Pazar, Eylül 19
Home>>Diyet>>Orlistat Nedir ve Zayıflamada Ne Gibi Faydaları Vardır
DiyetFaydalı BilgilerSağlık HaberleriŞifalı Bitkiler

Orlistat Nedir ve Zayıflamada Ne Gibi Faydaları Vardır

Orlistat Zayıflamaya Yardımcı Etken mi?

Konu zayıflama olduğunda hanımların her zaman gündemlerinde olan konusu bu olduğu için kullanılan diğer bir ilaç Xenical’e değinelim. FDA bu ilacın zayıflama amacı ile kullanılmasını Nisan 1999’da onaylamıştır. İlacın etkisi, sinirim sisteminde ki yağların emilimini önlemesi şeklindedir. Sindirim sistemindeki yağların parçalanmasını sağlayan ‘lipaz’ adlı enzimin çalışmasını engelleyerek sağlamaktadır. Böylelikle yediğimiz gıdalarda ki büyük molekül yapısına sahip olan yağlar emilime uygun yağ asitlerine dönüşmemektedir. Emilim engellendiği gibi yağların atılımında da %30 artmış oluyor.

Orlistat’ın kilo kaybı, mevcut olan kiloların devamlılığı, yeniden kilo almak ve obeziteye bağlı olarak hastalıkların sayısı üzerine etkisine yönelik olarak 7 adet çalışma vardır. Bu çalışmalarda ki orlistat tedavisi alan 2800 hasta plasebo tedavisi alan 1400 hasta ile karşılaştırılmıştır. Bütün hastalar çalışma süresi boyunca %20 düşük kalorili ve %30 yağdan oluşan diyet almışlardır. Tüm hastalar diyetleri yönünden bildirilmişlerdir. Araştırma sonucunda tedaviyi 1 yıla tamamlayan hastalardan orlistat kullanan gruptakilerin %57’si, plasebo grubundakilerinin %30’u başlangıç kilolarına göre en az %5 kilo kaybı yaşamışlardır.

FDA ilacın yağ içeren yemekler ile birlikte kapsül halinde alınmasını önermektedir. Fakat hastaların çok iyi diyet uygulamasının gerektiği, düşük kaloriler almalarının gerektiği ve alınan besinlerin %30’dan daha fazla yağ içermesi gerektiğini özellikle ve önemle belirtilmiştir.

FDA 2007’nin şubat ayında yayınlamış olduğu raporunda da orlistatı OTC ilaçlar, kısaca  tezgah üstü veya reçetesiz ilaçlar grubuna almıştır. Özellikle sinirim sisteminde emilim sorunu yaşayanların, organ naklinde organ alıcılarının, tirioid hastalığı, şeker hastalığı tarzında uzun sürede ilaç kullanan hastaların bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorları ile görüşmeleri gerektiğini önemle bildirmiştir. Farmafil notu: Fazla kilo her zaman tehlikelidir fakat kontrolsüz ilaç kullanmak daha tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir