Cumartesi, Kasım 27
Home>>Hastalıklar>>Menopoz Ve Menopoz Öncesi Dönem

Menopoz Ve Menopoz Öncesi Dönem

Adet ve üreme döneminin kalıcı olarak sona erdiği dönemdir. Bir dönüm noktasıdır ama hayatın sonu değildir. Kadının hayatındaki bazı rahatlıkları engeller. Kalp hastalığı ve osteoporoz gibi önemli sağlık risklerine karşı korunmak için fırsat dönemidir. Sıcak basması, gece terlemeleri ve diğer fiziksel ruhsal belirtiler ortaya çıkar. Yaş faktörü önde gelen bir etkendir. Yumurtalıkların işlevi yaşla birlikte yavaşça kaybolur. Çocuk doğurma potansiyeli sona erer. Bazı ameliyatlar ve tedaviler erken menopoz nedenidir. Yumurtalıkların alınması, kemoterapi ve pelvik radyoterapi erken menopoz nedenidir. Rahim alma işlemi buna yol açmaz. Ortalama başlama yaşı doğal olursa 51dir. Daha erken ya da geç başladığı görülür. 40 ve 60 yaşlarında bile ortaya çıkabilir. Bu anormal oran az görülür. Sigara içen kadınlar birkaç yıl daha erken menopoza girer.

Menopoz yaşı tahmin edilemez. Peki menopoz öncesi dönem nedir? Doğal menopoz yavaş yavaş gelişir. Yumurtalıklar çalışmayı durdurur ve yavaşlatır. Bu dönemde hala hamile kalmak mümkündür. Bu dönemde artık adet olmayacaksınız cinsel anlamda korunmaya gerek yok. Bu dönemde değişiklikler kadından kadına değişir. Daha uzun daha kısa ya da daha ağır daha hafif olabilirsiniz. En belirgin özelliği sıcak basmasıdır. Geçici kırmızı lekeler yüz boyun ve göğüslerde görülür. Terleme ve titreme takip eder. 30 saniye ila 10 dakika arasında sürer. Düzenli egzersiz yapılmalı, sıcaktan, sıcak ve baharatlı yiyeceklerden, stresten, ışıktan ve çok giyinmekten kaçının. Gece terlemeleri ve uyku sorunları da diğer belirtileridir.

Yatak odanızda soğutucu kullanın, ağır yataktan kaçının, hafif ve pamuklu uyku ve giysileri kullanın. Nemli bir bezi baş ucunuzda tutun. Evcil hayvandan uzak durun, uyku sorunlarınız için doktora başvurun. Cinsel sorunlar diğer belirtilerdir. Daha az östrojen salgılanır ağrılı ilişki, vajinal kuruluk, libido düşmesi görülür. Birçok faktöründen bazıları stres, ilaçlar, depresyon, kötü uyku ve ilişki sorunlarıdır. Güvenli seks ve cinsel sorunlar için doktora danışın. Menopoz belirtilerini gidermek için doktorunuz hormon replasman tedavisi yapacaktır. Doğum kontrol hapları, antidepresanlar, tansiyon ve diğer ilaçlar kullanılabilir. Vajinal östrojen kremi verilebilir. Diyet, egzersiz, uyku ve stres yönetimi de önerilebilir. Aktif ve sosyal olmak mutlu ve stressiz yaşamak çok önemlidir. Alternatif menopoz önerileri, kırmızı yonca, karayılan otu ve soyalı ilaçlar kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir