Pazar, Ağustos 1
Home>>Beslenme>>Obez Çocuklar, Kilo Kaybı ve Yeme Bozuklukları

Obez Çocuklar, Kilo Kaybı ve Yeme Bozuklukları

Anoreksi ve bulimiya gibi yeme bozuklukları çocukluk ve ergenlik çağının ciddi sorunlarıdır.

Obezite de aşırı yeme ve hareketsizlik sonucu gelişen bir başka beslenme bozukluğudur. Aileler ve doktorlar el ele verip bu duruma çare aramakta. Gençlerde çok kilo alımı ile aşırı kilo verme durumları normal karşılanmakta.

Öncelikle bir psikolog tedavisi ile bu bozuklukların alışkanlık olarak önlenmesi gerekiyor. Her düşünce ve davranış gençlik çağında beslenmeye yansıtılıyor. Bazı obez çocuklar da kilo verme programlarında, aşırı kilo kaybetme eğilimine giriyor.

Bir yıl içinde 50 kilo ve üzerinde kilo kaybeden bir çocukta katı besin öğünlerde yer almamaya başlıyor ve ciddi yeme sorunları başlıyor. Yağı ve katı besinleri hayatından çıkaran çocuk ve gençler zayıflama uğruna sağlıklarından oluyor.

Yeme bozukluğu ardında baş dönmesi, susuzluk, polikistik over sendromu, adet problemleri ve hormon sorunlarını da getirmekte. Kendi kendine kilo verme çabaları sağlığı kötü etkiliyor. Sosyal durumlarını ve ruh hallerini de olumsuz etkileyebiliyor.

Yemeklerden öğünlerden kaçan çocukları aileler bu konuda eğitmelidir. Genetik, anksiyete ve depresyon da sebebi olabilir fakat bu belirtiler görüldüğünde doktora gidilmesi uygun olacaktır.

Doğru yiyeceklerle sağlıklı bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Diyet ve aktivite birleştirilerek aile içinde uygulandığında sorunlar bitecektir.

Çocuklar Kirli Yerleri Bulur – Çocuklara El Yıkamayı Öğretin

Çocuklar farkında olmadan her yere ellerini sürüyor ve tutuyorlar. Bu yerlerden mikrop kapmamak elde değil. Çocuklara temizlik bilinci kazandırılmalı. İşte kirli olabilecek potansiyel yerler.

Diş fırçası tutacağı. Evdeki üçüncü mikroplu yer seçilmiştir. Tuvalet banyo ortamları mikrop yuvasıdır. Diş fırçası tutacaklarını bulaşık makinesinde sıcak ayarda yıkamalıyız. Dezenfekte haftada bir olmalı.
Evcil hayvan alanları. Hayvanlar çocukların her daim arkadaşı. Atık, tükürük, tüy, dışkı gibi kötü tarafları da var. Bakteri, virüs, parazit yığını olabilirler. Hayvanla oynadıktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Öpmekten ve sofraya getirmekten kaçının.

Dış ortamlar. Hayvanların tırmaladığı veya paslı yerlerin kestiği kanlı yaralardan tetanos kapabilir. Bu alanlardan çocukları uzak tutalım aşısını yaptıralım.
Buzdolapları. Sızdıran eskimiş ürünler, küflü süt ve et ürünleri tehlikelidir. İshale neden olabilir. Rafları ve duvarlarını sıklıkla temizleyin eski ürünleri atın.
Hayvan ortamları. Hayvanat bahçeleri, eğitim çiftlikleri, barınaklar gibi yerler. Onlara ve eşyalarına dokunduktan sonra ellerini yıkayın.

Yerler. Yiyecek döküldüğünde emziği veya oyuncağı yere düştüğünde onu çöpe atın. Halı ve zeminler toz akarı ve mikrop kaplıdır. Alerji ve astıma düşmandır. Mantarın da sebebidir.
Durgun su. Çamurlu su sıçratabilen kötü göl, dere gibi yerler küf ve bakteri yuvasıdır. Böcek ve sineklere yuvadır. Hastalık kapabilirler.
Okul gibi toplu yaşam alanlarındaki wc, yemekhane gibi yerler tehlikelidir. Oyun ve spor alanlarında soyunma kabinleri ve odalar aynıdır. Kumda oyun oynarken dikkat edin. Ellerini su ve sabunla yıkamasını iyice öğretin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir