Perşembe, Haziran 17
Home>>Hastalıklar>>Mimik Fibromiyaljisi Rahatsızlıkları Nelerdir?
HastalıklarTedaviler

Mimik Fibromiyaljisi Rahatsızlıkları Nelerdir?

Mimik Fibromiyaljisi Rahatsızlıkları Nelerdir?

Artrit, fibromiyaljinin en sık görülen şeklidir. Buna osteoartrit de denir, doku ve kemik hasarıdır ve korkunç bir eklem ağrısına sebep olabilir. Ayrıca kıkırdak dejenerasyonu ile karakterizedir. Ağrı diz ve kalçada yoğun olarak görülür. Fibromiyalji hassas noktalarda yanıltıcı ağrı yapabilir. Sabah tutukluluğuna yol açar.
Yorgunluk Sendromu, kronik yorgunluk sendromu ile de ilişkilidir. Yeterli uyku ve dinlenmenin ardından bile kişide herhangi bir enerji olmayabilir. Yorgunluk; bellek sorunları, baş ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı yapar. Fibromiyalji %50 oranında yorgunluk yapar.

Depresyon, fibromiyalji sıklıkla depresyonu tetikleyebilir. Tüm gün ağrı ile yaşanan depresyon moral bozucudur. Belirtileri çoğu zaman örtüşür. Üzüntü, mutsuzluk, derin duygular yaşanır. Ilgi ve düşünme kaybı görülür. Yavaş konuşma, hafıza sorunları, konsantrasyon problemleri yaşanır.
Hipotiroid. Bağışıklık sistemine saldırır tiroid bezi düşük hormon üretir. Vücut enerjisi de düşer. Hormonun düşmesiyle, yorgunluk, depresyon, hafıza kaybı ve kabızlık gibi belirtiler öne çıkar. Bu nedenler tiroidi düzenli olarak ölçtürmek gereklidir.

Hassas Bağırsak Sendromu, kabızlık ya da ishal nöbetlerine yol açar, stres ve bazı yiyeceklerin yenmesiyle oluşur. Sindirim problemi görülür. Ilaçlar, mide ağrısı ve krampları azaltmaya yardımcıdır. Hassas bağırsak sendromu bazı kanser türlerini de tetikler.
Çene Problemleri, Temporomandibular bozukluk dişlerde kenetlenme sorunudur. Fibromiyaljide bu da görülebilir. Çiğneme, esneme ve konuşmada sıkıntı ve ağrı yaşanır. Baş ağrısı da yapabilir.
Lupus, bağışıklık sisteminde yaşanan inflamasyon, ağrı ve doku hasarıdır. Ateş ve deri döküntüsü görülebilir.

Lime Hastalığı, yorgunluk, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı karakteristik belirtileridir. Virüslü kene ısırmasında yayılan bakterilerin yol açtığı Lime hastalığı testleri güvenli değildir. Antibiyotik ile tedavi edilir.
Interstisyel sistit, ağrılı mesane sendromu da denir. Mesane duvarının iltihaplanmasıdır, idrar yolu enfeksiyonu neden olur. Sinirlerde kronik ağrı yapar. Kadınlarda daha sık görülür.
Diğer rahatsızlıklar; romatizmal polimiyalji, huzursuz bacak sendromu, romatoid artrit, uyku apnesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir