Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Meme Kanserinde Erken Teşhis Yöntemi

Meme Kanserinde Erken Teşhis Yöntemi

Yeni bir test geliştirildi ve bu kan testiyle meme kanseri erken teşhis edilebilecek. Böylece meme kanseri korunma düzeyi de artacak..

Yeni bir kan testi meme kanserinde erken teşhis olanağı sağlıyor

Yeni yapılan bir araştırmanın verileri, meme kanseri teşhisinde mamografi kullanmak yerine erken belirtilere yönelik yeni bir kan testinin daha etkili olabileceğini gösteriyor. Geliştirilmekte olan yeni kan testi ile tedavinin iyileştirilmesini, hastalığın nüksünün önlenmesini ve tümör tipine göre etkili olacak ilaçların seçilmesine yol göstermesini mümkün olabileceği öne sürülüyor. www.medikalakademi.com.tr adresinde yayınlanan habere göre İngiltere Kanser Araştırma Vakfı tarafından finanse edilen ve Leicester Üniversitesi ve Imperial College London işbirliğinde gerçekleştirilen bu yeni klinik çalışma, İngiltere’nin en büyük meme tarama kliniği olan Charing Cross Hospital’da yapıldı. Araştırmacılar, meme tarama kliniğine başvuran kadınlardan kan örneği aldı ve meme kanseri tanısı konan ve konmayan kadınların DNA’sı ile karşılaştırdı.

ENDİŞELER AZALACAK

Çalışma sayesinde meme kanserinin erken bulgularının saptanabileceği bir kan testinin mümkün hale geldiğini söyleyen çalışmanın baş araştırmacısı ve Leicester Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Jacqui Shaw, şu bilgileri verdi:

“Bu sayede kanser olmadıklarını doğrulamak için mamografi sonrasında başka tetkikler yaptıran kadınların endişeleri de giderilmiş olacak. Meme kanseri hastalarını ameliyat ya da tedavi sonrasında takip edemiyoruz. Bu aslında diyabet tedavisi ile aynı, fakat o hastalıkta kandaki şeker düzeyi ölçülüyor. Bizim geliştirmekte olduğumuz yeni kan testi de her şeyi değiştirebilir.”

DNA’DAN ANLAŞILIYOR

Vakfın meme kanseri uzmanı, Imperial College öğretim üyesi ve çalışmanın araştırmacılarından Prof. Dr. Charles Coombes, yeni testle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bir hasta meme kanseriyse, kandaki DNA’ya göre bunu tespit edebiliyoruz. Ancak, biz bu çalışmada meme kanserinin erken belirtilerinin kan testi ile gösterilebilmesinin mümkün olup olmadığını araştırıyoruz. Bu nedenle tarama sonucunda meme kanseri tanısı konan kadınların kan örneklerini inceleyerek, kanserin kanda da görünüp görünmediğini anlayabiliriz. Araştırma ekibimiz, yalnızca meme kanserini araştırıyor; ancak bağırsak ve akciğer gibi diğer kanser türlerini de saptamak için kan testlerinden faydalanacakları çok sayıda proje de mevcut.”

BİR MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Vakfın Klinik Araştırma Direktörü Dr. Kate Law, gelişmeleri şu sözlerle değerlendirdi:

“Çok uzak olmayan bir gelecekte meme kanseri için basit bir kan testinin geliştirilmesini ve bu sayede hem kanserin tespit edilmesin hem de tedavi seçeneklerine yardımcı olunmasını ve bu testin de NHS’de standart bir uygulama olmasını ümit ediyoruz. İngiltere Kanser Araştırma Vakfı, bu projeye bir milyar dolardan daha fazla bir yatırım yaptı; zira bu büyüleyici bilim dalı, bazı kanserlerin tanı ve tedavisinde dev bir gelişmeye sahne olacağını kanıtladı.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir