Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Menopozlu Kadınlarda Sıcak Basması Tedavisi
HastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Menopozlu Kadınlarda Sıcak Basması Tedavisi

Menopozlu Kadınlarda Sıcak Basması Tedavisi

Bir ilaç firmasının son açıklamasına göre, menopozda sıcak basması tedavisiyle ilgili yeni bir potansiyel keşfedilmiştir.

Menopozdaki kadınlarda osteoporozun ve sıcak basmasının önlenmesi için bir ilaç geliştirildi ve ABD’de onaylandı. Duavee adlı günlük tablet ilaç östrojene dayalı çalışıyor. Sağlıklı ve menopoz dönemindeki kadınlarda onaylanan bu ilaç klinik 3 fazda çalışıldı ve incelendi.

İlaç alan kadınlar plasebo etkisi yaşadı ve %47’sinde belirtiler azaldı. Tedaviden 12 hafta sonra %74 oranında şiddetli sıcak basması azaldı. Tedaviden 1-2 yıl sonra kadınlarda kalça ve lomber kemik mineral yoğunluğu da artmaktadır.

Kas spazmları, bulantı, ishal, mide-karın ağrısı, boğaz, baş ve boyun ağrısı ise ilacın sık görülen yan etkileri. İlaca duyarlı kişiler kullanmamalı aksi halde vajinal kanama, kan pıhtılaşması, rahim-meme kanseri, karaciğer sorunları ve gebelik sorunları görülebilir.

Östrojen ve bazedoxifene gibi ilaçlar kan pıhtılaşması riskini artırabilir. Uzun vadede kullanmak riskli olabiliyor. Doğru ilacı seçmek ve kullanmak için doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir