Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Ninelerimizin Bebek Bakımı Hakkındaki Yanlışları ve Doğrular
Çocuk HastalıklarıFaydalı Bilgiler

Ninelerimizin Bebek Bakımı Hakkındaki Yanlışları ve Doğrular

Ninelerimizin Bebek Bakımı Hakkındaki Yanlışları ve Doğrular

Bilim adamlarına göre, büyükanneler çocuklarının bakımıyla ilgili bilgilerini yenilemediklerini düşünüyor. Onlar sadece kişisel deneyimlerine güveniyorlar ve bugünün dünyasında eskimiş olabilecekleri tavsiyelerde bulunuyorlar. Ve bu tavsiyelerin bazıları bile güvensiz veya tehlikeli olabilir.

7 Gün Sağlık olarak bu yazımızda genç anne ve babaların aldıkları güvensiz ipuçlarının yerine uzmanların önerdikleri bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bebeği Kundaklamak Tehlikeli Olabilir

Geçmişte, kundaklama oldukça yaygındı çünkü ebeveynler, bebeklerinin bacaklarını düz tutacağını ve bacakla ilgili sorunların olmayacağına inanırdı. Ancak çocuk doktorları kundaklamanın kötü olduğu konusunda ısrar ediyorlar çünkü kalça displazisine neden olabilirler. Kundaklamanın bir diğer nedeni ise çocukların sözde daha iyi uyumasını sağlamak. Aslında çocuklar problemsiz uyuyorlarsa onları sarmak zorunda değilsiniz.

Çocuğun Olduğu Ortamı Sıcak Tutmak

Aman çocuk üşümesin, çocuğu sürekli sıcakta tutun gibi söylemler hep ninelerimizden bize kalanlardır. Aslında odayı gereğinden fazla sıcak tutmamalısınız. Uzmanlara göre odanın sıcaklığı 20 derece kadar olmalıdır. Bilim adamları bu sıcaklığın bebek için iyi bir uykuya katkıda bulunduğunu iddia ediyorlar. Ek olarak, serin bir odada, nazal mukoza zarı kurumaz ve nefes alması daha kolay olur.

Bebeği Sakinleştirmek İçin Emziği Tatlandırmak

Birçok büyükanne bebeğin sakinleşmesi için eziğin tatlı bir şeye bulanması ve bu şekilde bebeğe verilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak çocuk doktorları bu yönteme karşı çıkıyor. Tatlı ürünler oldukça alerjendir ve bir bebeğin vücudunun bu maddelere tepki şeklini asla bilemezsiniz. Ek olarak, eğer bir bebeğin dişleri çoktan kesmeye başladıysa, şekerli şeyler onların dişlerinde bozulmalara neden olabilir.

Bebeği Battaniyeler İle Örtmek Gerekiyor mu?

Muhtemelen annelerinizden ya da diğer annelerden gördüğümüz şeylerden biri de sürekli bebeğin üstüne bir battaniye örtmeeridir. Ancakpediatri uzmanları bunun yanlış olduğunu düşünüyor. Uyuyan bebekler hareket ettikçe üzerlerine örttüğünüz battaniye yer değiştirip başlarına çekebilirler. Bu durumda oksijensiz kalma ihtimali yüksektir. Eğer havalar soğuksa daha sıcak tutacak elbiseler giydirin. Eğer fazla soğuksa ince bir battaniye örtebilirsiniz, tabi sürekli gözünüzün önünde olacaksa.

Çocuklar Sesli Ortamlarda da Uyuyabilir

Bir yetişkinin gürültülü olması halinde uykuya dalması zor. Ama bebekler söz konusu olduğunda, gürültü onların iyi uyumasına yardımcı olur . Sadece bir nüans var: Düzgün olmalı (çığlık, bağırma ya da tiz sesler olmamalı) ve ok fazla sesli olmamalı. Ayrıca bebekler anne karnındayken sürekli ses duyarlar. Bu nedenle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi çalışırken bebeğinizin uyanacağından korkmayın, aksine daha rahat uyuyabilirler. [Arabada hemen uykuya dalmalarının sebebi de budur.]

Bebeğin Yemek Yeme Saati Belirlenmeli!

Büyükannelerinizden böyle bir şey duymuş olabilirsiniz. Bebeklerin beslenmesi için birrutin oluşturulmalı. Hatta bazı uzmanlar da aynı böyle düşünüyor olabilir. Ama gerçekte, bu yöntem hem anneyi hem de bebeğini tüketir. Pediatristler çocuğunuzu her ihtiyaç duyduğunda emzirmenizi önerir. Daha büyük yaşlarda bir rutin oluşturmak iyidir.

Bebekleri Katı Gıdalara Erken Alıştırmayın

Genç anne babalar genellikle 3 aylık bir bebeğe rendelenmiş bir yumurta sarısı vermeleri ve 4 aylık olduklarında mısır gevreği ile beslemeleri tavsiye edilir. Ama doktorlar bunun iyi bir tavsiye olduğunu düşünmezler. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bir bebek 6 aydan büyük olduğunda tamamlayıcı gıdalar ilave edilmelidir.

Hayvan Sütü Yerine Bebek İçin Süt Tozu Kullanın

İnsanlar genellikle bebek için üretilen süt tozu formüllerinin birçok zararlı madde içerdiği için hayvan sütü tercih ederler. Ama doktorlar bunun bir bebeğin sağlığını tehlikeye atmanın başka bir yolu olduğuna eminler. Hayvan sütünü bebekler için kullanmak neden tehlikelidir:

  • Bir bebeğin böbreklerinin baş edemeyeceği birçok mineral içerir.
  • Gerekli miktarda demir yoktur ve demir eksikliği anemisine neden olabilir. Gerekli miktarda C vitamini de yok.
  • Hayvan sütündeki proteinler bağırsak mukozasını tahriş edebilir.
  • Bebeğin hayvan sütüne karşı alerjisi olabilir.
  • Dengesiz süt bileşimi nedeniyle, bir bebek kilo alabilir.

Bu yüzden sadece bir yaşını doldurmamış çocuklara hayvan sütü verilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir