Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Obezite Nedir? Tanımlaması Nasıl Yapılır?
BeslenmeDiyetSağlık Haberleri

Obezite Nedir? Tanımlaması Nasıl Yapılır?

Obezite

Obezite, beslenme sırasında gıdalarla alınan enerji miktarı, fiziksel aktiviteler ile metabolizma tarafından harcanan enerjiden daha fazla oluğunda, zaman içinde vücutta yağ birikiminin fazla olmasıdır. Kişinin normalden daha fazla kilolu olması şişman yani obez anlamına gelmektedir. Şişmanlık farklı derecelerde olur. Bir insan normalin az üzerinde olan kilolarla sağlıklı yaşayabilir. Ancak kiloların belli bir seviyede artmasıyla birlikte, sağlığın üzerinde olumsuz etkiler yapmakta, hatta bu ölümü bile getirebilir. Şişmanlığın en üst seviyesi morbid obezite olarak tanımlanır. Obezite insanlarda estetik sorundan çok, bir hastalık olarak ele alınmaktadır. Obez seviyesinde kilolu olan kişiler toplumda üretici olmaktan ziyade tüketici konumuna gelirler. Toplumda kadınların üçte bir, erkeklerin beşte biri obez seviyesinde şişmandır. Şişmanlığın insanlar arasında eğitim seviyesiyle alakalı olarak ortaya çıktığı da belirlenmiştir.

Obezite nedenleri nelerdir?

 • Genetik etkenler
 • Metabolizmada olan değişimler
 • Medikasyonla bağlantılı şişmanlık
 • Tüketilen yemek miktarının aşırı olması
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı ve egzersiz yapma alışkanlığının olmaması

İnsanların şişman olarak değerlendirilmesi nasıl olur?

İnsanların şişman olarak değerlendirilmesi için, bilimsel olarak belirlenen sınırlar kullanılmaktadır. Şişmanlığın değerlendirilmesinde kullanılan yöntemde vücut kitle indeksi ile bel çevresi ölçümü baz alınır. Vücut kitle indeksi (VKİ), kişinin vücut ağırlığının (kg) boyunun (mt) karesine bölünmesiyle (kg/m2) bulunan değerdir. Bu yöntem şişmanlığın değerlendirilmesinde sıkça kullanılmaktadır. Fakat gebelerde, çocuk ve kaslı yapıdaki kişilerde yanıltıcı sonuçlar alınabilir. İnsanlar bulunan vücut kitle indeksine göre zayıf olanlar, normal kilolu, fazla kilolu ve obez yani şişman olanlar diye sınıflandırılır.

Bel çevresinin ölçümünün önemi

Vücutta olan yağ miktarı hakkında, vücut kitle indeksi genel bilgiler verir. Ancak insan vücudunda bulunan yağ miktarının hangi alanlarda birikme yaptığı önemli bir konudur. Çünkü vücutta önemli organların bulunduğu karın bölgesinde biriken yağlar, kalça bölgesinde ya da diğer alanlarda olan yağ biriminden daha önemlidir. Bu açıdan şişmanlık değerlendirilmesinde bel çevresinin değeri önem taşımaktadır. Kişi fazla kilolu olduğunda, kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları açısından riskli hale gelmektedir. Bel çevresi ölçümünün değerlendirilmesi ise;

 • Erkeklerde bel çevresi ölçümü 94 cm olursa artmış risk, 102 cm olursa yüksek risk oluşmaktadır.
 • Kadınlarda bel çevresi ölçümü 80 cm olursa artmış risk, 88 cm olursa yüksek risk oluşmaktadır.

Şişmanlığın zararları var mı?

Kişilerin şişman olarak değerlendirilmesi durumunda, vücutta kalp ve damar sistemi, hormonal sistem, solunum sistemi, sindirim sistemi, iskelet sistemi ve genital sistem olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu durumda önemli hastalıkların oluşması daha riskli hale gelmektedir. İnsanlarda görülen kalp krizi, yüksek tansiyon, kısırlık, eklem hastalıkları, kanser türleri, adet düzensizlikleri, solunum hastalıkları, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları gibi hastalıkların en önemli sebebi obezite durumudur. Kısaca kişinin obez olması yani şişman olması vücudundaki tüm organlarını etkileyecek bir rahatsızlıktır.

Obez kişiler hangi riskleri taşır?

Şişman yani obez olan kişiler normal kiloya sahip olanlara göre 6 kat fazla nörolojik bozukluğa, 5 kat fazla Tip 2 diyabet hastalığına, 5 kat fazla yüksek tansiyon hastalığına, 2 kat fazla hiperkolesterolemi ve 2 kat fazla osteoartrit hastalıklarına yakalanma riskine sahip olur.

Obezitenin cerrahi dışı tedavisi nasıl yapılır?

 • Diyetlerin yapılmasıyla
 • Bazı ilaçların yardımıyla
 • Hormonal tedavilerle
 • Yemek yeme alışkanlıklarının düzeltilmesiyle
 • Egzersiz yapma alışkanlığının edinilmesiyle

Yukarıdaki uygulamalar insanların uzun dönemde kilo vermesine yardımcı olabilir. Fakat bu kiloların tekrar geri verilmesi yüzünden, obez hastalarda başarı oranı arzu edilen seviyeye ulaşmamaktadır.

Hızlı kilo vermenin sakıncaları

Şişmanlıkla mücadele eden kişiler fazla kilolarını verebilmek için, kendilerini yıpratacak sportif aktiviteler yapmakta ya da hızlı kilo verecekleri diyetleri uygulamaktadır. Bunlar vücudun metabolizmasını olumsuz etkilemekte ve vücuttaki dengeleri bozmaktadır. Kişiler sağlıklı bir diyette ayda 2 kg vermelidir. Diyetle birlikte düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Şişman yani obez kişiler doktor kontrolünde ayda 4 kg kadar kilo vermelidir. Bu kişilere göre farklı diyet programı hazırlanmasıyla gerçekleşir.

Obezite diyetle kontrol altına alınırken, nelere dikkat edilmelidir?

Bu kişilerde öncelikle enerji alımı kısıtlanmalıdır. Günde alınacak kalori miktarı 500-1000 Kcal kadar azaltılmalıdır. Bu indirim obez olan kişilerin haftada yaklaşık 0,5 kg kilo vermesini sağlar. Bu kişiler için ideal kilo verme hızı olarak kabul edilir. Gün içinde alınan kalori miktarı 800 Kcal altına düşmemelidir. Bu belirlemeler günlük istirahat enerjisi, bazal metabolizma gibi hesaplamaları değerlendirilmeye alınmasıyla yapılmalıdır. Bu yüzden uzmanlar tarafından yapılması gerekir.

Uygulanacak diyetteki enerji miktarının % 30 u yağlardan oluşmalı, kalan kısmı sebze ve meyvelerden alınmalıdır. Yiyeceklerin azaltılması ya da egzersizlerin arttırılması sayesinde günlük 250-500 Kcal enerji azalması, kişilerin haftada 0,50 kg vermesini sağlayacaktır. Düşük kalorili şok diyetlerin uygulanması, başlangıçta kilo verdirir gibi gözükse de, uzun süre uygulanamamaları yüzünden bu kilolar yeniden geri alınır. Bu diyetlerin uygulanması tavsiye edilmez. Kişilerde her an tıbbi sorunlara neden olabilirler. Şişman kişiler hızla verilen kiloların, yine aynı hızda geri alınacağını unutmamalıdır.

Obezite ve ilaç kullanımı

Şişman kişilerde diyet ve egzersiz programına destek olabilecek ilaç tedavileri fayda sağlayabilir. Ancak bu ilaçların tek başına uygulanması faydalı olmaz. Obez kişilere yapılacak ilaç tedavisi, buna bağlı hastalıkların olması halinde tercih edilmelidir. Ayrıca 18 yaşın altındakilere, yüksek tansiyonun kontrol altına alınamamasında, psikiyatrik hastalıkları olan kişilerde ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Obezite durumunda kimlere cerrahi girişim uygulanır?

Obezitenin cerrahi olarak tedavisinden önce, hastalara tetkikler yapılmalıdır. Şişmanlık nedeniyle yaşamı tehdit edebilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Bu tespit yapıldığında, hastalar cerrahi olarak tedaviye alınabilir. Bu hastaların değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • Vücut kitle indeksi 40 olanlar
 • Vücut kitle indeksi 30-40 arasında olanlarda, şeker hastalığı, uyku apnesi ya da hipertansiyon sorunu olmalı
 • Hastalar 18-60 yaş arasında olmalı
 • Hastada hormonal rahatsızlık olmamalı
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, ilaç kullanımı olmamalı
 • Hastada kabul edilebilir ameliyat riski olmalı
 • Obezite hastada en az 3 yıldır olmalı

Obezite tedavisinde kullanılan cerrahi girişimler

 • Ayarlanabilir silikon mide bandı
 • Mide balonu uygulaması
 • Midenin devre dışı bırakılması
 • Vertikal gastroplasti
 • Yiyeceklerin bağırsakta emilimini azaltacak cerrahi uygulamalar

Obez kişilere yapılan cerrahi girişimler sayesinde % 40 ile % 70 arasında kilo vermeleri sağlanabilir. Bu girişimler kişiye uygun olacak şekilde tercih edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir