Cuma, Şubat 26
Ev>>Hastalıklar>>Parkinson Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Mıdır?
HastalıklarTedaviler

Parkinson Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Mıdır?

Parkinson Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Mıdır?

Henüz hastalığın gelişimini durduran yada yavaşlatan herhangi bir tedavi yöntemi gösterilmiş değildir. Bunun yerine tedavi yöntemleri can sıkıcı belirtileri iyileştirmek üzere yoğunlaştırılmıştır.

Bu nedenle Parkinson hastalığı için mevcut herhangi bir “standart” yada “iyi” tedavi yönteminden bahsetmek mümkün değildir.

Tedavi yaklaşımları, ilaçlı tedavi ve cerrahi tedaviden oluşur.

Diğer tedavi yaklaşımları ise genel yaşam tarzı değişikliklerini (dinlenme ve egzersiz), fiziksel terapiyi, konuşma terapisini içeren “yaşamın daha iyi sürdürülmesi” başlığı altında toplanabilir.

National Parkinson Foundation tarafından hazırlanan bir rehberden çeviridir.

Parkinson Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Parkinson tedavisinde yaklaşık 30 yıldan beri kullanılmakta olan en önemli ilaç Levodopa’dır. Levodopa’nın birçok hasta için, hareketlerde yavaşlama, titreme gibi Parkinsonun birçok belirtisinde azalma gösterdiği bilinmektedir. Levodopa beyine ulaşıncaya kadar bazı enzimler tarafından yıkıldığı için çok zaman Carbidopa (Benserezit) ile birlikte kullanılmaktadır. Beyine ulaşan Levodopa burada Dopamine çevrilir. Dopamin beynin hareket merkezinin düzgün çalışmasını sağlayan ve normalde insan vücudu tarafından salgılanan bir kimyasaldır. Bu sayede hastada Parkinson’a bağlı hareket problemlerinin önüne geçilmeye çalışılır.

Zaman içerisinde araştırmacılar tarafından Levodopa kullanılarak farklı türevler üretilmiştir (Dopamin Agonistleri). Bu yeni etken maddeler, Levodopa’nın enzimler tarafından yıkılması, yan etkiler yada etki süresi gibi konularda hastaların tedavi planlarının daha iyi düzenlenebilmesi için imkan tanımaktadır.

Bu etken maddelerin haricinde Parkinson hastalığı tedavisinde amantadine, antikolinerjik etkili ilaçlar, and selejilin de kullanılmaktadır. Bu ilaçlar etkilerini yine dopamin mekanizması üzerinden yada direk olarak kaslarda sertlik, titreme gibi belirtilerin ortadan kaldırılması üzerine gösterirler.

Ayrıca ailesel Parkinson hastalığı öyküsü olanlarda, belirtileri ile Parkinson tablosuna yaklaşanlarda ve hekim tarafından uygun görülmesi durumunda kişilerde bahsedilen ilaçlar yada farklı ilaçlarla koruyucu tedaviye başlanabilir.

Bu ilaçların genel olarak yan etkileri ağız kuruluğu, zaman zaman kontrolsüz hareketler, psikolojik değişimler ve daha farklı şekillerde gözlenebilir. Bu nedenle ilaçlı tedavide her zaman ilaçların etkileri ve yan etkileri konusunda hekim yada eczacınızdan bilgi isteyiniz.

Parkinson Tedavisinde Kullanılan Cerrahi Uygulamalar Nelerdir?

İlaçlarla tedavide beklenilen yanıtın alınamadığı durumlarda, belirtiler bir iyileşme gözlenemediği yada titreme, kaslarda sertlik gibi belirtilerin kontrolsüzleştiği durumlarda, normal hastalık seyrinde gözlenmeyen belirtilerin gelişmesi durumunda yada yan etkilerin beklenen tedaviden daha fazla öne çıktığı durumlarda cerrahi uygulama Parkinson tedavisi için düşünülebilir.

Ancak cerrahi tedavi, Levodopa’nın ve türevlerinin kullanıma girmesiyle oldukça seyrekleşen bir uygulamadır. Cerrahi tedaviyle beynin belirli bölümleri çıkartılabilir yada beyine bir uyarıcı yerleştirilebilir. Bu yöntemlerle hastanın titreme şikayetlerinde azalma/yok olma gözlenebilir ancak kasların katılığı ve diğer belirtilerde belirgin bir değişiklik söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir