Pazar, Ağustos 1
Home>>Faydalı Bilgiler>>Panik Atak Hastalığı Ve Tedavisi

Panik Atak Hastalığı Ve Tedavisi

Panik atak herhangi bir yerde ve ani ve beklenmedik bir şekilde kimi zaman tekrarlayabilen korku nöbetleridir.

Belirtileri
Panik atak nöbeti bireyde yüksek endişe ve korku meydana getirmektedir. Kişi öleceği kanısına varabilir. Bulunduğu ortamdan uzaklaşmak ve güven içerisinde olabileceği bir yerde olma arzusu içerisindedir. Beklenmedik bir anda başlayan panik atak, gittikçe şiddetli bir hal alır ve yaklaşık 10 dakika içerisinde en üst düzeye ulaşır. Genel olarak yarım saat içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Nedenleri
Panik atak, uygulanan psikolojik tedaviler kontrol altına alınması mümkün bir hastalıktır. Ancak hastalar, panik atağın fiziksel bir hastalık olduğu kanısında oldukları için bir psikiyatristten önce doktora başvurmaktadırlar. Bundan dolayı panik atak tanı ve tedavisine geç kalınabilmektedir.
Panik atak tanısının konulmasının ardından hastaya ilk olarak hastalığını nasıl kontrol altına alabileceği öğretilmelidir. Hasta, panik atak problemi kontrol altına alınabilirse, zamanla bu problemi aşacak ve tamamen iyileşecektir. Tedavi sürecinde soluk alıp verme ve rahatlama egzersizleri, kas gerginliğini yok etme çalışmaları üstüne gitme yöntemleri uygulanmakta ve hastaya öğretilmektedir. Bununla birlikte panik atak tedavisi sürecinde ilaç tedavisi gerekli olabilmektedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir