Çarşamba, Haziran 23
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kösem Sultan’ın Güzellik Sırları

Kösem Sultan Kimdir? Kösem Sultanın Güzellik Sırrı Nedir?

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ekranlara gelmesiyle beraber Sultanların Güzellikleri tekrar gündeme gelmeye başladı. Günümüzden yüzyıllar önce Sarayda yaşayan kadınların güzelliklerini neye borçlu oldukları, ciltleri, tırnakları, saçları için neler yaptıkları, Osmanlı Sarayının Güzellik  Sırları nelerdir? Kösem Sultan’ın Güzellik Sırları nelerdir? Sorularının cevabı yazımızda. İşte detaylar…

Osmanlı dönemini araştıran uzmanlar çok ilginç verilerle karşılaşmaktadırlar. Bugünkü Tıb Osmanlı dönemindeki tespitleri yeni sunmaya başladı. Birçok bitkinin ne amaçla kullanıldığı nelere iyi geldiği çok doğru tespit edilmiş böylece insanların sağlıklı ve güzel yaşamasında kullanılmıştır. Sultanların olmazsa olmazları parlak ve canlı ten, dolgun saçlar, güzel kokular ve güzellik kürleri.

Hamamlar Olmazsa Olmaz

Kösem Sultan ve diğer Sultanların en temel güzellik sırrı temizlikti. Hamam kültürü bu sebeple çok gelişmişti. Hamam hem güzellik hem de sağlık açısından çok büyük bir öneme sahipti. Keselenerek en doğal peeling etkisini sağlıyorlar ve ölü derilerinden kurtuluyorlardı. Hamamdan uzun süre vakit geçiren Sultanlar en son çıkarken soğuk su uygulayıp yumuşak ve kadifemsi bir cilde kavuşuyorlardı. Sizde bunu banyodan sonra uygulayabilirsiniz.

Temizlikte Sabun Çok Önemli

 Temizliğe bu kadar önem veren Sultanların en önemli malzemesi sabundu. Sabun sektörü çok yaygındı. Saraya en kaliteli sabunlar gelir genelde zeytin ve gül gibi doğal ürünlerle desteklenen sabunlar meyve veya gül şekilleri verilip öyle kullanılırdı.

Doğal Saç Kremi  

Ne kadar da kalite sabun kullanılsa da uzun süre sabunla yıkanan saçlar sertleşir. Günümüzde kullandığımız saç kremlerinin belki daha etkilisi o zaman Sarayda kullanılmış. Hatmi ve ebegümeci beraber kaynatılınca kıvamlı bir su oluşur bu suyu saçların daha parlak olması ve kolay taranması amacıyla kullanmışlardır.

Cilt Bakımı

Cilt için çeşit özel kürlerin dışında genellikle kil kullanılmıştır. Kili suya koyduktan sonra beklenir ve zamanla kil aşağı çöker üste kalan killi su cilt için yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Diğer bir cilt bakım ürünü gül yağıdır. Özellikle hamamdan sonra dışarı çıkınca cilt çabuk buruşup nemini kaybedeceği için hamamdan sonra gül yağıyla ciltlerini yumuşatmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir