Pazartesi, Kasım 22
Home>>Ne Nedir?>>Bilim Sözlüğü>>Parfümler Hangi Malzemelerden Yapılır?
Bilim SözlüğüNasıl YapılırNe Nedir?

Parfümler Hangi Malzemelerden Yapılır?

Parfümler Hangi Malzemelerden Yapılır?

Beli eskiden sadece özel günlerde parfüm kullanılırdı. Ancak günümüzde bu durum oldukça değişmiş durumda. Artık insanlar her dışarı çıkışında mutlaka parfüm kullanırlar. Peki günlük hayatımızda sürekli kullandığımız parfümler hangi malzemelerden oluşuyor?

7 Gün Sağlık olarak bu yazımızda parfümlerin hangi malzemelerden yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Kullandığınız parfümün hangi bileşenden oluştuğunu biliyor musunuz? Cevap muhtemelen ‘hayır’ olacak. Çok az kişi parfüm katkı maddesi bilgisine sahiptir. En sevdiğiniz parfümünü yapmak için uygun oranlarda karıştırılan su, alkol, aroma yağları ve kimyasallar gibi bileşenleri içerir. Diğer maddeler aşağıda listelenmiştir:

Esansiyel Yağlar

Herhangi bir parfümün enfes aroması içerisindeki doğal yağların varlığına bağlıdır. Bu uçucu yağlar bitkilerden ve hatta meyvelerden ekstrakte edilir. Piyasada mevcut olan en parfümler yüksek kaliteli yağlar içerir. Bu doğal maddeler harika bir katkıdır ve parfümün kokusunu arttırır. Lavanta yağı ve çay ağacı yağı bitkilerden türetilen ve parfüm yapmak için kullanılan en yaygın yağlardır. Bazı parfümler eşit derecede cennet gibi bir aroma üreten biberiye yağınane yağı karışımıdır.

Bitki Kaynakları

Kökler, dallar, tohumlar, odun ve çiçekler, kokulu yağların türetildiği bitki kaynaklarından bazılarıdır.

Bitki üreten tohumlar bazen parfüm için ayrı bir aroma vermek için kullanılır. Tonka fasulyesi gibi tohumlardan ekstrakte edilen parfüm yağı, aromayı geliştirmek için harikalar gösterebilir. Bu tohumlar, parfümün önemli parfüm notalarının oluşturulmasında kritik bir rol oynar. Kişniş tohumları, parfüm endüstrisine de büyük yardım sağlıyor. Kişniş tohumlarından elde edilen uçucu yağ ilave edilerek tatlı odunsu kokusu kolaylıkla geliştirilebiliniyor. Uçucu yağlar yapmak için kullanılan diğer bitki tohumları, hindistancevizi, havuç çekirdeğikakao ve maca bitkisidir.

Bazı ağaçların odunları parfümlerin kokulandırılmasında da yardımcı olurlar. Parfümde koku eklemek için sarı sandal ağacından söz etmeden geçemeyiz. Parfümde önemli aroma notaları sandal ağacı yağı kullanılarak hazırlanır. Orta Atlas’ın ormanlarında bulunan sedir ağacı klasik bir koku verir ve parfümünün temel notasını almak için yağı kullanılır. Sedir ağacının odunsu kokusu diğer parfüm notalarıyla birlikte karşı konulmaz, güçlü bir aroma sağlar. Uzun ömürlü parfüm kokuları yaratmada yaygın olarak kullanılan diğer odun yağı çam, gül ağacıagarwood ve ardıçtır.

Birçok parfümde, spesifik ağaçların kabuğu, kokuyu zenginleştirmek için kullanılır. Tarçın ve Cascarilla ağacının kabuğu, güzel bir koku yaratmak için önemli parfüm notalarına harmanlanmış koku veren yağ içerir. Limon ve portakal gibi meyvelerin kabuğu, ferahlatıcı narenciye kokuları yaratmak için parfümerlerde kullanılır.

Kimyasallar

Parfüm endüstrisi doğal maddelerin aromasını taklit etmek amacıyla sentetik kimyasallara yönelmiş durumda. Televizyonda duyurulan popüler parfümlerden bazıları, cilt ile doğrudan temas ettiğinde yan etkilere neden olabilecek zararlı kimyasal maddeler içeriyor. Ayrıca, tehlikeli kimyasalların bir bileşimi olan parfüm bazen çevrenize dayanılmaz ölçüde rahatsızlık verebilir. En iyi seçenek doal parfümleri satın almaktır. Bazı parfümlerde bulunan kimyasallar aşağıda belirtilmiştir ve zararlı olduğu düşünülmektedir:

  • Benzil Alkol
  • Etil Asetat
  • Benzaldehit
  • Formaldehit
  • Kafur

Hayvan Kaynakları

Bazı parfüm bileşenleri hayvansal kaynaklardan gelir. Günümüzde, hayvanlara ait özler, bir parfüm için eşsiz bir parfüm temin etmede de katkıda bulunmaktadır. Garip geliyor, değil mi, ama kesinlikle doğru. Aşağıda, iyi bir koku elde etmeye yardımcı olan hayvan kaynakları bulunmaktadır.

  • Bal Peteği
  • Esmeramber (Ambergris)
  • Kunduz Yağı
  • Misk KedisiSalgısı

Bununla birlikte, PETA’nın (Hayvan hakları organizasyonu) bu parfüm yapımında hayvanlar üzerinde yaşanan zulüm üzerine yarattığı farkındalıkla üreticiler günümüzde hayvan temelli kokuların aromasını taklit eden sentetik kokular kullanıyorlar. Daha önce hayvan kaynaklı olan misk kokusu sentetik kimyasallar kullanılarak üretilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir