesi hastaların yüzde 68’inde semptomu iyileştirdi. Morina karaciğeri yağı ile yapılan İngiliz deneyi, eki alan hastaların yaklaşık yüzde 40’ının, NSAID kullanımını azalttığını ve kontrol grubunun sadece yüzde 10’unu karşıladığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir