Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Öksürük Nedir? Bebek ve Yetişkinler İçin Ev Yapımı Öksürük Gidericiler
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Öksürük Nedir? Bebek ve Yetişkinler İçin Ev Yapımı Öksürük Gidericiler

Öksürük Nedir? Bebek ve Yetişkinler İçin Ev Yapımı Öksürük Gidericiler Öksürük Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birkaç haftadan uzun süren sürekli bir öksürüğün olması çok rahatsız edici. Daha da kötüsü, sürekli öksürük birçok durumun bir belirtisi olabilir. Öyleyse bugün, özellikle bir çok kimyasal kullanmaktan kaçınmayı tercih edecek, size öksürük için en iyi ev ilaçlarını bazılarını anlatacağız. Bu doğal yöntemler boğazınızın tahriş edici ve balgamdan temizlenmesine yardımcı olabilir.

Hızlı rahatlama için öksürük için en iyi ev ilaçlarını öğrenmeden önce, bu öksürükler hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım!

Öksürük Nedenleri

Öksürmek sizi korumak anlamına gelir çünkü yiyecek veya pislik de dahil olmak üzere akciğerlerinize veya nefes borunuza ait olmayan şeylerden kurtulabilir. O zaman en yaygın tetikleyiciler hangileridir? İşte buradalar:

Nedenleri için, viral enfeksiyon, sigara, soğuk algınlığı veya grip veya diğer alerjiler, astım veya yan etkileri olan diğer ilaçları kullanmanız gibi uzun bir liste var.

Öksürük Nedeni: Virüs: Bu durumda, öksürük hareketine yol açan en yaygın iki neden soğuk algınlığı ve grip olur. Bu kadar rahatsız edici olsa da, bu tür öksürükler, hasta olduktan sonra akciğerlerden dışarı çıkarken “iyi” olarak kabul edilir. Ve çoğu bir kaç gün içinde giderdi.

Soğuk algınlığına rağmen, birkaç “kuru” öksürük haftalarca ve aylarca sürebilir. Akciğerler tahriş olduğunda ortaya çıkar ve bu daha çok öksürüğe neden olur.

Öksürük Nedeni: Alerji ve Astım: Bunlardan muzdarip olduktan sonra, özellikle bir tetikleyiciyi bir küf gibi teneffüs ederken, akciğerlerinizin aşırı tepki göstermesini sağlar.

Ayrıca, bu küçük çocuklarda yaygın bir nedendir ve bu tür astmatik öksürük, hırıltılı olma eğilimindedir. Herhangi bir astım krizi esnasında, kişiler inhaleri kullanarak yeterli tedaviyi almalıdır. Çocukların yaşlandıkça durumdan kurtulması mümkündür.

Öksürük Nedeni: Postnazal Akıntı: Tıkandığınız, mukus burundan boğaza düşer ve sert öksürmenize neden olur. Grip, sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı, alerji ve diğer konularda sonrası postnazal akıntı aynı zamanda öksürüğe neden olabilir.

Öksürük Nedeni: Sigara İçmek: Bu öksürüğe yakalanmanızın başka bir yaygın nedenidir. Ayrıca, sigara içme hareketinin tetiklediği bir öksürük, çoğu zaman, oldukça belirgin bir sese sahip kronik bir öksürüktür. Her zaman sigara içenlerin öksürdüğü bilinir. Ve öksürük, göğsünüzdeki hırıltı sesleri, hırıltılı solunum, balgam üretimi vb. dahil olmak üzere bazı belirtilerle öksürüğün diğer türlerinden ayırt edilebilir.

Öksürük Nedeni: Boğaz Temizleme: Öksürüğün boğazını temizlemenin standart bir yöntemi olması gerekiyor. Hava yolu, mukus veya duman veya toz gibi diğer dış parçacıklarla tıkandıkça, bu parçacıkları temizlemeye çalışan refleks reaksiyonu olarak öksürük görülür. Bunu yapmak, nefes alma deneyiminizi normalden daha rahat hale getirmenize yardımcı olabilir.

Diğer Öksürük Nedenleri: Aşağıdakiler dahil, öksürüğe yol açabilecek birkaç durum vardır:

 • Genel ses tellerinde yüksek hasar
 • Boğmaca, krup ve zatürre gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • Pulmoner emboli ve kalp sorunlarından oluşan şiddetli durumlar.

Bir öksürük için bazı ev ilaçları kullanabilirsiniz, ancak kronik öksürüğe neden olan en yaygın durumun GERD – Gastroözofageal Reflü Hastalığı olduğunu bilmelisiniz. Geri akış, trakeadaki refleksi hareket ettirerek, kişiyi öksürüğe sürükler.

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Öksürük Belirtileri

Kronik bir öksürük yaşarsanız, diğer bazı soğuk algınlığı semptomları eşlik eder ve burada:

 • Boğaz ağrısı
 • Postnazal Akıntı
 • Havalı burun veya burun akıntısı
 • Ses kısıklığı
 • Mide ekşimesi
 • Ağzınızda kötü bir tat
 • Balgam

Kronik öksürük yaşarsanız ve aşağıdaki ciddi semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen bir doktora danışın:

 • Hırıltılı veya sert solunum
 • Yüksek sıcaklık
 • Göğüs ağrısı
 • Kan, sarı veya yeşil balgam öksürük
 • Sert öksürük, seni çok kusmak
 • Öksürük nedeni ile beklenmeyen kilo kaybı

Öksürük Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Öksürük için bazı ev ilaçları kullanabilirsiniz, ancak bunlardan bazılarını hazırlamak kolay olmayabilir. Ve öksürük uzun süre kalıcı olabilir ve tüm tedaviye cevap vermeyebilir veya muhtemelen bazı komplikasyonlara neden olabilir. Ve bu tür zorluklar, beklediğinizden, günlük hayatınızda ciddi etki yapabilir: Yorgunluk, baş dönmesi, kırık kaburgalar, baş ağrıları.

Bunların yanı sıra, gerçekleşmesini beklemeyeceğiniz daha fazla komplikasyon var:

Ağrı: Sırt ve göğüste genel kaslar üzerinde belirli bir etkiye sahip olan kesintisiz öksürük. Göğüs duvarınızın sürekli hareketinden dolayı ve daha sonra öksürmeye başladığınızda daha fazla gergin ve ağrılı hale gelir.

Nazal Damarların Tahribi: Bunlar çoğunlukla burunda ve gözlerin altında bulunan küçük damarlar olarak bilinir ve bunlar öksürmeye başladığınızda damarlarınızdaki yüksek basınç nedeniyle kolayca yırtılabilir. Kendisini burun kanaması olarak gösterir.

Ses Kısıklığı: Daha rahat hissetmek istiyorsanız, öksürük için bazı ev ilaçları uygulamaktan çekinmeyin. Düzenli öksürük, ses tellerinin şişmesine (akut larenjit olarak bilinir) yol açması daha olasıdır.

Uykusuzluk Hastalığı: İnkaz edilemez, kronik bir öksürük acıya neden oluyor, özellikle öksürük bütün uykunuzu kolayca bozabilir. Bu durumda, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak öksürük için ev ilaçlarına güvenmek doğru olmaz.

Öksürük İçin Doğal İlaçlar

Bal: Balın boğaz ağrısı için her zaman ödüllü bir çare olduğu kanıtlandı. 2007 yılında yapılan bir çalışmaya göre, öksürük, diğer reçetesiz ilaçlara kıyasla balla daha etkin bir şekilde rahatlatılabilir. Balın bitki çayı, ılık su ve limon ile karıştırılmasıyla, öksürüğü tedavi etmek için daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Limon ve bal birlikte bir araya gelerek tıkanıklığa yardımcı olabilir, sizi daha iyi hissettirecektir.

Zerdeçal: Zerdeçal, öksürük gibi viral enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir. Zerdeçal içinde bulunan curcumin denilen aktif ajan güçlü anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Bir çay kaşığı zerdeçal tozuyla eşit miktarda hardal tohumu karıştırarak bir ev ilacı oluşturabilirsiniz. Sadece yarısı kalana kadar suyla kaynatılıyor. Onu biraz bal ile kullanabilir ve günde üç kez alabilirsin. Sizin için başka bir seçenek de ılık süt içine biraz zerdeçal ekleyip tüketmenizdir.

Zencefil: Tahriş yatıştırıcı bir şey istiyorsanız, solunum sisteminizde temizleyici bir etki bırakmak için, zencefil iyi bir seçimdir. Zencefil doğal bir analjeziktir ve öksürük şurupları ve pastillerde kullanılan bir maddedir.

En basit ev ilaçları göğsünüzün zencefil yağı ile ovalanmasıdır. Ayrıca, zencefil tozunu suyla kaynatın. Soğuduktan sonra, bir öksürüğü hafifletmek için günde üç kez almalısınız.

Sarımsak: Sarımsak, öksürüğe karşı en iyi seçeneklerden biri olabilir. Sarımsak içerdiği allicin adı verilen etken maddesi; anti-mikrobiyal, anti-bakteriyel, anti-viral özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve öksürüğe neden olan enfeksiyonlarla savaşır.

Bir miktar su içine bir kaç diş sarımsak ekleyip kaynatın işlemin ortalarında bir çay kaşığı kekik ekleyin. Soğuduktan sonra karışıma biraz bal ekleyin ve günde iki kez tüketin. Bu karışım aynı zamanda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

Soğan: Soğan kesmek öksürük için en basit ev ilaçlarından biridir. Buhar kesince ortaya çıkan o güçlü buhar / gazı solumak öksürüğü durdurabilir. Ayrıca, pişmiş soğan suyundan, karakafes çayından ve baldan, ayrıca bir öksürük şurubu da yapabilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı soğan suyunun bir çay kaşığı saf bal ile bir karışımını oluşturarak bir başka seçenek olarak bir öksürüğü hafifletmek ve boğazı yatıştırmak için günde iki kez yutmaktır.

Havuç Suyu: Havuç, bir öksürüğün çeşitli semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve besin içerir.

Meyve suyu, meyve ve sebzelerde çok sayıda besin tüketmek için harika bir yol sunabilir. Ayrıca vücudunuza yeterli enerjiyi verecek doğal bir şeker içerir.

Beş havuç kullanarak havuç suyu elde edin, içine biraz su koyarak seyreltin. Ardından 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek karışımı oluşturun. Suyu günde en az üç kez için.

Limon: Limon C vitamini içerir, iltihabı azaltabilir ve enfeksiyonlarla savaşabilir. İki kaşık limon suyu ve bir kaşık bal karıştırarak, bir öksürük şurubuna sahip olacaksınız. Günde birkaç kez içmek, öksürüğü azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunun yanında, limon suyunu bal ve bir tutam acı baharat ile karıştırarak içebilirsiniz.

Üzüm: Doğal olarak öksürük için en etkili ev ilaçlarından biri olduğunda bu meyve türünü kaçırmayın.

Üzüm yiyebilir, taze üzüm suyu yapabilir, bir kaşık bal ile içebilirsiniz, bu da etkili bir şekilde rahatlatıcı olacaktır. Üzümler, mukusun solunum sisteminin etkilenen kısmından salgılanmasını sağlayabilir ve bu sayede öksürükten kurtulabilirsiniz.

Ballı Sıcak Süt: Kuru öksürük; göğüs ağrısının sebebi olabilir ve ballı ılık süt göğüste ağrıya neden olan öksürük için birkaç ev ilacı arasında mükemmel bir tedavidir.

En iyi sonuç için uykudan önce içebilirsiniz.

Kırmızı Biber: Kırmızı biber ya da Arnavut biber özellikle göğüs bölgesinde ağrıya neden olan öksürükler için ideal bir seçimdir. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olacaktır.

Bir çay kaşığı kırmızı biber, bir çay kaşığı öğütülmüş zencefil ve 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı suyu karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız bu öksürük şurubunu günde 2 – 3 kez içmeye çalışın.

Badem: Bademde bulunan besinsel özelliklerle öksürük semptomlarını kolayca iyileştirebilirsiniz, bu yüzden bunu öksürük için en iyi ev ilaçları listesine koydum.

Beş ila altı badem alın ve 8 ila 10 saat suya batırın. Islatılmış bademlerden, bir çay kaşığı tereyağı eklenmiş yumuşak bir macun yapın. Öksürük belirtileriniz gidene kadar bu pürüzsüz macunu günde üç ila dört kez kullanın.

Kara Biber ve Kuru Zencefil: Zencefil ve karabiber beraber kullanın! Öksürük için en pratik ev ilaçlarından biri olarak kullanabileceğimiz geleneksel bir karışımdır. Size hızlı bir rahatlama getirecek etkili bir tedavi. Burada, kuru zencefilin sadece hafif buharda pişirildikten sonra elde ettiğiniz olmalıdır.

Bununla birlikte, ham bitkiden farklı olacak ve sadece tadı değil, aynı zamanda lezzet ya da onun çekici yeteneğide artacaktır. Tadını iyileştirmek için içine bal ekleyebilirsiniz.

Sıcak Çorba: Öte yandan öksürük için diğer ev ilaçlarından biri olan sıcak çorba, boğazınız için süper rahatlatıcı ve grip ve soğuk öksürüğü hafifletmede son derece faydalıdır.

Tavuk çorbası en yaygın olanlardan biridir, ancak bazı çalışmalara göre çorbada bulunan baharatlı maddelerin (sarımsak, zencefil, karabiber ve soğan) çabucak sorunu çözdüğünü kanıtlar, bu nedenle çorbaların çoğu bu bileşenlere sahiptir.

Meyan Kökü: Meyan kökü aslında Avrupa ve Asya ülkelerinin bazı bölgelerinde bulunan Glycyrrhiza glabra adlı baklagil bitkiden alınan köktür. Meyan kökü bu öksürük için diğer ev ilaçlarından daha yaygın ve etkili bir yöntem olarak kullanıldı. Özellikle çocuklarda sık sık öksürüğü önlemek için çiğneyebilmeleri için meyan kökü çubuğu verilir.

Ekinezya: Ekinezya veya coneflower, Kuzey Amerika’da bir kır çiçeği olarak yaygın olarak bulunur. Ve bu bitki, farklı yöntemlerle çalışabilir. Öksürüğünüzü rahatlatır ve sonra herhangi bir altta yatan sebeple başa çıkabilir. Diğer doğal kesiciler kadar hızlı hareket etmese de denemeye değerdir.

Kan hücrenizin çalışmasını harekete geçirerek bağışıklık sistemini harekete geçirerek, daha kötü enfeksiyonu büyütmeden önce önleyebilir.

Hatmi Çayı: Öksürük için diğer ev ilaçları arasındaki en iyi yöntemlerden biri olarak bilinir. Hatmi çayı, boğazınızdaki ve hava yollarındaki mukoza astarını nemlendirmede iyidir. İçecek, aynı zamanda, doku tahrişine bağlı öksürüğün bastırılması söz konusu olduğunda da kullanışlıdır.

Larenjit, bronşit ve bademcik iltihabı gibi bazı sağlık sorunlarından dolayı olabilir. Kalın sıvıyı filtrelemeden önce dört fincan suya bir avuç ezilmiş kurutulmuş hatmi kök koyun.

Aloe Vera Suyu: İltihaplı dokularınız için oldukça etkileyici bir yatıştırıcı olan jel yapısını içererek, boğazınızdaki astarı rahatlatmak için, aloe vera suyu kullanmak en iyisidir. Aloe vera jelinin anti-inflamatuar etkileri, bazı alerjiler ve diğer boğaz enfeksiyonları tarafından tetiklenen kuru bir öksürüğü hafifletir.

Öksürüğü Önlemek İçin Diğer İpuçları

 • Sigara içmeyi bırak
 • Diyetlerde pozitif değişiklikler
 • Sıcak içecekler ve pastiller tüketin
 • Buharlı duş al
 • Nemlendiriciyi kullanır
 • Hidratlı kalın (Bol su için)
 • Havadaki tahriş edici maddelerden kurtulun
 • Birkaç hafta boyunca devam ederse doktora danışın
 • Kanlı öksürük için acil yardım alın

Öksürük Nasıl Önlenir?

Bir hastalıktan kurtulmanın en iyi yolu o hastalığa yakalanmamaktır. Bu nedenle vücudunuzu öksürüğe neden olan etkenlerden kurtulmanızı sağlayın.

 • Hasta olanlarla iletişim kurmayı bırakın. Hastalığınızı tespit ettikten sonra, arkadaşlarınıza ve başkalarına virüs bulaşmamasını sağlamak için işe gitmeyin veya okula gitmeyin.
 • Aniden öksürürken veya hapşırdığınızda burnunuzu veya ağzınızı saklayın.
 • Kendinizi sürekli olarak nemlendirmek için bol su veya sıvı için.
 • Evinizin, iş yerinizin ve okulunuzun birkaç köşesini düzenli olarak, özellikle de masalarınızı, bebeklerin oyuncaklarını, mutfağı ve benzeri şeyleri temizleyin.
 • Öksürdükten sonra ellerinizi temiz suyla yıkamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir