Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Protein Yönünden Zengin Gıdalar Hangileridir?
BeslenmeFaydalı BilgilerSağlık Haberleri

Protein Yönünden Zengin Gıdalar Hangileridir?

Protein Yönünden Zengin Gıdalar Hangileridir?

Balık, koyun eti, dana eti, tavuk eti ve tüm et ürünleri temel amino asitleri sağkayan protein yönünden son derece zengin besinlerdir. Sebze ve meyveler, protein yönünden çok zengin değildir. Peki et ürünleri haricinde protein içeren o yiyecekler nelerdir?

Gelin birlikte görelim:

1) Avakado

Protein yönünden en zengin meyve avokadodur. Avokadoyu hem tek başına yiyebilir hem de salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

2) Nohut

Yarım su bardağı nohutun içerisinde 7 gramdan daha çok protein bulunduğundan, uzmanlar vejetaryenlere en çok nohut yemelerini önermektedirler.

3)Mercimek

Mercimek, ete alternatif olarak tüketilebilecek en önemli protein kaynaklarından biridir. Kan şekerini de sabit tutan bu besin, demir yönünden de oldukça zengindir.

4)Fasulye

Fasülye, en önemli protein kaynaklı sebzelerden biridir ve 1 bardak fasulye içerisinde 15 gram protein bulunmaktadır.

5)Bezelye

1 su bardağı bezelye içerisinde 8 gram protein bulunmaktadır ve et yerine geçebilecek zengin protein kaynakları arasında yer almaktadır.

6)Kurutulmuş Domates

Güneş ışığında kurutulan bir su bardağı domates içerisunde, 8 gram protein bulunmaktadır. Hem çiğ tüketilebilir hem de yemeklerin içerisinde kullanılabilir.

7) Kuruyemiş

Sağlığımız için sağlıklı yağları içerisinde barındıran kuruyemişler, protein yönünden de oldukça zengindir. Özellikle de fndık, fıstık, fıstık ezmesi tüketilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir