Salı, Mayıs 11
Home>>Cinsel Sağlık>>Orgazm Sırasında Ağrı Düşük Doz Hap Yüzünden Mi?
Cinsel SağlıkHastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Orgazm Sırasında Ağrı Düşük Doz Hap Yüzünden Mi?

Orgazm Sırasında Ağrı Düşük Doz Hap Yüzünden Mi?

Kadınların cinsel yaşamında orgazm ve ağrılı ilişki durumu genelde sıkça yaşanır.

Orgazm sırasında görülen kronik pelvik ağrının ana sebebi doğum kontrol hapının düşük dozda alınmasıdır. Standart normal dozdan daha düşük dozda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda östrojen seviyesi değişim göstererek genital bölgede ağrıya yol açar.

Özellikle cinsel ilişki sırasında yanmalı ağrı görülebilir ve orgazm çoğu zaman gerçekleşmez. Ağrılı orgazm olduğunda da ilişkiden zevk alınmaz. New York’ta NYU Langone Tıp Merkezi doktorlarından Dr Nirit Rosenblum kadın pelvik tıbbı rekonstrüktif cerrahi uzmanı üroloji profesörü asistanı bu bilgileri vermiştir.

20 mcg ve üzerinde olanlar standart doz olarak kabul edilir. Bu miktarın altında dozda doğum kontrol hapı alınması hormonları uyarır ve istenmeyen sonuçlara götürür.

Doğal östrojen üretimi menopoz döneminde reddedildiğinde kadınlarda pelvik ağrı görülmeye başlar. Genç kadınlarda bu risk daha azken orta yaş ve üstünde menopoza yaklaşan ve giren kadınlarda daha yüksektir. Menopoza girildiğinde zaten doğum kontrol hapına gerek kalmaz ve kullanılmaz. Bu konuda da kadınların bilinçli olması gerekir.

Doğum şansı kalmadığından kontrol hapı kullanılmamalıdır. 18-39 yaş arasındaki kadınlarda incelemeler yapılmıştır. 932 kadın arasında online anket düzenlenmiştir.

Pelvik ağrısı baştan beri olanlar ile hamileler bu araştırmaya dahil edilmemiştir. 327 kadın düşük dozda hap kullanmakta 605 kadın hap kullanmamaktadır.

%27 oranında kadın pelvik ağrıları belirtileri olduğunu belirtmiş %17.5 kadın ise haptan sonra ağrı oluştuğunu belirtmiştir. Normal dozda kullananlarda ağrının olmadığı ya da çok az görüldüğü belirlenmiştir.

Orgazm sırasında görülen ağrı ise %12 ile %25 oranında değişir. Düşük doz hap alanlarda ağrı yüzdesi artmıştır. Cinsel doruğun yaşandığı orgazm anını etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir