Çarşamba, Haziran 23
Home>>Faydalı Bilgiler>>Polenle Gelen Güzellik

Polenle Doğal Güzellik Yöntemi Nedir?

Günümde önemi anlaşılmaya başlanmış ve anlaşılmaya devam eden, birçok uzman tarafından ‘’Mucize Besin’’ veya ‘’Mükemmel Gıda’’  olarak adlandırılan besindir polen. İhtiva ettiği güçlü aminoasitler ve vitaminler sayesinde birçok alanda kullanılmaya başlandı.

Polen, arıların ürettikleri enzimle  birçok çiçekten topladıkları bir ‘’Gençlik İksiri.’’ Özellikle çocukların sağlıklı gelişimi için tüketmeleri gereken, diğer insanlarında sağlıklı yaşamaları için sofralarından eksik etmemeleri tavsiye edilen bu gıdada B vitamini olarak çok komplekstir ve mineral yönünden çok zengindir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Güzel bir Cilt ve Sağlıklı Saçların temel sırrı vücudunuzda vitamin ve mineral bakımından eksiklik olmamasıdır. Bu desteği günlük olarak 1 tatlı kaşığı poleni sabah aç karna veya akşam yatmadan önce tüketerek karşılayabilirsiniz. Yazımızda size sunacağımız maske tariflerini de ayda bir uygulayarak daha  güzel bir cilt ve sağlıklı, parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Yetişkin arılar besin olarak nektar dediğimiz bal özünü tüketirken yavru arılar polen ağırlıklı beslenir ki gelişimlerini tamamlasınlar. Yani arı ırkının devamı için polen çok önemlidir ve yavru arıların bütün protein ve vitamin ihtiyacını karşılar. Ülkemizde de ilk kullanım alanı kansızlığa iyi gelmesinin anlaşılmasıyla başlamıştır. Sonrasında kanser dahil birçok konuda destekleyici etkisinin fark edilmesiyle kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ülkemiz arıcılık ve arı ürünleri bakımından Çin’den sonra ikinci sırada gelmektedir. Bu sebeple taze olarak ve uygun fiyatta bulunması mümkündür. Düzgün şekilde kurutulmamış polenleri tercih etmeyin. Polen ne kadar uzun süre beklerse vitamin değerleri o kadar düşer ve etkinliği azalır. Poleni elinize aldığınızda hafif bir temasla dağılırsa polen taze demektir.

Cildi Yenileyen Polen Maskesi

Polenin güzellikteki etkisi yine mucizeyi boyutlarda.  Lekeli ve pürüzlü bir cildin temel nedeni kanımızdaki atık maddelerden kurtulmaktır. Günlük olarak tüketmeye başladığımız polen sayesinde bu sorundan 1-2 ay içinde kurtulabileceğinizi tahmin ediyoruz. Bu maskeyi cildinde sıkıntısı olanlar haftada 1 düzeldikten sonra ayda 1 kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Malzemeler

2 tatlı kaşığı polen

1 yumurta sarısı

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanması

Önce polenle zeytinyağını karıştırıp biraz ezin ve 10 dakika kadar bekleyin. Bu süre zarfında polen özünü yağın içine salacaktır sonrasında yumurta sarısını ekleyip krem kıvamına getirene kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 15-20 dakika bekleyin. Yüzünüzde sertleşen bu karışımı soyarak temizleyebilirsiniz. Soğuk suyla yıkadığınız cildinizde oluşan gerginlik sizi rahatsız edebilir ama kısa zamanda geçiyor.

Saça Canlılık Veren Polen Maskesi

Cilt için hazırladığımıza benzer bir maske tarifini de  saçlar için uygulayabilirsiniz. Bu maske saçın suyu ve gübresi gibi olacaktır ve kısa zamanda etkisini sizde göreceksiniz. İçeriğinde  yer alan niacin ve cystin ve E vitamini saç kökünü  besler, dökülmesini azaltır. Zayıf tellere canlılık verir ve saç hacmini geliştirir.  Yani saçların dökülmesini durdurup, kopacak gibi duran saç tellerinin canlanıp gürleşmesine sebep olur.

Malzemeler

2 tatlı kaşığı polen

1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

1 çay kaşığı kantaron yağı

1 çay kaşığı çörek otu yağı

Bütün malzemeleri karıştırıp 5 dakika kadar bekleyin ve tekrar karıştırıp saçınıza uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Saçlarınızdaki değişime sizde şaşıracaksınız. Malzemede eksiğiniz varsa sadece polen ve zeytinyağını da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir