Perşembe, Kasım 25
Home>>Dekorasyon>>Küçük Bir Odayı Daha Büyük Göstermenin 9 Altın Yolu Nedir?
DekorasyonFaydalı Bilgiler

Küçük Bir Odayı Daha Büyük Göstermenin 9 Altın Yolu Nedir?

Küçük Bir Odayı Daha Büyük Göstermenin 9 Altın Yolu Nedir?

Küçük bir odayı süslemek kesinlikle kolay bir iş değildir. Küçük odalarda, büyük odalara nazaran yapabileceğiniz dokunuşlar daha azdır. Bunun yanı sıra yapacağınız çok fazla dekor çalışmaları küçük odaların karmaşık görünmesine neden olacaktır ve bu istenmeyen bir durumdur. Çünkü küçük olan odanızı daha da küçük göstermenize neden olacaktır.

7GünSağlık olarak bu yazıda küçük olan odalarınızın daha büyük görünmesi için ne gibi değişiklikler ve dekor yapmanız gerektiğiyle ilgili bir kaç bilgi paylaşacağız.

Işık Yansıtan Doku Kullanın

Özellikle doğal ışığın odanın içinde yansıması odanızın olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Yansıtıcı malzemeleri kullanarak ışığın oda içinde daha fazla yansımasına ve böylece odanın mümkün olduğunca geniş görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için ille de metalik ögeler kullanmanız gerekmiyor. Kadife, ipek ya da cilalanmış mobilyalarınız bile bu konuda size yardımcı olacaktır.

Tavana İlginç Dekorlar Eklemek

Görsel alanı en üst düzeye çıkarmanın en önemli hilelerinden biri, gözlemcinin gözünü hareket ettirmektir. Sıkıcı duvarlar veya tavan gibi bloklar olmamalıdır. İlginç bir ışık fikstürü veya avize eklerseniz veya sadece biraz tavan süsleme eklerseniz, o alanın büyük ölçüde geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Perdeleriniz Yüksek ve Geniş Olsun

Eğer küçük bir odayla ilgileniyorsanız büyük ihtimalle pencereleriniz de küçüktür. Küçük pencereler aynı zamanda odanın da küçük görünmesine neden olur. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için perde seçimini doğru yapmalısınız. Eğer odanızın yüksekliği az ise perdelerinizi mümkün olduğunca yüksek olanlardan seçmelisiniz. Eğer pencerelerinizin olduğu duvar geniş değilse bu seferde perdelerinizi geniş seçmenizde fayda var. Eğer odanız hem alçak hem de dar ise perdelerinizi duvardan duvara ve tavandan zemine kadar olan boyutlarda seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha Fazla Işık Kaynağı Ekleyin

Aydınlatmanın doğru bir şekilde yapılması, odanın görünüşü üzerindeki en büyük etkendir. Dolayısıyla tek bir girintili ışık kaynağı asla yeterli değildir. Aydınlatmayı arttırmak ve odanın en iyi görünmesini sağlamak için daha fazla lamba veya armatür ekleyebilirsiniz. Yalnız bu konuyu abartmamanızda fayda var çünkü zaten küçük bir odayla uğraştığınızı hatırlamalısınız.

Monoton Renk Şemaları Kullanın

Renkte çeşitlilik, daha büyük bir odada çok fazla dekor ilgisini yaratabilirken, küçük odalarda aynı etkiyi yaratmaz ve odanın daha karmaşık görünmesine neden olur. Bunun yerine, monoton bir renk şeması kullanın. Dekoratif ögeleri arttırmak için doku ve malzemeleri arttırabilirsiniz.

Büyük Boy Yuvarlak Ayna

Sıkıcı bir gerçek olsa da aynaların görsel alanı genişlettiğine inanabilirsiniz. Dolayısıyla bir odanın daha büyük görünmesini istiyorsanız mutlaka aynalardan faydalanabilirsiniz. Bu durumda büyük boy yuvarlak ayna en iyi seçim olacaktır. Aynalar aynı zamanda ışığın daha fazla yayılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca aynanın önüne eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dekoratif masa da ekleyebilirsiniz.

Büyük Boy Sanat Resmi Kullanmak

Gereksiz blokları önlemek için duvarların ilginç görünmesi gerekiyor. Ancak duvarlara çok fazla sayıda resim asmak alanın karmaşıklığını arttıracaktır. Bu da bizim istediğimizin tam tersi bir durumdur. Bunun yerine, neredeyse tüm duvarı kaplayan tek bir büyük boyutlu duvar fotoğrafı kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Manzara Resimli Dekoratif Tablo Kullanın

Manzara resmi veya tuval baskısı, farklı bir dünyaya sanal bir pencere gibidir. Ve gerçek bir pencere gibi, gözün duvarın ötesine geçmesini sağlayarak görsel alanı açar. Bu yüzden odanın içinde penceresi olmayan duvarlara bir adet kanvas tablo ekleyebilirsiniz.

Saydam Mobilyalar Kullanın

Şeffaf akrilik veya cam mobilyalar görsel alanı kaplamaz. “Görünmez” sehpalar, sandalyeler ve tabureler, hatta raflar istediğiniz fonksiyonu verecek ancak odayı görsel olarak karmaşıklaştırmayacaktır. Onlar da biraz klas ve göz alıcı görünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir