Cuma, Haziran 25
Home>>Beslenme>>Protein Tozunun Kaslarda Gerekliliği

Protein Tozunun Kaslarda Gerekliliği

Sarkopeni yaşla ilerleyen kas kütlesi kaybıdır ve kaslarda protein azalması gıda alımının bir sonucu olarak gelişir. Kas protein birikiminde en iyi olan süt proteininin sarkopeniye yardımcı olacağı araştırılmaktadır. 3 grup yaşlı erkek bu araştırmada, 3 çeşit besinle beslenmiştir: peynir altı suyu, kazein ve kazein hidrolizat proteinler. Protein alımları ve sindirim ve emilimleri kinetik olarak değerlendirilmiş, bir intravenöz izleyici ile kas sentez oranları hesaplanmıştır.araştırmaya göre, peynir altı suyu protein olarak daha etkindir.

Daha hızlı sindirilip kinetik olarak emilir ve yüksek lösin içeriği vardır. Henüz tıpta bu bilgiler yetersizdir insanlar kaslarını kullanmanın farkına varamamışlardır. Kaslar daha hızlı ve düzenli olarak uygun egzersizle desteklenmiyorsa sıkıntılar görülebilir. Ayrıca yaşa bağlı kas kaybı yani sarkopeni riski de böylece artar. Hayatınız boyunca kas egzersizi yapmasanız bile ne zaman farkederseniz o zaman egzersize başlayın. Protein sağlıklı kas büyümesi ve bakımı için gereklidir yaş ilerledikçe kasların önemi anlaşılır. Sarkopeni yaş ilerledikçe %10 olan riskini %60’a çıkartır. Nedenleri şunlardır:
Hormonal değişiklikler
Sedanter yaşam tarzı
Oksidatif hasar
İltihap
İnsülin direnci.

Sadece ağırlık kaldırmak da yeterli değildir. Aerobik ve koşu gibi katabolik egzersizler de gereklidir. Hormonal etkileri olmayacaktır kaslar desteklenir. Vücut geliştirmeye de gidilebilir. Peak 8 gibi yüksek yoğunluku egzersizler vücudun doğal insan büyüme hormonu için önemlidir. Bunun üretimine katkıda bulunur. Fitness hormonu olarak da bilinir; sağlıklı yaşlanma, fitness, ve evet, kas geliştirme için çok önemlidir. Ayrıca, yeni kas dokusu oluşturmak için uygun sinyalleri ve yapı taşları ile bunları sağlamak için uygun zamanda uygun yakıt ile kaslarınızı güçlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir