Salı, Mayıs 11
Home>>Hastalıklar>>Pankreas Kanseri Neden Sinsice İlerler?
HastalıklarKanserTedaviler

Pankreas Kanseri Neden Sinsice İlerler?

Pankreas Kanseri Neden Sinsice İlerler?

Pankreas kanserinin belli başlı nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Neden sinsice başlar ve ilerler, Dr. Asoğlu anlatıyor..

Pankreasın temel görevi; yağları ve proteinleri parçalayıp sindirmekten sorumlu olan enzimleri salgılamak. Buradaki bazı hücrelerin de vücudumuzun herhangi bir yerinde olduğu gibi belirli bir ömrü var. Hücreler belli bir program dahilinde yaşayıp görevlerini yerine getirerek ölüyor. Pankreasta bulunan bazı hücreler program dışına çıkarak varlıklarını sürdürerek istilacı bir hücre haline dönüşürse buna pankreas kanseri deniyor ve hastalık genellikle belirti vermeden ilerliyor.

Yeni tedavilerle sinsi gelişen pankreas kanserinde de daha iyi ve uzun bir yaşamın mümkün olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu, “Erken tanınan ve henüz lenf bezlerine yayılmamış kanser türleri yakalandığı zaman cerrahiyle iyi sonuç alınan gruplar oluyor” dedi.

Pankreas kanserinde tedavi seyrinin tümörün cinsine bağlı olduğunu belirten ve bez yapısından kaynaklanan tümörlerin daha kötü seyrettiğini vurgulayan  Prof. Asoğlu, şunları söyledi:

ERKEN YAKALANAN VAKALARIN TEDAVİ ŞANSI YÜKSEK
“Pankreasın hormon sağlayan hücrelerinden çıkan insülinoma denilen tümörler veya nöroendokrin tümörler göreceli olarak daha iyi seyrederler. Erken tanıyabilirsek tedavi şansımız var. Sarılık, kaşıntı, kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıktığında hastalık ilerlemiş oluyor. Hücre şeklindeyken ya da çok küçükken yakalayamıyoruz. Belirti verdiğinde ise çok büyük bir kitle oluşmuş ve lenf bezlerine yayılmış olabiliyor. Yani ileri evrede oluyor ve kötü seyrediyor. İleri evre hastalıklarda ışın ve kemoterapi ile daha iyi sonuçlar elde ediliyor. Eskiden pankreas kanserlerinin tedavisinde kemoterapi çok başarısızdı. Ama yeni nesil ilaçlarla pankreas kanserlerinin tedavisinde güzel sonuçlar alınıyor. Metastatik hastalıklarda bile etkili tedavi şekilleri var.”

Özellikle sigara ve alkol kullanımının hastalığın gelişmesinde etkili olduğunu belirten ve “Ülkemizde alkol ve sigara tüketiminin daha çok erkeklerde olması, pankreas kanserlerinin daha sık olarak onlarda görülmesine yol açıyor” diye konuşan Prof. Asoğlu, hastalık hakkında merak edilen soruları ise şöyle yanıtladı:

Büyük üzüntü ve stres kansere davetiye çıkarıyor mu?
Kanserde bir hücre birden bire bağımsızlık kazanmaya başlıyor. Neden kazandığını tam olarak bilmiyoruz. Üzüntü ve stresin birtakım şeylere yol açtığı biliniyor ama bunu kanıtlayamayız. Tabii ki mutlu yaşamak pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Ama yaşadığımız dünyada stresten uzak kalmak ve stresle başa çıkma yollarını bulmak çok zor görünüyor. Klasikleşmiş şeyleri tekrarlamakta fayda var, mutlu olmak, düzgün beslenmek, hareket etmek ve yürümek gibi.
Haberin devamı ↓reklam

Pankreas kanserindeki tedavi yöntemleri neler?
Pankreas kanserlerini ameliyattan önce çok iyi değerlendirebiliyoruz. Gelişmiş teknoloji sayesinde tomografi ve MR kullanarak kimin ameliyattan, kiminse önce ilaç ve ışın tedavisinden fayda göreceğini belirleyebiliyoruz. Gereksiz ameliyatlardan hastayı koruyabiliyoruz. Ameliyat etmeden önce ilaç ve ışın tedavisi verilerek tümörü küçültmek, yok etmek veya kontrol altına almak mümkün. Daha sonrasında ameliyat ediyoruz. Bu bazı hasta gruplarında çok ciddi başarı sağlıyor. Daha iyi ve uzun yaşama şansı verebiliyor. Teknik olarak da bu ameliyatlar laparoskopi, robot gibi yöntemlerle de yapılabiliyor ve minimal invaziv cerrahinin avantajları hastalara sunulabiliyor.

Kansere neden olan şeyler nedir?
Karsinojenler yani kanser oluşumunu harekete geçiren maddeler, bir de genetik faktörler var. Karsinojenler yaşadığımız dünyayla ilgili. Yaşamı kolaylaştırmak için doğallıktan uzaklaşıldıkça hastalıklara doğru gidiliyor. Soluduğunuz havadan, yeme içme şeklinize, rafine gıda tüketiminize, giydiğiniz giysilere, televizyona, telefona kadar her yere kadar uzanan bir yapı. Kanser zaten teknolojiyle beraber gelir. Yaşam şeklinizle gelir. Yaşadığınız çevreyle gelir.

Mutlaka yapılması gerekenler neler?
• Taze sebze meyve tüketin.
• Hareketli bir yaşam sürün.
• Stresten kaçının.
• Ekolojik olarak temiz yaşayın.
• Tatil yapın.
• Sigara kullanmayın.
• Alkol kullanımınızı kontrol altında tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir