Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Pankreas Kanseri Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
HastalıklarTedavilerTıp Sözlüğü

Pankreas Kanseri Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pankreas Kanseri Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde pankreas kanseri dünyadaki en yüksek ölüm oranlarına sahip ve bunun bir nedeni var. Pankreas, midemizin arkasına sıkışmış yaklaşık 15 santimetrelik bir organdır. Ana görevi, yiyeceklerimizi sindirmemize ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmemize yardımcı olmaktır.

Gençlerde Pankreas Kanserine Yakalanabilir

Muhtemelen dünyadaki insanların % 2’sinden daha azının Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre pankreatik kanser tanısı konulmaktadır. 2017 yılında 43.090 Amerikalı pankreatik kanserden öldü ve bu hastalığın hayatta kalma oranı sadece % 8,2 idi. Hastalık 60 yaşın üzerinde yaygındır ancak genç insanlar da bundan etkilenmiştir. Etkilenenler arasında 20 – 30 yaş aralığındaki insanlarda vardır.

Pankreas Kanseri Yüksek Ölüm Oranına Sahip

Pankreas kanserin en korkutucu kısmı yüksek mortalite yani ölüm oranıdır. NSI tarafından sağlanan verilere göre, herhangi bir kanserin en yüksek ölüm oranlarına sahiptir, tanıdan 5 yıl sonra insanların sadece % 8’i hayatta kalmaktadır. Bu şeytani keşif de mantıksal olarak açıklanabilir. Pankreas kanseri ilk erken izlenebilir yaşta tespit etmek neredeyse imkansızdır. Amerikan Kanser Topluluğuna göre – pankreas, vücudumuzun derinliklerinde, herhangi bir erken tümörün görülemeyeceğini veya hissedilemediğini ve insanların bir şeyleri fark etmeye başladıkları zaman, çok geç olduğunu fark ettiler. Bu kanser genellikle bu zamana kadar başka organlara yayıldı, ki bu da hastanın kendisi için bir ölüm emri anlamına geliyor.

Pankreas Kanseri Hastaları 4 Aylık Hamile Gibi Görünür

Ağır bir yemeğin ardından şişmiş duygudan bahsetmiyoruz, ancak karnınız sürekli olarak şişiyorsa (özellikle kadınlarda) bu, gerçekten tehlikeli bir şey için kırmızı bir bayrak olabilir. Pankreatik tümörler, göbeğin şişmesine neden olarak genişler. Genellikle, bu kadınlar ilk işarettir, ancak bunu görmezden gelirler. Kanser olmasa bile, hemen kontrol edilmesini gerektirecek sebep ne olursa olsun, belirtileri de benzer şekilde, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Her zaman üzgün olmaktan daha iyi olur.

Pankreas Kanseri Gözleri ve Cildi Sarartır

Gözün beyaz kısmının sararması ölümcül hastalıkların bir göstergesidir. Alkolizm, karaciğer yetmezliği ve pankreas kanseri de olabilir. Pankreatik tümör genellikle safra kanalına yakın bir şekilde gelişmeye başladıkça, baskıyı koyar ve safra kesesinden karaciğerden safra kesesine pankreastan ince bağırsağa taşıyan bu kanalı tıkar. Daha sonra Bilirubin denen RBC atık ürününü çıkarır. Artık safra kanalının tümör nedeniyle tıkanıklığı nedeniyle, bilirubinin fazlalığı sarılık ve sarı gözlere neden olur.

Pankreas Kanseri Olanlar Kilo Verebilir

Pankreatik kanserin belirtileri arasında, tehlikeli derecede iştahın düşmesi yer almaktadır. Genelde herhangi başka bir etki olmadan insanların bir kısmı 6 aylık bir süre içinde kilolarının yaklaşık %5’ini kaybedebiliyorlar. Bunun yanında hastaların bir kısmı anoreksiya geliştirmeye başlar. İştah kaybı, pankreatik kanserin erken bir göstergesidir. Çünkü, tümörler karnın içinde büyüdükçe, karnınız da dahil olmak üzere etraftaki organlara baskı uygulayabilirler. Sonuç: saatlerce yemek yemeseniz bile mide bulantısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Alt Sırt Ağrılarına Neden Olur

Her ne kadar olağan menstruasyon krampları tarafından kolayca karıştırabilecek bir başka tehlikeli işaret olasa da  pankreas kanserinden muzdarip olan kişilerin de alt sırtlarında ağrı oluşabilmektedir. Pankreatik tümörün boyutu arttıkça iç organlara, alt omurgaya ve sırt kaslarına baskı uygulayarak sürekli bir donuk ağrıya neden olur. Eğer bu ağrılar süreniz bittikten günler sonra devam ederse, o zaman içinizde bir şey olup biten bir şey vardır ve kontrol edilmesini beklemek zorunda değilsiniz.

İdrarınız, Çay Gibi Görünebilir

Amerikan Kanser Derneği’ne göre koyu renk idrar genellikle dehidratasyon sonucu farklı renklerde olabilir. Şimdi, pankreatik kanser durumunda, tümör atılması için daha az safraya neden olur ve bu nedenle kandaki bilirubin sayısı, idrarın renginin rengini arttırır. Su alımınızı arttırmak yine de rengi hafiflemezse, pankreas kanserinin her zaman birinci aşaması olan sarılığa kendinizi iyi bir şekilde kontrol ettirdiğiniz için çok zamanınız vardır.

Sebepsiz Mide Ağrıları

Hayır, bu sadece okula gitmemek için yürümeye başlayan çocuklardan gelen bir yalan değil. Bu yetişkinlere de olur ve düzenli olarak gerçekleşirse, o zaman gerçek bir endişe meselesidir. Belirsiz bir süre boyunca belirgin olmayan karın ağrıları, pankreatik kanserin ilk belirtileri olabilir. Pankreasın yeri, bir tümörün, yedikleriniz ne olursa olsun, düşük anahtarlı bir ağrıya neden olabileceği ve endişelenilecek bir şey olduğu şeklindedir.

Meydana Gelen Kaşıntılar

Görünür alerjisi veya döküntüleri olmayan kaşıntılı ciltte aşırı sarılık ya da daha kötü pankreatik kanser belirtisi vardır. Bilirubin vücutta biriktikçe, cildi sarıp sarma etmeden önce şiddetli kaşıntıya neden olur. Eğer böcek ısırıkları veya krem ​​veya losyonlara tepki vermeyen kaşıntılı cildinize neden olan alerjiler gibi başka nedenleri tanımlayamazsanız, doktora gitme zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir