Pazar, Eylül 19
Home>>Beslenme>>Meyve Suyu Deyip Geçmeyin!

Meyve Suyu Faydaları ve Zararları

Meyve Suyu zararları ve faydaları

Taze sıkılmış meyve sularının hazır sıkılmış konsantre meyve sularından kat kat daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Konsantre meyve suları ise hiçbir vitamin değeri olmayan şekerli içeceklerdir. Paket halinde satılan meyve sularını sağlıklı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta bu meyve sularının sağlığa bir faydası olmadığı gibi tam aksine çok fazla da zararı bulunmaktadır. Çünkü metabolizmaya zararları saymakla bitmiyor. Sağlıklı diye çocuklarınızın eline tutuşturduğunuz meyve sularının bilinmeyen ancak sağlığa çok dokunan zararları şunlardır:

Satılan meyve sularının içerisinde bol miktarda katkı maddesi, früktoz ve kimyasal madde bulunmaktadır. Fruktoz kan şekerini yükselten, börekleri ve pankreası yoran bir maddedir. Fruktoz diğer kimyasallarla birleşerek meyvemsi bir tat yaratırken, kanser başta olmak üzere bir çok hastalığa davet çıkarmaktadır.

Elma, brokoli, lahanayı taze sıkarak suyunu içen kişilerde tümör gelişimi yavaşlarken, hazır meyve suyu içenlerde ise tümör gelişiminin hızlandığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hazır meyve sularında bulunan früktoz ve glikoz normal yapıdaki şeker göre yüksek değer içermektedir.

Şeker tümörlerin oluşmasında ve büyümesinde besleyici olarak görev yapmakta ve tetiklemektedir. Bu nedenle oranı ve değeri yüksek olan diğer şekerleri içeren bu maddelerin nasıl bir zarar vereceği tahmin edilmektedir. Ayrıca kullanılan aroma ve kimyasallar nedeni ile C vitamini, lif ve antioksidanlar tamamen kaybolmaktadır.

Tüm bunlara rağmen bilim adamları yine uyarıyor, gazlı ve kolalı içecek tüketmektense meyve suyu içmek çok daha iyidir. Çünkü gazlı içeceklerin zararı, hazır meyve suyundan kat kat daha fazladır. Uzmanlar, meyvenin taze olarak sıkılması ve yenilmesinin çok faydalı olduğunu da belirtiyor. Meyvenizi sıkar sıkmaz içmenin de vitamin ve mineral açısından çok daha yararlı olduğu söyleniyor. Meyve sularındaki vitaminler sıkıldıktan kısa bir süre içerisinde hava ile temas edip havaya karıştığından 5 dakika içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir