Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>Kuru ve Kaşıntılı Cilt Tahrişleri İçin 10 Doğal Çözüm
HastalıklarKaşıntı HastalıklarıSağlık HaberleriTedaviler

Kuru ve Kaşıntılı Cilt Tahrişleri İçin 10 Doğal Çözüm

Kuru ve Kaşıntılı Cilt Tahrişleri İçin 10 Doğal Çözüm

Birçoğumuz deneyimlediği gibi, böcek ısırıkları oldukça acı verici olabilir ve çoğu zaman cildimizi kaşıntılı ve tahriş hissi verir.

Açık havadaki bir insan iseniz, muhtemelen zehirli sarmaşık veya sivrisinek gibi çeşitli bitki ve böceklerden kaynaklanan döküntülere aşina olursunuz.

Döküntüleri ve kuru cildi hafifletmek için bilinmeyen, zararlı kimyasallarla dolu iksir, losyon ve diğer ticari ürünlere ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, kuru ciltler ve tahrişler için doğal, bitkisel, ev ilaçları kullanarak bu tahriş edici döküntülerden kurtulabilirsiniz.

Bu alternatif ilaçlar egzamadan zehirli sarmaşık döküntülerine ve diğer kaşıntılı, kuru cilt koşullarına kadar her şeye yardımcı olabilir.

Bentonit veya Montmorillonitli Kil

Kil, çeşitli böceklerin ısırıklarını tedavi etmede çok etkilidir. Kil, zehri cildinizden çıkaracak ve kaşıntı ve ağrıyı dindirecektir. Bu kuru ciltler için en iyi ev ilaçlarından biridir, çünkü bu ilaç cildinizi hızlı bir şekilde onarmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bentonit Kil Nedir? Bentonit Kilinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Kullanmak için: Filtrelenmiş suyla bir kasede kil karıştırın. Fıstık ezmesi gibi sürekli olarak kremsi hale gelene kadar iyice karıştırın. Bundan sonra, yapmanız gereken tek şey, cildinizde etkilenen bölgeye sürülmesidir.

Bir kil paketi oluşturmayı tercih ederseniz, killeri temiz ve gözenekli bir kumaşa yayabilir ve ardından bu bezi tahriş olmuş bölgeye yerleştirebilirsiniz. Kilin cildinize doğrudan temas ettiğinden emin olun.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi çoğunu zaten bildiğiniz gibi sağlığınızın ve güzellik rejiminin çeşitli yönlerinde mucizeler yaratabilir. Elma sirkesi çok etkili bir antiseptik, anti-bakteriyel ve anti-fungal ajan ve mükemmel bir kaşıntıdır önleyicidir. Elma sirkesi ayrıca kuru cilt, güneş yanıkları ve kepek önlemek için en sevdiğimiz ev ilaçlarından biridir.

İlginizi Çekebilir: Elma Sirkesinin Yüz Güzelliği İçin 7 Kullanım Şekli

Kullanmak için: Sadece bir pamuk topuna bir kaç damla elma sirkesi dökün ve etkilenen bölgeye sürün.

Ham, filtresiz ve organik elma sirkesi kullanmak her zaman en iyisidir. Tahriş olmuş cildinizi tedavi etmek için çok yararlı olan yararlı bakterilere ve ham enzimlere sahiptir.

Elma Sirkesi ve Kil Karışımı

Kil harika faydalar sunar ve elma sirkesi mucizeler yaratabilir. Bu malzemelerin ikisini de karıştırarak güçlü bir karışım elde edersiniz, tüm döküntülerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kullanımı: Bir kaseye kil yerleştirin. Su yerine, elma sirkesi ekleyin. Krema haline gelene kadar iyice karıştırın. Biraz köpürmeye başlayınca az biraz daha elma sirkesi ekleyin.

Soğutulmuş Nane Yaprakları

Çoğunuzun bildiği gibi, nane yaprakları birçok sağlık sorunu için bir çare olarak kullanılır. Nane yaprakları, böcek ısırıklarına ve kaşıntıya karşı son derece etkilidir. Yaprakların döküntülerin neden olabileceği acıyı hafifletecek bir soğutma hissi vardır.

Kullanımı: Yapmanız gereken tek şey yaprakları ezmek ve etkilenen cilde sürmektir.

Bonus ipucu: Soğutma hissinin iki katı için nane yaprakları eklenmiş buz küpleri yapın. Soğuk hissi etkilenen cildin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltacaktır. Temiz, filtrelenmiş su kullandığınızdan emin olun.

Taze Fesleğen Yaprakları

Kafur ve timol şaşırtıcı anti-kaşıntı bileşikleridir ve taze fesleğen yaprakları bu elementler açısından zengindir. Fesleğen, böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntıyı kolayca iyileştirebilir.

Cildinizi  kaşımak yerine kaşıntı yerlerini fesleğen yapraklarıyla ovabilirsiniz. Bu, çizilmeye güçlü bir dürtüye sahip olduğunuzda size sağlıklı bir rahatlama sağlar.

Kullanımı: Tek yapmanız gereken yaprakları ezmek ve onları doğrudan etkilenen cildinize sürmektir.

Zeytinyağıyla Nemlendirme

Bildiğimiz gibi, sızma zeytinyağındaki pek çok faydadan biri de kuru ciltler için en iyi ev ilaçlarından biri olmasıdır. Zeytinyağı ayrıca tüm E vitamini ve antioksidanları ile cildin yenilenmesini ve iyileşmesini destekler. Bu reçete kaşınmayı azaltır ve cildinizi yumuşatır.

Kullanımı: Tahrişiniz giderilene kadar, cildinizin tahriş olmuş kısmında, zeytin yağı ve baldan oluşan bir karışımla cildinizi günde iki veya üç kez ovalayın.

Meyve Kabukları

Evinizde karpuz ve muz kabuğu varsa onlardan kurtulmak için acele etmeyin. Böcek ısırıklarının neden olduğu döküntülerden kurtulmak için onları kullanabilirsiniz.

Kullanımı: Meyve kabuğunu alın ve bununla etkilenen bölgeyi ovalayın.

Dikkat edilmesi gereken husus: Meyve kabuklarının kokusu da böcekleri çekebileceğinden, bu ilaçları iç mekanlarda kullanmak en iyisidir.

Yulaf Ezmesi

Avenantramidler inflamasyonu azaltmada etkilidir ve yulaf taneleri bu bileşiklerle doldurulur. Bu yüzden insanlar yulaf ezmesi banyoları yaparlar ve ayrıca yulaf ezmesi sabunlarının marketlerde de hazır bulundurulmasına neden olurlar.

Ancak, sadece deri döküntülerini temizlemek için yulaf ezmesi sabunu satın almak zorunda değilsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnce Yulaf Ezmesinin Cilt İçin 6 Faydası

Kullanımı: Bir kapta sade, pişmemiş yulaf ezmesi ve su ekleyerek kendi yulaf ezmeli karışımınızı yaratabilirsiniz. Macun benzeri hale gelene kadar bekletin, sonra bu macunu doğrudan tahriş olmuş cildinize uygulayın.

Aloe Vera

Cildinizdeki tahriş sorunu ne olursa olsun, aloe vera aslında onu iyileştirebilir. Hepimizin bildiği gibi, aloe vera cilt bakımı ve besinsel faydalarla dolu inanılmaz bir şifalı bitkidir. Şişlik ve cilt tahrişini rahatlatabilir ve aynı zamanda cildinizi rahatlatır ve ağrı ve kaşıntıdan arındırır.

İlginizi Çekebilir: Yanıkların Tedavisinde Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Kullanımı: Öncelikle aloe vera bitkisinden bir yaprak alın. Uzunlamasına kesmek için bıçak kullanın. Yaprak içinde bir yapışkan jel bulunur. Jeli çıkarın ve tahriş olmuş cildinize sürün. Fazladan jeliniz kalırsa, ileride kullanmak üzere buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu cilt döküntülerini kurutmak, kaşıntıyı hafifletmek ve iltihaplanmayı azaltmak için etkilidir.

Kullanımı: Bir  miktar suya kabartma tozu ekleyin ve sonra karışımı tahriş olmuş cildinize uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve sonra durulayın. Tahriş olmuş cildiniz rahatlayıncaya kadar bunu her gün günde bir kez yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir