Çarşamba, Haziran 23
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kürdan Kullanmak Dişleri Çürütüyor!
Faydalı BilgilerHastalıklarTedaviler

Kürdan Kullanmak Dişleri Çürütüyor!

Kürdan Kullanmak Dişleri Çürütüyor mu ?

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Taner Yücel’in kaydettiği sözler e göre kürdan kullanarak diş temizlemek dişlere faydadan çok zarar sağlamaktadır. Özellikle diişlerin arasına sıkışmış olan yiyecek artıklarını temizlemek için kullanılan kürdan,  dişleri çürütmeye davetiye çıkartmaktır.

Pek çok kişi tarafından alışkanlık haline gelen kürdan ile diş temizleme işlemi, sık sık tekrarlanan bir işlem haline gelmiştir. Bu durum oldukça yanlış ve diş sağlığı açısından da oldukça sakıncalı bir durumdur. Kürdanla diş temizlemek yerine diş ipleri veya arayüz fırçalarının kullanılması çok daha doğru ve sağlıklı bir işlem olduğunu belirtti.

 Kürdan ile diş aralarını temizleme işlemi ile  ‘diş eti papili’ olarak adlandırılan yumuşak diş dokusunun aşındırılarak ve  zamanla eriyerek kaybolmasına ve yok olmasına neden olmasıdır.

Diş eti hastalıkları çeşitli  hastalıkların önemli habercisidir. bu hastalıkların başında  diyabet, endokrin sistemi bozuklukları, anemi, lösemi ve  kan hastalıklarında diş etleri ve diş eti sağlığında bozukluklar ve kanamalar görülebilmektedir.

Diş sağlığı önemlidir. ve özel bakım gerektirir. Bunun içinse düzenli bir bakım şarttır. 

Diş bakımında; flor içerikli diş macunu kullanımı, diş ipleri, arayüz fırçaları ve ağız gargaraları kullanılarak tam anlamıyla bir diş bakımı sağlanmalıdır diye sözlerine devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir