Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Kriptorşizm Rahatsızlığı Hakkında Bilinmeyenler
HastalıklarTedaviler

Kriptorşizm Rahatsızlığı Hakkında Bilinmeyenler

Kriptorşizm Rahatsızlığı Hakkında Bilinmeyenler

Kriptorşizm, erkek çocuk doğmadan önce penisin altında bulunan er bezlerindeki testilerin gerekli pozisyonu alamaması ile karakterize edilen rahatsızlıktır. Genellikle testislerden sadece bir tanesi bu rahatsızlıktan etkilenir. Buna karşılık bazı durumlarda rahatsızlık her iki testiste de ortaya çıkabilir.

Kriptorşizm genellikle 37 tamamlanmadan doğan erkek çocuklarında daha sık olarak gözlemlenir. Çoğu kriptorşizm vakasında bebek doğduktan birkaç ay sonra rahatızlık kendiliğinde düzelir. Eğer bebeğinizdeki kriptorşizm sorunu kendiliğinde düzelmiyorsa doktorunuz bazı ameliyatlara başvurarak bu durumu ortadan kaldırabilir.

Testisler fetal gelişim sırasında karın bölgesinde oluşur. Doğumdan önceki birkaç ay içerisinde tetisler karın bölgesinden normal yerlerine doğru konumlanmaya başlar. Eğer bebeğinizde kriptorşizm sorunu varsa testilerin vücuttaki gereken pozisyonu alışında geçikme veya durma yaşanır. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Buna karşın doktorlar bazı genetik, çevresel ve maternal faktörlerin hormonları etkileyebileceğini ve kriptorşizm sorununun oluşumuna neden olabileceğini düşünmektedir.

Rahatsızlığın tedavisinde birincil amaç tetisleri olmaları gereken pozisyona getirmektir. Erken tedavi komplikasyon riskini en aza indirir. Testislerin gerekli pozisyonu alabilmeleri için ameliyat uygulanabilir. Ameliyatın ardından doktor bebeğin fiziksel durumunu, testis bezlerinin durumunu ve hormon seviyesini gözlemler. Gerekli durumlarda hormon tedavisi de uygulanır.

Erkeklerin %10 ile %30’u arasında erken boşalma sorunu gözlemlenmektedir. Bu sorun belli bir dönemde her erkeği etkileyebilir ve bazen oldukça utanç verici olabilir.

Baltimore’daki Maryland Medikal Üniversitesi üroloji bölümünden Dr. Andrew C. Kramer “Erken boşalma tahmin edilenin aksine daha sık karşılaşılan bir problemdir ve erkeklerde özgüven sorununun yanı sıra duygusal ve psikolojik strese de neden olabilir” diye konuştu.

Erken boşalma erkeğin boşalma eylemini kontrol edememesi sonucu partnerini doyuma ulaştıramadan boşalması ile ortaya çıkan bir sorundur. Erken boşalma genellikle cinsel ilişkinin ilk dakikasında ortaya çıkan bir problemdir. Erken boşalma aynı zamanda ereksiyon sorunu ile beraber de ortaya çıkabilir.

Erken boşalma problemi fiziksel, psikolojik ve duygusal problemlere bağlı olarak oluşabilir. Kramer sorunun genellikle psikolojik olduğunu vurgulamaktadır. Bununla beraber anksiyete problemleri ve duygusal stres de rahatsızlığın oluşumunda etkili bir rol oynar.

Doktorlar rahatsızlığın genellikle psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıktığına inandıkları için psikoterapinin bu yönde oldukça etkili bir tedavi olacağını düşünmektedirler. Bunun yanı sıra Pazxil ve Zoloft gibi bazı ilaçlar da bu sorunun önlenmesinde oldukça faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir