Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Koruyucu Silikon Estetik Amaçlı Değil

Koruyucu Silikon Estetik Amaçlı Değil

Kanserden koruma amaçlı olarak kadınlar koruyucu silikona yöneldi. Bu yöntem işe yarıyor mu?

Meme büyütme ameliyatlarında amaç, memeyi sadece büyütmek değil, şekillendirmektir. Yeni kuşak meme protezlerinin çok geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Eskiden aynı hacimde tek bir protez varken, artık aynı hacimde ama farklı şekil ve boyutlarda çok sayıda protez üretilmekte. Böylelikle her vücut yapısına uygun bir silikon protez bulmak mümkün. Silikon konusundaki bilinmeyenleri Prof. Dr. Akın Yücel anlatıyor.

Kimler meme büyütme yaptırabilir?
Memeleri küçük olan ya da orta büyüklükte memeye sahip kadınlar ile doğum sonrası süt verme ile memelerinin içi boşalmış olan kişiler meme büyütme için ideal hastalardır. Orta veya daha büyük memesi olup memelerinde sarkma olan hastalar ayrı bir gruba girmektedirler. Bu tür hastalarda protez konulurken bir dikleştirme işlemi de gerekir.

18 YAŞ SINIRI VAR

Meme büyütmedeki yaş aralığı nedir?
Meme büyütme ameliyatları genelde genç ve orta yaştaki hastalar tarafından tercih edilmektedir. Kural olarak memelerin gelişimini tamamlaması beklenir. Özel durumlar dışında 18 yaş öncesinde protez ameliyatları yapılmaz.

Silikondan başka bir şey kullanılır mı?
Silikon dışında kullanılan protez; içi serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu olan protezlerdir. Bunların kullanımı son yıllarda azalma göstermektedir.

Silikon kanser yapar mı?
Silikon protezlerin meme kanseri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı söylenebilir. Tam tersine, meme protezi bulunan hastalarda meme kanseri görülme sıklığı, normal kadınlardakine göre yüzde 30 daha düşüktür. Bunun nedeni yüksek risk grubundaki kadınların protez ameliyatlarını fazla tercih etmemeleri olabilir.

Başka yöntemler de bulunuyor mu?
Yüksek miktarda hyaluronik asit enjeksiyonları ile meme büyütme işlemleri yapılmaktadır. Ancak bu işlemler sonuçların kalıcı olmaması ve çok pahalı olması gibi nedenlerle fazla yaygınlaşmamıştır. Gerekli durumlarda hastaya olası riskleri açıklanarak uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir