Pazartesi, Ekim 18
Home>>Faydalı Bilgiler>>Meme Kanseri Hakkında Bilinçlenmek Gerek

Meme Kanseri Hakkında Bilinçlenmek Gerek

Meme kanseri çoğu zaman belirti vermez. Kadınlar kendi muayene ve kontrollerini kendileri yapmalıdır.

En ufak bir şüphede tahlil yaptırmak gerekir. Meme kanserinin bazı belirtileri:
memede ağrı ve şişkinlik, meme boyutunda ve şeklinde değişiklikler, koltukaltında şişmeler, memelerde akıntıdır. Meme ağrısı her zaman kanser belirtisi olmaz. İnflamatuar meme kanserinde yumrular oluşur kolayca tespit edilir. Meme derisi kızarır, kalınlaşır portakal kabuğu gibi görünebilir.

Bu bölgede sıcaklık, kaşıntı, döküntü, ağırlık hissedilebilir. Meme kanseri tanısında mamografi ve ultrason teknolojisi kullanılır. Mamografi meme röntgenidir tümörleri algılar. 40 yaşından itibaren yılda bir tarama gereklidir. Erken teşhis hayat kurtarır. Meme kanseri cerrahisi de mümkündür. Mastektomi cerrahisinde meme tamamen alınırken lumpektomide sadece tümörler temizlenir.

Günlük işler, sosyal yaşam, aktiviteler ve tüm rutin tedaviyle birlikte aksayacaktır. Bu da asosyallik ve içe kapanma duygularına yol açar. Destek gruplarında terapi görülebilir, kişi kendini sosyal tutarak moral bulabilir. Sutyenlere form edilen destekler kadınların kurtarıcısıdır. Meme cerrahisiyle tekrar göğüs yerleştirilebilir. Kanser tedavisindeki son gelişmeler hastalığın iyileşmesinde umut ışığı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir