Cuma, Şubat 26
Ev>>Hastalıklar>>Kısırlık İle Doğru Bilinen Yanlışlar – Dr. Aydın Arıcı
HastalıklarKısırlıkTedaviler

Kısırlık İle Doğru Bilinen Yanlışlar – Dr. Aydın Arıcı

Kısırlık İle Doğru Bilinen Yanlışlar – Dr. Aydın Arıcı

Kadınlarda kısırlığa yol açan yapısal bozukluklar neler? Kadınlarda kısırlığa yol açacak yapısal bozukluklar daha çok tüplerin tıkanmasına bağlı olarak görülür. Hepimizin bildiği gibi döllenme olayı kadının tüplerinde gerçekleşir. Yumurta ve spermler bu tüplerde karşılaşır ve döllenirler. Tüpler, daha çok enfeksiyona bağlı nedenlerden ötürü tıkanır. Bunun yanı sıra sancılı adet görmeyle birlikte görülen bazı rahatsızlıklar da tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle kısır olduğundan şüphelenilen bir kadından öncelikle rahim filmi istenir. Bu, aslında tüplerin filmidir. Tüplerin tıkalı olup olmadığını bu filmle anlarız.

Hangi enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına neden olur? Bunların bir kısmı bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel ilişkiyle bulaşan enfeksiyonlardır. Farklı enfeksiyonlar da tüplerin tıkanmasına yol açabilir. Tüberküloz bile tüplerde tıkanmaya neden olabilir.

İleri yaşta görülecek kabakulağın kısırlığa yol açabileceği söylenir. Doğru mu? Hayır, kabakulak yapısal bozukluğa sebebiyet vermez. Ama özelikle ergenlik çağına gelmiş bir kişi kabakulağa yakalanırsa bu durum yumurtalık ya da testislerde harabiyete sebep verir. Yoksa tüplerin tıkanması gibi yapısal bir bozukluğa yol açmaz.

Antidepresanların, vitaminlerin bilinçsiz kullanımı doğurganlığı etkiler mi?Bir kişi depresyondaysa cinsel fonksiyonlar en çok etkilenenlerden birisi olur. Erkekse iktidarsızlık görülür. Kadında da cinsel isteksizlik olabilir. Bu gibi durumlarda antidepresanların faydası vardır. Yani antidepresanlar bu kişilerin normal cinsel yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlar. Ancak çok yüksek dozda kullanıldığında başka hormonların yükselmesine neden olabilir. Onlar da cinsel fonksiyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Tedavi dozunda kullanılması ve iyi takip edilmesi gerekir.

Aşırı kilo ya da zayıflık kısırlığa yol açar mı? Kilo hem testisleri hem de yumurtalıkları olumsuz yönde etkiler. Aşırı kilo kadınların düzensiz yumurtlamasına aşırı zayıflık da hiç yumurtlamamaya neden olur. Dolayısıyla en doğrusu ideal vücut ölçülerinde olmaktır. Her iki uç da zararlıdır.

KADINLARIN YAPTIĞI EN BÜYÜK YANLIŞ SİGARA KULLANMAK!

Kadınların günlük hayatta yaptığı yanlışlar neler? Kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan birisi siga ra iç mek. Faz la al kol kul la nı mı, sağ lık sız ve dü zen siz ya şam, lü zum suz ilaç la rın faz la kul la nıl ma sı olumsuz yönde etkiler.

Doğum kontrol hapı kısırlığa yol açar mı? Doğum kontrol haplarının doğurganlığı olumsuz yönde etkilediğine dair bugüne kadar kanıtlanan bir çalışma yok.

Kistler kadınlarda kısırlığa neden olur mu? İçi kan dolu olması nedeniyle çikolata kisti olarak adlandırdığımız, sızı ve yapışıklıklara neden olan kistler tüplerin tıkanmasına ve kısırlığa neden olabilir. Su kistleri ise genellikle kısırlık sebebi değildir.

Erken yaşta menopoza girmiş bir kadın çocuk sahibi olabilir mi?Çok genç yaşta menopoza girerek yumurtalarını yitirmiş kadınların çocuk sahibi olması yumurta nakliyle gerçekleşiyor. Ancak birçok ülkede uygulanan yumurta nakli dediğimiz bu işlemin ülkemizde yapılması kanunlarla yasaklanmıştır. Bunların yanı sıra erken menopoza giren kadınlara uygulanan östrojen tedavisiyle kenarda kalmış bir yumurta gelişimi ve sonucunda hamilelik de olabiliyor. Buna da mucize hamilelikler diyoruz. Çünkü böyle bir ihtimal yüzde 1’in altında.

ERKEKLERİN ÇOK SIK HAMAMA GİRMESİ YANLIŞ

Erkeklerde, kısırlığa yol açan yapısal bozukluklar nelerdir? Bazı erkeklerin sperm kanallarında doğuştan tıkanıklık olur. Her ne kadar testislerde sperm üretilse de sperm hücreleri tıkanıklık nedeniyle kanala çıkamaz. Bu kişilere, öncelikle sperm üretimi olup olmadığını kontrol etmek için kan testi yapılır. Eğer sperm üretimi varsa testisten küçük bir iğne ya da kesi yardımıyla sperm hücreleri alınıp tüp bebek uygulamasında kullanılır.

Çocukluk döneminde ileride kısırlık oluşumunu önlemek için ailelerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?
Özellikle yenidoğan erkek bebeklerde aileler, bebeğin testislerinin inmiş olmasına dikkat etmeli. Çocuk doktorları bu kontrolü zaten yaparlar. Ancak testislerin inmesi için kısa bir süre vardır. Bazen kasık kanallarında takılı kalabilirler. Testisler o şekilde durursa ve geç inerse kısırlığına neden olur. Bu durum sperm üretimini tamamen durdurabilir. Dolayısıyla erkek bebeklerde bunun kontrolü çok önemlidir.

Erkeklerin, kısırlığa yol açan günlük hayatta yaptığı yanlışlar neler? Örneğin çok aşırı sıcak banyolar, testislerin fazla ısınmasına neden olur. Çok sıcak hamamlar, jakuziler ya da testis ısısını artıracak bazı meslekler. Örneğin uzun yol şoförlüğü, fırıncılık, ocakçılık gibi.

Erkeklerin kullandığı bir ilaç kısırlığa yol açar mı? Erkeklerin sperm fonksiyonu, dışarıdan alacakları testosteron yani erkeklik hormonuyla ciddi anlamda etkilenir. Örneğin vücudunu geliştiren, daha fazla kas yapmak isteyen erkeklerin kullandığı bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar çok güzel kas yapar ama sperm fonksiyonunu hemen hemen sıfıra indirir.

Dar kot-jean giymek kısırlığa neden olur mu? Bu, doğru fakat fazla abartılacak bir konu değildir. Çok dar kot giyilmesi testisin vücuda daha çok yapışması ve ısısının artmasına neden olur. Bu da sperm durumunu biraz etkileyebilir ama bunun ciddi boyutlarda olduğunu düşünmek doğru değildir. Böyle bir durum ancak sınırda sperm sayısı olan kişileri etkileyebilir.

Dizüstü bilgisayar kullanımının erkeklerde kısırlığa yol açtığı söylenir. Doğru mu? Bu durum dizüstü bilgisayar kullanım süresiyle alakalıdır. Bütün gününü diz üstü bilgisayarla geçiren ve testis bölgesi bu nedenle sürekli sıcak kalan kişilerde üreme fonksiyonları olumsuz etkilenir. Düşünsenize bu kişi tüm gün hamamda oturmuş gibi olacaktır. Ama gün içinde yarım saat bir saat dizüstü bilgisayarla çalışmak etkilemez.

AŞIRI KAFEİN TÜKETMEYİN
Erkeklerde doğurganlığı olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan biri de sperm hızının az olması. Sperm hızını azaltan en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Aşırı miktarda alınan alkol, kafeinli içecekler de etkilidir. Yeterince çinko, selenyum gibi ana maddeler, E ve A gibi önemli vitaminlerin eksikliği de erkeğin üreme fonksiyonlarını etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir