Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Pancarın Sağlığa Olan 5 Faydası

Pancarın Sağlığa Olan 5 Faydası

Zihne iyi geliyor beyin işlevini koruyor, cinselliğe faydalı ve besin değerleri oldukça yüksek.. Pancar bitkisinde daha ne faydalar var nelere iyi geliyor..

Doğal afrodizyak etkili

Pancarın en çok bilinen özelliklerinden biri afrodizyak etkisidir. Eski Romalılar tarafından bu nedenle tercih edilen pancarın afrodizyak etkisi bilim çevreleri tarafından da kabul edilmektedir. Yüksek miktarda içerdiği vitamin ve mineraller seks hormonlarının salgılanmasını tetikliyor.

Vücudu temizliyor

Özellikle karaciğerin temizlenmesinde mucizevi etkiler yaratan pancar bu sayede pek çok kanser türüne karşı da koruyor

Vitamin ve mineral deposu

Pancarın içerisinde potasyum, magnezyum, lif, fosfor, A,B ve C vitaminleri, beta karoten ve folik asit bol miktarda bulunuyor. Özellikle hamileler tarafından tercih edilmesi önerilen pancar hamilelikte yeni hücre gelişimini destekliyor ve demir ihtiyacını karşılıyor.

Zihnimizi koruyor

Pancarda bulunan betain, pek çok depresyon ilacının da etken maddesini oluşturuyor. Triptofan ise zihni rahatlatıyor ve iyi hissetmenizi sağlıyor.

Enerji veriyor

Düşük kalorili ancak yüksek miktarda şeker içeren pancar özellikle diyet yapanlar tarafından tercih edilebilir. Lezzetli bir enerji verici olan pancarın suyunu da içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir