Cuma, Haziran 25
Home>>Beslenme>>Meyveler Neden Kilo Aldırmaz?
BeslenmeDiyetSporcu Beslenmesi

Meyveler Neden Kilo Aldırmaz?

Meyveler Neden Kilo Aldırmaz?

Şeker tüketimi obezitenin baş düşmanıdır. Spor eğitmenleri ve diyetisyenler beyaz şeker sofra şekeri tüketiminin sınırlanmasını öneriyor.

Şekerli ve unlu mamüller, şekerli ve gazlı içecekler, gereksiz yere bunları tüketmek ve egzersiz eksikliği sonucu kilo alınır. İhtiyacımız olan şeker meyvelerde yeterince var. Doğal yoldan şeker almak ve sağlıklı beslenmek için meyve tüketmeliyiz. Sağlıklı kilo kaybı stratejisinde kiraz, çilek, kavun ve diğer sulu meyvelerin yeri büyüktür. Meyve yiyenler daha az şişmanlar. Diğer porsiyonlardan daha fazla meyve yenilebilir. Çerez yerine brokoli gibi bir sebze ve yanına çilek tüketmek daha iyidir.

Kalori tasarrufu ile kilo alma sorunu ortadan kalkar. Haftada bir kez bile olsun taze yaban mersini, böğürtlen, çilek gibi sağlıklı meyveleri tüketin. Bir yılda en az 5 kilo almaktan kurtulmuş oluruz. 20 bin kalori demektir. Meyve tüketerek daha fazla kalori yakılır. Düşük bel ölçüm oranı ve düşük oranda alt vücutta biriken yağ oranına sahip oluruz. Meyve şekerden oluşmaz, lif ve su oranı yüksektir. Taze meyve suyunda lif bulunur. Sağlık deposu lif zayıflamada da etkilidir. Doğal şeker oranı yararlıdır. Bir paket meyveli şeker yerine bal ve çilek yiyin. Koruyucu madde içermez.

Mango meyvesi kolon ve meme kanserini önler, kötü huylu hücrelerin büyümesini engeller. Antioksidan deposu meyveler vitamin ve mineral ile doludur. Antioksidanlar, çekirdekli meyveler (kiraz, şeftali, erik) narenciye (portakal, greyfurt, mandalina), kavun (tatlı ve sulu kavun), çilek (ahududu, yaban mersini, çilek, böğürtlen), tropikal pomes (elma, armut) ve farklı meyve (muz, mango, papaya)da bulunur. Dayanıklılığı artırır, bağışıklığı kuvvetlendirir, enerji verir, hücreleri dış etkilerden korur, yaşlanmayı geciktirir, kalori yaktırır. Sağlıklı beslenmek için günde bir-iki porsiyon meyve tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir