Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenmeli? 2021 En İyi Makyaj Önerileri!
Faydalı BilgilerGüzellik - BakımMakyaj Bilgileri

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenmeli? 2021 En İyi Makyaj Önerileri!

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenmeli?

Makyaj araçlarınızın bakteri ve pislik için mükemmel üreme alanı olabileceğini biliyor muydunuz? Kötü haber vermek gibi olmasın ama sevdiğiniz makyaj süngerlerini sık sık temizlemezseniz, istenmeyen kırılmalar ve bir sürü ciddi cilt sorunu içindesiniz. Makyajınızı o yumurta şekilli makyaj süngeri ile uygulamak çok eğlenceli ve temizleyici  gibi görünebilir.

Ama lütfen, kendinize bir iyilik yapın ve makyaj süngerlerinizi temiz tutun. Makyaj süngerlerinizi temizlemek için size en etkili teknikleri sunuyoruz.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

İdeal olarak, her kullanımdan sonra makyaj süngerlerinizi yıkamalısınız. Hızlı bir durulama yapmak için, biraz ılık su altında durulamaya çalışın. Süngeriniz düzenli olarak yapılan temel temizlik ile daha uzun süre dayanır ve cildinizde de etkiyi görebilirsiniz. Ayrıca, uzmanlar ve üreticiler, günlük olarak kullanıyorsanız, üç ay sonra süngeri değiştirmenizi önerir.

Aslında makyaj süngerlerinizi temizlemek için kullanabileceğiniz başka ürüner de olmasına rağmen özellikle uzun kullanımda oldukça maliyetli olmaktadır. Neyse ki, bunu yapmanın bir çok yolu var. Şimdi ilk temizlik tekniğiyle başlayalım!

Makyaj Süngerini Derinlemesine Temizlemek

Süngeriniz, temel temizlikten sonra (sıcak su ve sabun) hala kirli gibi hissettiriyorsa derin temizliğe ihtiyaç duyar. Daha iyi bir temizleme için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

  • Lavabo
  • Sıcak akan su
  • Hafif bir temizleyici
  • Kağıt Havlu

Adım 1: Makyaj süngerini yaklaşık bir dakika boyunca ılık akan suyun altında tutun ya da emebileceği kadar su emene kadar durgun suya bırakın.

Adım 2: Makyaj süngerinizin üzerine doğrudan yumuşak bir sıvı temizleyici (bebek şampuanı veya organik şampuan gibi) uygulayın.

Adım 3: Süngeri avucunuza yaklaşık 45 saniye boyunca sürtün. Bu, süngerin derinliklerinde bulunan kirleri ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Adım 4: Sünger temiz duruncaya kadar sürmeye devam ederken süngeri ılık su altında durulayın. Süngere sürdüğünüz tüm sıvı temizleyicisinin süngerden çıktığına emin olana kadar bu adımda kalınız.

Adım 5: Süngerin suyunu sıkın. Temiz su görürseniz, süngerinizin artık temiz olduğu anlamına gelir.

Adım 6: Süngeri temizlemek için temiz kağıt havluların üzerine sarın. Son olarak, tamamen kuru olarak kurutmak için bir kağıt havluya koyun.

Makyaj Süngerini Mikradalga İle Temizlemek

Makyaj süngerinizi iyice temizlemek isterseniz, sterilize etmek için ısıyı ısıtmanız gerekir. Süngerinizi haftada bir kez derinlemesine temizlemeli ve en az ayda bir kez ısı kullanarak sterilize etmelisiniz. Bu, süngerinizin derinliklerinde yaşayan herhangi bir bakteriyi öldürmeye yardımcı olur. Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Mikrodalga
  • Sağlam ve güvenli bir cam kase
  • Sıvı bulaşık deterjanı
  • Kağıt Havlu
  • Su

Adım 1: Süngeri suyla dolu bir mikrodalga-dostu kaseye yerleştirin.

Adım 2: Sabunlu bir çözüm yapmak için suya biraz sıvı bulaşık sabunu ekleyin. Süngerin iyice su çekmesi için suda durmasını sağlayın.

Adım 3: Kaseyi 30 saniye boyunca mikrodalgaya yerleştirin.

Adım 4: Kaseyi çıkardıktan sonra, süngeri 2 dakika suda bekletin.

Adım 5: Sünger soğuduktan sonra, suyu yavaşça sıkın ve kuru kağıt havluların üzerine bırakın.

Adım 6: Süngeri tekrar kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Makyaj süngerinizi derinlemesine temizlemeyi ve mikrodalga kullanarak temizlemeyi artık öğrendiğinize göre temizlik sırasında işe yarayacak bazı bilgi ve ipuçlarını öğrenmenin zamanı gelmiştir.

Makyaj Süngerinizi Temiz Tutmak İçin İpuçları

Makyaj Süngeri ve Hindistan Cevizi Yağı

Makyaj süngerini hindistancevizi yağı veya zeytinyağı kullanarak temizleyebilirsiniz. Yağ, birikmiş kiri ve pigmenti kolaylıkla gevşetmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağını bir miktar sıvı bulaşık sabunuyla birleştirin ve tüm birikintilerden temizleyin. Ancak, süngeri, herhangi bir yağ izinden arınana kadar durulamak biraz zaman ve sabır gerektirir.

Makyaj Süngerinizi Kullandıktan Sonra Temizleyin

Bu, makyaj sanatçılarının bile kullandıkları bir hile. Sadece makyajınızı tamamladıktan sonra makyaj süngerinizi yıkamanız yeterlidir. Süngerinizde herhangi bir ürünün kalmasına izin verdiğiniz süre ne kadar az olursa, o kadar iyi olur. Bu aynı zamanda lekelenmeyi de önleyecek ve daha derinlemesine temizlik yapacaktır.

Makyaj Süngerinizi Doğru Bir Şekilde Saklayın

Süngerinizi saklama biçiminiz, cildinizin sağlığı ve süngerin ömrü açısından inanılmaz derecede önemli bir faktördür. Yıkadıktan sonra, tekrar kullanmadan önce daima temiz ve açık bir alanda tamamen kurumasına izin verin.

Makyaj Süngerinize Çift Temizlik Uygulayın

Tıpkı yüzünü iki kez temizlediğiniz gibi, makyaj aletleriyle de aynısını deneyin. Su bazlı bir temizleyici ve yağ bazlı bir temizleyiciyi eşleştirmeyi içerir. Bu gıcırtılı temiz ve taze bir sünger almak için emin bir yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir