Pazartesi, Ekim 18
Home>>Diyet>>Darıca Diyetisyen>>Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Paleo Diyeti Faydaları?
Darıca DiyetisyenDiyetGebze DiyetisyenSpor ve Beslenme Uzmanı Ömer Cüce

Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Paleo Diyeti Faydaları?

Paleo Diyetine Başlamak İçin Basit Kılavuz Rehberi Neler Yapmalı? Neler Yapmamalıyız?

Son birkaç yılda beslenme hakkında bir şeyler okuyorsanız, büyük olasılıkla Paleo diyet planını duymuşsunuzdur. Binlerce yıl önce yediklerimizi taklit eden bir diyet yediğimizde bedenlerimizin ve zihnimizin en iyi şekilde çalıştığı fikrine dayanır. Kısmen, McDonald’s’ı, yüksek oranda işlenmiş gıdaları veya kolayca bulunabilen bir ton şeker içermeyen bir diyet nedeniyle evrimleşmemiz sağlam bir mantıktır. Modern bir perspektiften, paleo diyetine yemin edenler, en yüksek atletik performans için optimum beslenme dengesini sağladığını iddia ediyor.

Henüz denemediyseniz, bu kılavuz, plana neyin dahil olduğunu ve sizin için doğru olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir diyet planına başlamadan önce lütfen doktorunuzla konuşun.

Paleo Diyetinin Tarihçesi Nedir? 

Paleo diyeti, atalarımızın etrafta olduğu zamanlarda, bugünün toplumunda gördüğümüzle neredeyse aynı hastalık oranını görmedikleri kavramından kaynaklanıyor. Bunun yerine, güçlü ve zayıftılar ve çoğu zaman hastalıksızdılar. Birçok modern hastalık ve sağlık sorunu, son 100 yılda geliştirilen yüksek oranda işlenmiş, şekerli ve uygun yiyeceklerin yaygınlığına kadar izlenebilir, bu nedenle bu diyet temellere geri dönmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, tıpkı atalarımızın yaptığı gibi mevsimlik ve ölçülü yemeyi tavsiye eder.

Paleo Diyet Planı Paylaşıldı

Paleo diyet planındayken, yüksek miktarda taze meyve ve sebze alımıyla birlikte balıkla birlikte yağsız hayvan eti yemeye odaklanacaksınız. Yağlar ayrıca önemli bir enerji kaynağıdır ve aksi takdirde yediğiniz tahılların veya diğer nişastalı karbonhidratların yerini almalıdır. Tüketilecek iyi yağlar arasında avokado, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, fındık ve tohumlar (doğal fındık yağı ile birlikte) ve yağlı balık çeşitleri bulunur.

Bu diyette tüm süt ürünleri, baklagiller, baklagiller ve tahıllardan uzak durmalısınız. Aynı şekilde tatlılara, yapay tatlandırıcılara, kuru meyvelere ve alkole de izin verilmez. Paleo diyet planında çoğu çeşniye de izin verilmez, bu nedenle yemeğinizi taze otlar ve baharatların yanı sıra sağlıklı yağlar kullanarak hazırlamaya başlamak isteyeceksiniz. Yemeğinize taze otlar, baharatlar ve nadir meyve veya sebzeler eklemeyi hiç denemediyseniz, etkilenmeye hazırlanın. Kısa sürede ketçap ve hardalı unutacaksınız.

Bu diyet düşük karbonhidrat gibi görünse de, meyvenin dahil edilmesi onun böyle olmasını engeller. Bununla birlikte, atalarımız mevsimsel ve coğrafi sınırlamalar nedeniyle bir ton yemediği için paleo diyetinde önerilen meyve miktarını azaltan farklılıklar vardır. Sonuçta, meyveyi dahil edip etmemek size kalmış.

Paleo Diyeti Kimler İçin En Uygun?

Bu diyet, hastalık riskini azaltmak isteyen ve et ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyetten hoşlananlar için en iyisi olacaktır. Ayrıca, işlenmiş gıdalara ciddi bir bağınız yoksa veya onlardan vazgeçmek istiyorsanız da yardımcı olur, ki bu zaten iyi bir fikirdir. Düşük karbonhidrat ve kan şekeri düzenleyici nitelikleri nedeniyle, ilk önce doktorlarından OK aldıkları sürece diyabet hastaları için de yararlıdır.

Çoğu insan paleo yemek planındayken çok az açlık bildirir, bu nedenle sık sık yüksek düzeyde açlık çekiyorsanız, bunun sizin için mükemmel bir plan olduğunu görebilirsiniz.

Artıları:

• Genel beslenme durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olacak besleyici yoğun gıdalara odaklanır

• Kan şekeri seviyelerini dengeler, böylece riskinizi azaltır veya diyabeti yönetmenize yardımcı olur

• Tuz alımının azalması ve lif tüketiminin artması nedeniyle genellikle kolesterol ve kan basıncı seviyelerini düşürür.

• Aralarından seçim yapabileceğiniz iyi miktarda yiyecek çeşidi sunar

• Uzun vadeli sağlık için iyi bir seçenektir

Eksileri:

• Çok sayıda yüksek yoğunluklu egzersizi desteklemek için yeterli karmaşık karbonhidrat sağlamayabilir

• Tahılları tamamen kısıtlar, bu nedenle bir karbonhidrat aşığıysanız, bu plan daha zor olabilir

• Plan, yüksek yağlı ve kalorili yoğun yiyecekleri teşvik ettiğinden, kaloriler izlenmezse kilo alımına neden olabilir

Başlamak İçin İpuçları Nelerdir?

Paleo diyetine başlamak nispeten kolaydır. İlk olarak, şu anda yediğiniz tüm işlenmiş ve rafine edilmiş yiyecekleri ortadan kaldırmaya odaklanmak isteyeceksiniz. Bu, hızlı yiyecekleri ve her türlü hazır yiyecekleri içerir.

Oradan tüm tahılları, baklagilleri ve süt ürünlerini de ortadan kaldırmaya başlayın. Bunu aynı anda yapabilirsiniz, ancak bazı insanlar daha iyi uyum ve uzun vadeli başarı sağladığı için aşamalar halinde yapmayı daha kolay bulabilir.

Çok yakında, katkı maddeleri, ekstra şeker, tuz veya sağlıksız yağlar olmadan yalnızca doğal hallerinde yiyecekler yediğinizi göreceksiniz.

Diyetin daha kolay uygulanmasına yardımcı olmak için paleo dostu, temiz yemek tariflerimize göz atmayı unutmayın . Ekmekler, kekler, makarnalar ve pirinç yemekleri gibi paleo diyet planında kısıtlanmış yiyeceklere alternatifler de dahil olmak üzere, çevrimiçi arama yaparak bu tariflerden çok çeşitli bulabilirsiniz.

Paleo diyetinde kalori saymanın önemli olduğunu tekrarlamak gerekir. Aynı zamanda, yağı çok fazla azaltmayın, aksi takdirde enerjide bir düşüş fark edeceksiniz. Bu, birçok insanın paleo planına ilk başladığında yaptığı büyük bir hatadır. Kesinlikle meyvelere, sebzelere ve proteine ​​odaklanırlar ve çok geçmeden açlıktan ve yorgunluktan ölürler. Makrolarınıza uyan dengeli paleo tarifleri bulmak en iyi yoldur.

Son olarak, önceden plan yapmayı unutmayın. Sabah ilk iş olarak kapıdan çıkmadan önceki gün her öğünde ne yiyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu, günaha boyun eğmenizi ve otomatta gördüğünüz çikolataya gitmenizi önlemeye yardımcı olacaktır. Yemeklerinizi de önceden pişirebilirseniz, daha da iyi. Hayat meşgul olduğunda, olması gerektiği gibi yemek yemek gittikçe zorlaşır, bu yüzden yemeklerinizi ne kadar önceden hazırlarsanız işler o kadar kolay olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir