Cuma, Haziran 25
Home>>Hastalıklar>>Rahim İçi Dokularında Bozukluk Kısırlığa mı Yol Açar?
HastalıklarKadın HastalıklarıKanserTedaviler

Rahim İçi Dokularında Bozukluk Kısırlığa mı Yol Açar?

Rahim İçi Dokularında Bozukluk Kısırlığa mı Yol Açar?

Kadınlarda yaşanan kısırlık hayatı olumsuz etkiliyor. Çocuk sahibi olamamak bazı aileleri derinden etkiliyor. Peki kısırlığın ardında neler yatıyor..

Kadınlarda görülen kısırlık ve kadın kısırlığı tedavisi

  Tüplerin hasarlı veya tıkalı olması

Kadınlarda kısırlık  nedenlerinin en önemlilerinden birisi tüplerin tıkalı olmasıdır.Tüplerde oluşan tıkanıklık sperm ile yumurtanın birleşmesini engelleyerek döllenmenin ve gebeliğin  gerçekleşmemesini sağlar. Tüplerde oluşan sorun, enfeksiyon hastalıkları ya da endometriozis ve  cerrahi bir işlem sonucu karın içinde oluşan yapışıklıklar nedeni ile oluşabilir. Tüplerin tıkalı olmasının  en büyük sebebi ise cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlardır. Küçük yaşlarda verem mikrobu alan  kişilerin de tüplerinde dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir. Tüpler de yüksek hasarlar bulunan  kadınlar  da  gebe kalma olasılığı neredeyse imkânsızdır. Fakat tüp bebek tedavisi ile hamile kalma oranları  oldukça yüksektir.

Yumurtlama bozuklukları

Kadınlarda kısırlık  nedenlerinden bir diğeri yumurtlama bozukluğudur.Yumurtlama bozukluğu  kadınlarda  en çok rastlanılan  kısırlık  nedenidir. Yumurtlama bozukluğu,  yumurtlamanın hiç gerçekleşmemesi veya düzensiz ve çok az oranda olmasıdır. Kadınlarda adet  düzensizliği ya da adet görmeme durumu yumurtlama bozukluğunun göstergesidir. Fakat adeti  düzenli olan bir kişide de yumurtlama bozukluğu olabilir. Yumurtlama bozukluğu üç şekilde görülür.

Polikistik over sendromu,
Beyin sapında bulunan süt hormonunun normal düzeyinden fazla salgılanması,
Yumurta üretimini sağlayan hormonların eksikliği nedeni ile beyin sapından salgılanamaması.

Endometriozis

Kadınlarda kısırlık  nedenlerinden biride rahim içini tamamlayan dokunun rahim dışında oluşmasıdır. Endometriozis aynı rahim içini  tamamlayan dokular gibi hormonlara karşı duyarlıdır ve adet zamanı kanar. Karın içinde gerçekleşen  kanamalar ilerleyen zamanlarda yapışıklık ve iltihap bezleri oluşumuna neden olur. Bu durum  kistlere de neden olur. Oluşan kistlere ise endometrioma denir. Bu tür hastalıklarla karşı karşıya  kalan kadınların çocuk sahibi olmaları için tedavi görmeleri gerekir. Çocuk sahibi olmak için doktora  başvuran kadınların %25 gibi bir oranında endometriozise rastlanılır. Endemetriozis östrojenhormonuna bağlı gelişen bir  kısırlık  nedenidir.

Görülme sıklığı ve yerleri

En sık   yumurtalıklar da oluşur.

Kadınlarda kısırlık  nedenlerinden biri olan  çikolata kistleri  hastaların % 75 oranında etkilidir. Hastalığa neden olan yerler ise, rahim ağzı, tüpler,  mesane, vajinadır. Ayrıca, zor ve dikişli doğum yapan kadınlar da doğum sırasında açılan kesiler de de  oluşabilir.

Oluşum nedeni

Oluşma sebebi kesin olarak açıklanamaz. Geri akım menstrüasyon olarak tanımlanır. Bu tanıma  göre adet kanının tüplerden karın boşluğuna geçmesi ile bazı dokuların karın boşluğuna yerleşerek  canlılıklarını o bölgede koruma durumudur.

Belirti ve bulguları

Endometriozis olan kişiler de en çok görülen sorun adet döneminin aşırı ağrılı geçmesidir. Aşırı gelişen  ağrının nedeni ise endometriozis odalarında salgılanan maddelerin rahimde yol açtığı kramplar ve  kasılmalardır. Cinsel ilişki esnasında da ağrı ve kasılmalara sebep olabilir. Endometriozis hastalığında  her zaman kanama bozukluğu görülmez. Ancak adet öncesi kahverengi lekelenmeler meydana  gelebilir.

Alerjik nedenler

Alerjik nedenlerin kısırlık sebebi olmasıyla beraber tanısı ve tedavisi de oldukça güçtür.

Rahim ağzı problemler

Rahim ağzında oluşan yapısal, enfeksiyona bağlı ya da bölgede salgılanan mukus  kadınlarda kısırlığasebep  olabilir. Polip ve benzer tümörler bir de bu bölgede gerçekleşmiş cerrahi işlemler de  kadın Kısırlığı’na  sebep  olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir