Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Kolay Kilo Verme Yolları Nelerdir?
BeslenmeDiyet

Kolay Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Kolay Kilo Verme

Kolay kilo verme; birçok kişinin yapmak istediği şeylerin başında gelmektedir. Çok fazla sayıda ve çeşit çeşit diyet listeleri bulunmaktadır. Bu diyet listeleri hızlı ve kolay kilo vermede işe yaramaktadır. Bu diyetlerden bazıları 3 günde bazıları 7 günde işe yarar iken bazı diyetler ise 1100 kalorilik, domates diyeti ve lahana diyeti olarak adlandırılmaktadır. Peki bu diyetler gerçekten işe yarıyor mu ve sağlıklı mı?

İlk olarak bir diyet listesi her insanda aynı etkiye neden olmamaktadır. Kimi kişilerde daha çabuk işe yararken kimi kişilerde ise daha geç işe yaramaktadır. Bazı insanlar diyetler, uygulayarak hızlı ve kolay bir şekilde kilo verirken bazı insanlar sadece ekmek yemeyerek hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilirler. Hızlı kilo vermek, hem sağlıklı olmalı hem de kiloların fazlalarından kurtulmuşken geri alınmaması sağlanmalıdır. Genellikle doktorlar çocukluk döneminde olan kişilerin hızlı kilo vermelerini doğru bulmamaktadır. Büyümekte olan bir kimsenin karbonhidrat, vitamin, kalsiyum ve mineral gibi besinleri alması gerekmektedir. Bundan dolayı kısa yoldan kilo kaybetmek büyümekte olan birey için doğru değildir. Gelişmekte olan bir gencin haftada bir kilodan fazla kilo vermesi doğru değildir. Ayrıca bunun dışında kiloyu nasıl kaybettiği yani kiloyu nasıl verdiği de önemlidir. Çünkü büyümekte olan bireylerin temel besin kaynaklarını mutlaka almaları gerekmektedir. Hızlı kilo vermekte ki amaç vücudun su ve kas kaybı değil, yağ kaybı yaşamasına neden olmaktır. Bu da belli bir süre, uygun bir diyet ve uygulanabilecek egzersiz listesi ile mümkün olmaktadır.

Hızlı Kilo Vermek İsteyenlerin Yapması Gerekenler

Akşam Yemeği

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin yapması gereken en önemli şeylerden biri akşam yemeğidir. Akşam yemeği erken vakitte yenmeli ve kesinlikle gece atıştırması yapılmamalıdır. Aynı zamanda Akşam yenilen yemeğin ağır değil aksine hafif olması gerekmektedir. Tok karna yatmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Tatlı ve Şekerli Meyveler

Yemeklerden sonra yenilen tatlılar genellikle adettir. Ancak bu alışkanlıktan vazgeçilmelidir. Yemeklerden sonra tok karna tatlı ve şekerli meyve yemekten kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken şey sadece tatlılar değil aynı zamanda şekerli meyvelerde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Alkol

Kolay kilo vermek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise alkol, gazlı ve soğuk içeceklerden kaçınılması gerektiğidir. Alkol göbek bölgesinde yağ oluşumunu arttırır. Bunun sebebi alkolün besinlerdeki yağ emilimini arttırmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı alkol ve gazlı içeceklerin tüketiminin durdurulması gerekmektedir.

Ilık Su ve Yeşil Çay

Öğün aralarında mümkün olduğunca içilen ılık su ve yeşil çay hızlı kilo vermede yardımcı olan etmenler arasındadır. Bundan dolayı öğün aralarında ılık su ve yeşil çay içilmelidir.

Erken Kalkmak ve Egzersiz

Yine hızlı kilo vermede en etkili yöntemler arasında erken kalkmak ve düzenli yapılan egzersizler bulunmaktadır. Erken kalkmak zayıflamak için çok önemlidir.Sabah erken kalkılmalı ve egzersiz yapılmalıdır. Sabah kalktıktan sonra yapılan 15 dakikalık egzersiz kilo verme açısından çok yararlı olacaktır. Yine sabah yapılan yürüyüş ve dans etmek vücut ısısını yükseltir. Yapılan bu egzersizler hem sağlık açısından önemli hem de kilo vermek için idealdir.

Günü Bölmek

Bir günü 6 parçaya bölerek vücudun ihtiyaç duyduğu kadar besin tüketilmesi gerekir. Küçük ve masum görünen ama yağ ve şeker içeriği yüksek olan ikramları geri çevirmek gerekmektedir.

Porsiyon

Yemeklerde yediğiniz porsiyonları küçültmekte hızlı kilo verme açısından önemlidir. Porsiyonları küçültmek ve özellikle ekmeği azaltmak hatta uzak durulması gerekmektedir.

Su

Su tüm bireyler için oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan besin  ve besin ögelerini alırken yeterli miktarda suyunda alınması gerekmektedir. kilo verme esnasında metabolik atıkların uzaklaştırılması için kilo alma esnasında da hücre yapımı içinde yeterli miktarda su alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir