Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Kolay Zayıflama Yöntemleri Hızlı Sonuç
BeslenmeDiyet

Kolay Zayıflama Yöntemleri Hızlı Sonuç

Kolay Zayıflama

Kolay zayıflama, aslında düşünüldüğü kadar da zor bir şey değildir. Yalnız kolay bir şekilde zayıflamak için yapılması ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların başında kolay bir şekilde zayıflamak için egzersizler gelir. Egzersiz yapmak kolay ve sağlıklı kilo vermek için yapılacak ilk ve en önemli adımlardan bir tanesidir. Yapılan egzersizlerin dışında uyulması gereken başka kurallarda vardır. Yenilen yiyeceklere dikkat etmek ve bazı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Kolay ve Sağlıklı Kilo Vermek için Püf Noktalar:

Besinleri İyi Tanımak: Kolay ve sağlıklı zayıflamada öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi besinleri iyi tanımaktır. Tahıllar ( ekmek, pilav çorba, bisküvi, kestane, patates, kuru baklagiller vb. ) Tahıllı gıdaların kullanılması, ne kadar kullanılması gerektiğini öğrenmek kolay kilo verme açısından yardımcı olacaktır. Et ve türevlerini öğrenmek gerekmektedir. ( kırmızı et, balık, tavuk, hindi, peynir, yumurta vb. ) Meyve ve sebzelerin ne kadar ve sıklık ile tüketilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. ( yeşil, kırmızı, mor, turuncu vb. sebzeler ) Yağ kullanımı da çok önemlidir.

Çeşitlilik ve Denge Yaratmak: Her gün aynı besinleri tüketmek doğru bir davranış değildir. Bu yüzden her gün tüketilen besinler de farklı olmalıdır. Tüm öğünlerde çeşitlilik sağlanması kolay ve sağlıklı kilo verme de çok önemlidir. Bir öğünde bütün besin gruplarından az da olsa bulunması gerekir. Böylelikle her gruptan besin alımı olmuş olur.

Ölçülü Olmak: Göz kararı diye adlandırılarak konulan yemekler alınan yağların en büyük habercisidir. Göz kararı yerine ölçülü bir şekilde yemeklerin konulması kilo alımını engellemektedir. Böylelikle hem kilo alımı en aza inerken hem de hangi besinden ne kadar yediğini görerek ne kadar besin tükettiğini öğrenmiş olursunuz.

Yenilen Yemekleri Kaydetmek: Öğünlerde yenilen yemekler kaydedilerek hangi saatte ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi düzenli olarak kaydetmeniz de her zaman fayda vardır. Bu şekilde gün sonunda kendinizi güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Alınan kilolar aslında ne kadar ne ölçüde yenildiğinin bilinmemesinden kaynaklanır. Bundan dolayı da öğünlerde yenilen yemekler düzenli bir şekilde kayıt edilir ise kilo almada nerede hata yaptığınızı anlarsınız ve bu şekilde kilo vermek için ne kadar yemeniz gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Fiziksel Aktiviteler Yapmak: Her gün kendinizi yormadan yapacağınız fiziksel aktiviteler çok önemlidir. Sağlıklı kilo vermek için yapılabilecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kendinizi yormadan yapacağınız bir kaç hareketi her gün yaparak hem kilo kaybetmede yarar sağlarsınız hem de daha sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Kesinlikle Aç kalmamak: Gün içinde atlanılan öğün ya da yapılmayan kahvaltı zararlıdır. Eğer öğün atladıysanız ya da unuttuysanız akşam üzeri yediğiniz yemek normalde yenilmesi gereken miktardan fazla olacaktır. Bundan dolayı da kilo alımı artacak ve sağlıklı kilo verme zorlaşacaktır. Bundan dolayı aç kalmamalı ve ara öğünler kesinlikle atlanmamalıdır.

Günde İçilen Su Miktarı: İnsan vücudunun % 60,70’i sudur. Eğer metabolizma su ihtiyacını karşılayamaz ise vücut su yerine yağ depolamaya başlar. Şişmanlığın en önemli nedenlerinden biri de su dengesinin bozulmasıdır. Bundan dolayı günde 2-3 litre su içilmesi gerekmektedir. Su içilmesi kolay ve sağlıklı kilo vermede en önemli rolü üstlenmektedir.

Profesyonel Yardım Almak: Kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için profesyonel yardım almaktan kesinlikle çekinmeyin. Fazla kilolar rahatsızlık vermeye başladıysa geç kalmadan alınan yardım oldukça yararlı olacaktır. Diyetisyenlerden alınan yardım oldukça sağlıklıdır. Bu şekilde alınan yardımlar sayesinde fazla kilolardan kurtulabilir ve daha sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir.

Aşırı Yağlı, Şekerli, Kalorili Yiyeceklere Dikkat Edilmek: Yasaklanan besinler daha çok dikkat çeker bu yüzden besinlerin yasaklanması çözüm değildir. Bundan dolayı aşırı yağlı, şekerli ve kalorisi yüksek olan yiyecekleri az tüketmek hatta hiç tüketmemek en iyisidir.

Kilo Vermek İçin Sağlığınızdan Olmayın: Kolay ve sağlıklı kilo vermek için sağlığınızdan asla olmayın. Sağlık olmadan verilen kilolar hiç bir işe yaramaz. Unutmayın ki kilo vermek için önce sağlıklı olunması gerekmektedir. Yoksa verilen kiloların hiç bir özelliği yoktur. Sağlık her şeyden önce gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir