Çarşamba, Haziran 23
Home>>Bulaşıcı Hastalıklar>>Kızamık Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?
Bulaşıcı HastalıklarHastalıklarTedaviler

Kızamık Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık, nefes yolu ile yâhut kişiden kişiye doğrudan temas ile geçebilen ve döküntülerle kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Genel itibariyle kış sonu ya da bahar aylarında görülmektedir. En sık görülme 3 10 yaş aralığıdır. Aynı zamanda yetişkinler rastlanabilmektedir ve yetişkinler çocuklara göre daha ağır geçirmektedirler.

Belirtileri
Kızamık hastalığı mikrobun vücuda bulaşmasından yaklaşık olarak 10 14 gün içerisinde meydana gelmektedir. Kızımın gözlenen ilk belirtileri; baş ağrısı, nezle, burun akıntısı, öksürük, ışığa karşı hassasiyet ve ateş gözlerde kızarıklıktır. Gözlenen bu belirtilerden birkaç gün sonra ağız içerisinde küçük lekeler oluşmaya başlar. Daha sonra bu döküntüler vücudun diğer kısımlarına (yüz, boyun, göğüs, karın, kollar ve bacaklar). Bu durum 4 5 gün kadar bu şekilde devam eder. Daha sonra belirtiler veli lekeler yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Tedavisi
Kızamık kişiden kişiye çok çabuk bulaştığı için öncelikle kızamık olan kişinin diğer insanlardan sağlanarak yayılması engellenmelidir. Bunun yanı sıra tedavi sürecinde hastanın beslenme ve temizliğine dikkat edilmelidir. Hastanın odası sık sık havalandırılmalı, güneş alması sağlanmalı ve temiz olmalıdır. Ayrıca üşütmesi için gerekli önlemler alınmalı, beden temizliğine özen gösterilmelidir. Eğer bunlara dikkat edilmez ise hastalık ilerleyebilir ve zatürre gibi hastalıklar meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir