Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kuşburnu Meyvesinin 8 Faydası Nedir ?

Kuşburnu Meyvesinin 8 Faydası

Kuşburnu, pek çok insanın gerçekte ne olduğunu bilmediği yararlı bitkilerden biridir. Başkalarına kuşburnunu sorduğunuzda, çoğu elbette ki kuşburnu hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyecektir. Kuşburnu, bu bitkinin tohumlarını tutan gül çiçeğinin tabanındaki küçük tomurcuktur ve tomurcuğun tamamen yenilebilir olması ve insan vücudu üzerinde birçok yararlı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Kuşburnu geleneksel olarak birçok ilaç çeşidinde ve birçok farklı nedenden ötürü kullanılmıştır.

Araştırma ilerledikçe, kuşburnu özellikle osteoporoz, diyabet, obezite ile ilgili sorunlar, artrit ve gerilmeler için görünen faydaları ile bilim adamları arasında tartışılan konulardan biri haline gelmiştir.

Kuşburnu kurutulması ve işlenmesi genellikle C vitamininin çoğunun kaybolduğu ve ticari ürünlerde sentetik C vitamini ile yer değiştirdiği anlamına gelirken, taze kuşburnu yüksek miktarda C Vitamini içerir. Kuşburnunda bulunan diğer bileşikler arasında likopen, beta-karoten, lif, rubikantin, zeaksantin, galaktolipid GOPO ve diğer birçok amino asit, uçucu yağlar, yağ asitleri, pektinler, taninler ve tokoferoller bulunur.

Kuşburnu kullanımlarının birçoğu henüz araştırmalarla bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, geleneksel tıp, çeşitli derecelerde başarıya sahip birçok rahatsızlık için bitkiye güvenmiştir.

Kuşburnu Cildinizi İyileştirir

Bu meyveden yapılan yağ, yara izlerini, akneyi ve küçük yanıkları tedavi etme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, bir büzücü gibi davranır, ancak cildi kurutmaz. Aksine, cildi iyice nemlendirerek, onu yeniden iyileştirir.

Kuşburnu çayının da cilt için avantajları vardır. A vitamini içerir. Bu vitamin cilt hücrelerini yeniler ve yaraların ve yara izlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Cildin esnekliğini korur ve beslenmesini sağlar. Son olarak, kırışıklıkların, ince çizgilerin, karga ayaklarının ve gülme çizgilerinin görünümünü önler.

Kuşburnu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle, kuşburnu bağışıklık sistemi için harikadır. C vitamini vücudumuzun genel sağlığının korunmasına katkıda bulunan beyaz kan hücrelerini uyarır. Bu vitamin aynı zamanda zararlı serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidandır.

Kuşburnu içinde bulunan A vitamini içeriği bakteri ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kuşburnu Doğal Diüretik Maddedir

Günlük diyetinize kuşburnu eklemek, istenmeyen atıkları vücudunuzdan atmanıza yardımcı olabilir. Bu toksinleri, aşırı tuzları, sıvı ve yağları vücdunuzdan atar.

Kuşburnu içinde bulunan meyve asitleri ve pektin hem diüretik hem de müshil olarak davranır. Böbrek bozukluklarının semptomlarını iyileştirir ve rahatlatır. Düzenli bağırsak hareketini uyarır. Ayrıca şişkinlik, hafif kabızlık ve diğer gastrointestinal sorunları da kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilir: Sindirim Sistemimiz İçin En Faydalı 7 Çay Çeşidi

Kuşburnu Yaraları Daha Hızlı İyileştirir

Cabrillo Koleji’ne (Kaliforniya) göre, bu meyve ve kabukları Ohlone Kızılderilileri tarafından cilt yaralarını daha hızlı tedavi etmek için kullanıldı. Bu kanıtlanmış bir uygulama oldu ve bugün hala birçok insan tarafından işe yaradığı iddia ediliyor.

Bu meyve retinol, C vitamini, omega-3, omega-6 ve linolenik asit içerir. Tüm bunlar yara izlerinin daha hızlı iyileşmesii, cildin daha pürüzsüz ve lekesiz görünmesini sağlar.

Kendi kuşburnu karışımını yapabilirsiniz. Sadece kaynar su küçük bir tencerede 4 yemek kaşığı kesilmiş kuşburnu ekleyin. Onları yaklaşık 10 dakika kaynatın. Sıvıyı soğumaya bırakın ve sonra küçük bir havlu ıslatın ve doğrudan etkilenen cilt üzerinde kullanın. Bu yara görünümünü büyük ölçüde artıracaktır.

Kuşburnu Kanserle Savaşmanıza Yardımcı Olur

Bu süper yiyecek birçok yararlı antioksidan içerir. Bunlardan bazıları flavonoidleri, karotenoidleri, polifenolleri, kateşinleri ve lökoantosiyaninleri içerir. Bu antioksidanlar kanser hücrelerini hedef alır. Aynı zamanda sağlıklı hücrelerin mutasyonunu kanserli olanlara dönüştüren serbest radikalleri de ortadan kaldırırlar.

Kuşburnu Anti-inflamatuar Olarak Çalışır

İltihap. Bu, vücudunuzun strese tepkisi. Stres ortamdan, yaşam tarzınızdan veya beslenmelerinizden dolayı oluşabilir. İltihaplanma nedeniyle, birçok vücut problemi ortaya çıkar. Bazıları artrit, bronşit, osteoporoz, inflamatuar bağırsak hastalığı ve daha bir çok sorunlardır.

Kuşburnu aslında anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Romatoid artriti tedavi edebilirler. Aynı zamanda daha az ağrıya ve ruh hallerinde genel bir iyileşmeye faydalıdırlar. Osteoartritli hastalarda da iyileşmeye yardımcı olur.

Birçok bilim adamı, bu meyvenin anti-enflamatuar etkilerini, güçlü bir reçeteli ilaç olan indometasine benzetmiştir.

Kuşburnu Diyabetinizi Dengelemeye Çalışır

Bu meyve, vücuttaki kan şekeri düzeylerini doğal olarak düzenler. Bu diyabetli insanlar için çok önemlidir. Vücutta glukoz ve insülin dengesini korumak esastır. Bu çok ölümcül olan kan şekerinin iniş çıkışlarını önler.

İlginizi Çekebilir: Diyabeti Önleyen ve Kan Şekerini Düzenleyen 9 Gıda

Kuşburnu Dismenore Etkilerini Azaltır

Hanımlar, şimdi o sıcak su torbasından kurtulabilir ve bu korkunç mefenamik asit tabletlerini almayı bırakabilirsiniz. Kuşburnu çayı içilmesi ağrılı adet kanaması olan dismenore karşı etkili bir tedavidir. Bir çalışmaya göre, adet ağrısı ve dismenore belirtilerini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir