Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Meme Kanserinde Meme Onarımı Estetiği
HastalıklarKadın HastalıklarıKanserTedaviler

Meme Kanserinde Meme Onarımı Estetiği

Meme Kanserinde Meme Onarımı Estetiği

Meme kanserinde erken teşhis önemli fakat meme alındıktan sonra da meme onarımı estetiği yapılabiliyor.

Erken teşhisin yaygınlaşması ile meme kanserinden ölüm oranları giderek düştüğünü ve hastaların beklenen yaşam sürelerinin uzadığını söyleyen Dr. Akın Yücel, meme onarımı ile göğsünü kaybeden kadınların yaşantılarının normale döndürüldüğünü açıkladı.

Meme onarımında kaç tür yöntem uygulanıyor?
3 tür yöntem vardır:
Protez kullanılarak yapılan onarımlar. Hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılan onarımlar. İki yöntemin birlikte kullanıldığı onarımlar.

Ameliyat nasıl yapılır?
Meme cildinin tamamının korunduğu deri koruyucu mastektomilerde (dokunun alınması), meme başının da korunduğu durumlarda doğrudan silikon protezler yerleştirilebilir. Protez göğüs adalesinin altına konulur. Ancak bu işlem sınırlı sayıda hasta için uygundur. Mastektomi sırasında deri kaybı da olacaksa göğüs adalesinin altına ‘doku genişletici’ denilen boş bir silikon balon yerleştirilir.

Süreç nasıl işler?
Ameliyatın üzerinden yaklaşık 3 hafta geçip dokuların iyileşmesi tamamlandıktan sonra bu silikon balon tuzlu su enjeksiyonları ile şişirilmeye başlanır. Şişirme süreci 2-3 ay sürer. Doku genişletici şiştikçe, üzerindeki göğüs cildi de genişler. Bu genişleme, hamilelik sırasında kadınların karnının büyümesine benzer. Şişirme işlemi genellikle hedeflenen meme büyüklüğünün yüzde 50 fazlasına ulaşılıncaya kadar devam eder. Daha sonra hasta tekrar ameliyata alınır, doku genişletici çıkarılır ve yerine silikon protez konur.

Protezli onarımın avantajları nedir?
Protezli onarımlar vücudun başka yerlerinden doku taşınmasına göre daha basit işlemlerdir. Ameliyat göğüs bölgesi ile sınırlı kalır. Ameliyat sonrasında hastalar çok daha kısa sürede normal yaşantılarına dönebilirler. İlave bir iz olmaz.

Protezli onarım hangi hastalara yapılır?
Küçük memesi olan, memeleri fazla sarkık olmayan, deri kaybı fazla olmayan, radyoterapi görmemiş hastalar protezli onarımlar için uygundur. Ayrıca her iki memesi birden alınan hastalarda da genellikle protezli onarımlar tercih edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir