Salı, Kasım 23
Home>>Faydalı Bilgiler>>Mango Meyvesinin Sağlık Açısından 11 Faydası
Faydalı BilgilerSağlık Haberleri

Mango Meyvesinin Sağlık Açısından 11 Faydası

Mango Meyvesinin Sağlık Açısından 11 Faydası

Manga ağacının aynı isimli meyvesi olan Mango meyvesi, 20’den fazla mineral ve vitamin içeren torpikal bir meyvedir. Dış kısmının rengi yeşil, kırmızı, sarı veya turuncu gibi renklerden oluşurken iç kısmı genelde altın sarısı br renktedir.

Mango ilk olarak Malezya, Doğu Asya ve Doğu Afrika’da yetiştirilirken İspanyol kaşiflerce Afrika, Brezilya ve Avrupa’ya da getirilmiştir. Popülaritesi gittikçe artan mango şuan dünyada en çok tüketilen meyveler arasındadır.

7Gün Sağlık olarak bu yazımızda mango meyvesinin sağlığımıza faydası olan 12 özelliğinden bahsedeceğiz.

Mango Kan Şekerini Dengeler

Daha yakın zamanlarda, mango tüketimi obez yetişkinler arasında kan şekerinin düşürülmesine bağlanmıştır. Doğrudan kilo verdirmemesine rağmen, düzenli mango tüketimi kan şekeri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu arada, çalışmalar, kan şekeri yönetimi ile mango tüketimi ve glisemik kontrolü de göstermektedir.

Mango Tansiyonu Düşürür

Mangolar, magnezyum ve potasyum bakımından zengin ve sodyumda düşük bir gıda olduğu için, kan basıncını düşürmek için başka bir doğal çözümdür. “Sessiz katil” olarak adlandırılan yüksek tansiyonun Türkiye’de görülme sıklığı %33’tür ki bu da her üç yetişkinden yaklaşık bir tanesinin yüksek tansiyon sorunu olduğunu göstermektedir.

Mango Beyin Sağlığını Korur

Beyin gelişimi için harika olan besinlerinden biri olarak düşünülen mangolar, beyin fonksiyonlarını iyileştirmese de, beyin sağlığını korumak için gerekli olan B6 vitamini ile doludur. B6 vitamini ve diğer B vitaminleri, sağlıklı beyin nörotransmitterlerini korumak için çok önemlidir ve aynı zamanda sağlıklı bir ruh halini ve sağlıklı uyku düzenlerini desteklemede yardımcı olurlar.

Mango Görme Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Mango beslenme matrisinin bir parçası olarak, mangolar antioksidan olan zeaksantin içerir. Zeaksantin, zararlı mavi ışık ışınlarını filtrelemek için çalışır, böylece göz sağlığında koruyucu bir rol oynar. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu ya da sarı nokta olarak bilinen hastalığın bir türüdür. Gözün arka kısmından gelişen anormal damarlanmalar sonucu meydana gelen sızıntılar ve kanamalarla özdeşleştirilen belirtileri vardır. Bu durumda görme kaybı ani ve ciddi seviyededir.

Mango Kemik Sağlığını Arttırır

Mangolar iyi düzeyde kemik yapım K vitamini içerir ve K vitamini eksikliği yüksek bir kemik kırığı riski ile karşı karşıya kalmanıza neden olur. K vitamini aynı zamanda kemik sağlığı için önemli bir başka işlev olan uygun kalsiyum emilimi için de önemlidir. Ve unutmayın: Mangolar ayrıca önemli bir kemik besini olan kalsiyum da içerir.

Mango Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltır

Mangolar, kanda doğal olarak daha düşük kolesterol seviyelerine yardımcı olabilecek yüksek miktarda pektin, çözünür bir lif içerir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi potasyum açısından zengin sodyum açısından fakir olan bu özellikleriyle beraber kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Kalp hastalığı da Türkiye’de hem kadınlar hem de erkekler için önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Mango Prostat Kanseriyle Savaşmanıza Yardımcı Olur

Mangolar, sadece kandaki düşük kolesterol seviyelerine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda prostat kanserine karşı da koruyabilen pektin içinde yüksektir. Pektin içindeki bir bileşik, kanserin tüm aşamalarında güçlü bir rol oynayan bir protein olan galektin 3 ile birleşir.

Ek olarak, yüksek dozda beta-karoten alımları – mangolarda bol bol bulunur – prostat kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Mangolar ayrıca göğüs kanseriyle savaşmak için faydalı olabilir. Araştırmalar hala erken aşamalarda olmasına rağmen, mangolar doğal kanser tedavi protokolünün yararlı bir parçası olabilir.

Mango Anemi Tedavisi İçin Doğal Çözümdür

Mangolar ayrıca demir bakımından zengindir ve demir eksikliği olan dünya çapında milyonlarca insanın cevabının bir parçası olabilir. Aslında demir eksikliği aneminin ortaya çıkmasına neden olabilir, çünkü demir eksikliği aneminin en yaygın özelliğidir. Eğer çevrenizde anemi hastası olan kişiler varsa daha fazla mango ve diğer demir içeren yiyeceklerden yemelerini sağlayabilirsiniz.

Mango Yaşlanma Karşıtı Özelliklere de Sahip

Kimse yaşlanma belirtileri göstermek istemez – özellikle de zamanından önce – ve mangolar vücuttaki kolajen proteinleri üretmeye yardımcı olan yüksek miktarda A ve C vitaminleri nedeniyle doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Kollajen, kan damarlarını ve vücut bağ dokusunu koruyarak cildin doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Mango Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun istenmeyen istilacılara karşı ilk savunma hattıdır ve sizi sağlıklı tutmak için her şeye sahiptir. Yukarıda da değindiğimiz gibi, mangolar sağlıklı bir bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan beta-karoten bakımından zengindir. Aynı şekilde, ekstra beta karoten vücut içindeki A vitaminine dönüşür ve A vitamini vücudunuza ve sağlığınıza zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmanıza yardımcı olabilir.

Mango Kabızlıktan Kurtulmanızı Sağlar

Ortalama büyüklükte bir mango, günlük lif ihtiyacınızın % 40’ına kadar sahip olabilir ve lif, kabızlık için doğal bir ilaç olarak davranmak dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir