Perşembe, Haziran 17
Home>>Hastalıklar>>Renal Denervasyon Hipertansiyon Hastalığı
HastalıklarTedaviler

Renal Denervasyon Hipertansiyon Hastalığı

Renal Denervasyon Hipertansiyon Hastalığı

Avrupa’da uygulanan ve kısa süre önce Türkiye’de de uygulanmaya başlanan renal denervasyon yöntemi, dirençli tansiyon hastaları için umut oldu. Hastaların tansiyonu, böbrek atardamarı etrafındaki sempatik sinir ağlarının radyo frekans ile yakılmasıyla düşürülüyor.

Dünyada 4 yıllık geçmişe sahip olan yöntem Türkiye’de de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Bursa’da yaşayan yaşındaki 42 yaşındaki Levent Gülsüm’e özel hastanede Dr. Yusuf Aktürk tarafından bu yöntem uygulandı. 12 yıllık evli ve 2 çocuk babası olan Gülsüm, 6 yıldır bu hastalıkla mücadele ettiğini, 5 yıldır ilaçlar kullandığını belirterek, “Tansiyon değerlerim 21’e 12’den aşağı düşmedi. Anjiyo yapıldı. Anjiyo sonucunda damarların açık olduğu gözlendi. Tedaviyi internet ve kardiyoloji uzmanlarına sorarak araştırdım. Riski çok az. Tedavinin faydası yüksek. Yüzde 98 başarı oranı var. Yan etkisi olmayan sistem. Devlet ameliyat masrafları karşılamıyor. Ameliyatın maliyeti yüksek. Sadece kullanılan malzemeler 25 bin TL civarında tutuyormuş. Özel sağlık sigortam onay verip, bu tedaviyi karşıladı. 6 senedir bu hastalıkla boğuşuyorum. Normalde değerleri 20’ye 12 – 13 civarındaydı. Hastaneye gittiğimde çeşitli ilaçlar verdiler. İlaçlarda pek düşürmedi” dedi.

Renal denervasyonun yeni tedavi yöntemi olduğunu belirten Dr. Yusuf Aktürk, “Çok ilaç kullanıp kan basıncı düşmeyen hastalarda böbrek atar damarlarının içerisinde bulunan sinir uçlarının yakılması yoluyla kan basıncının düşürülmesidir. Tedaviye yanıt hemen belli olmuyor. 1 ile 3 ay arasında tedavi yanıtı ortaya çıkmaya başlıyor. Ortalama 32 ile 12 milimetre düzeyinde kan basıncı düşüyor” dedi.

Tedavinin güvenli olduğunu belirten Aktürk, “Sinirler ısı yoluyla yakılıyor. Kontrollü yapılıyor Yan etkisi görülmüyor. Hastada biraz ağrı oluyor. İşlem esnasında hasta uyutuluyor. Birde güçlü ağrı kesiciler uyguluyoruz. Bu işlem ile beraber hastanın kan basıncında düşmeler oluyor. Bu duruma bağlı olarak hasta daha az ilaç kullanıyor. Hipertansiyonu tamamen ortadan kaldırmak diye bir şey yok. İlaç tedavisini de tamamen ortadan kaldıramıyoruz. Tedavinin temel amacı kan basıncını kontrol altına almaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir