Pazartesi, Kasım 22
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Ağız ve Diş Sağlığı

Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obstrüktif uyku apnesi nedir?
√ Obstrüktif uyku apnesi ciddi bir hastalık durumudur. Trafik kazalarının önemli bir oranında sürücülerde uyku apnesi bulunduğu tahmin edilmektedir.

√ Bu kişilerde kalp yetmezliği, felç ve ölüm olasılığının da yüksek olduğu bilinmektedir. Obstrüktif uyku apnesi , uyku sırasında solunumun bir süre için durması ve bu sırada vücudun solunum için aşırı çaba göstermesidir.

√ Bu kişilerde solunum yolunda hava akımının durmasına neden olan tıkanıklığın boğazda olduğu bilinmektedir. Hastalar genellikle şişman, orta yaşta ve horlayan erkeklerdir. Sıklıkla horlama ve uykudaki solunum duraklamalarının farkında olan hastanın kendisi değil, hastanın eşidir.

√ Obstrüktif uyku apnesinin diğer belirtileri gündüz saatlerinde uyuklama, sabah baş ağrıları, yüksek tansiyon, kişilik değişiklikleri ve kalp ritminde değişikliklerdir.

√ Obstrüktif uyku apnesi teşhisi, bir uyku çalışması ile koyulur. Tedavi planı ise her hastanın belirtileri, uyku çalışması sonuçları ve muayene bulgularına göre düzenlenir.

√ Uyku apnesinde dört temel tedavi seçeneği vardır:
• Obstrüktif uyku apnesi artıran faktörlerin (alkol, sakinleştirici ilaç kullanımı gibi) belirlenmesi ve önlenmesiyle birlikte kilo verme;
• İlaç tedavisi;
• CPAP ve BiPAP adı verilen, uyku sırasında ağız veya burun üzerine yerleştirilen cihazların kullanılması;
• Cerrahi tedavi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir