Perşembe, Haziran 17
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kış Depresyonlarının Doğal Yöntemlerle Tedavisi
Faydalı BilgilerHastalıklarSağlık HaberleriYaşam

Kış Depresyonlarının Doğal Yöntemlerle Tedavisi

Kış Aylarında Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Kış ayları geldiğinde karşılaştığımız psikolojik sıkıntılarımızı giderebilmemiz için sizlere bazı yöntemleri anlatacağım. Bu yazımızı okumadan önce Kış Depresyonu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

1. Bol güneş ışığı alabilmek için düzenli egzersiz ve hareketlilik:  Gün ışığından bol bol yararlanmak için sabahları en az yarım saat yürüyüş yapın. Eğer vakit sıkıntınız var ise aracınızı kullanmak yerine işe yürüyerek gidin, ya da toplu taşıma araçlarından birkaç durak önce inerek yürüyüş yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Ayak işlerinizi kendiniz yapın, çayınızı kahvenizi kendiniz alın. Hafta sonları en az 45 dakika yürüyüş yapın. Eğer imkanınız varsa evinize birkaç spor aleti alarak sporu evde yapabilirsiniz.  Unutmayalım ki egzersizler kaslarımız ile sinir sistemimizi güçlendirir. Sürekli çalışmak yerine kendinize yarım saat mola ayırıp müzik dinleyin.

2. Dengeli ve düzenli beslenme programı uygulamak: Vücudumuzun tüm besin maddelerine belli oranlarda ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları karşılarken doğaya ve mevsimine uygun beslenmeliyiz. İnsanlar kendi doğalarında neye ihtiyaçları varsa onları mevsiminde ve doğada bulabilirler. Çünkü hiçbir şey tesadüf değildir. Kış aylarında bol bol pırasa tüketelim. Çünkü pırasa içeriğindeki magnezyum ile yorgunluğa, dalgınlığa ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına iyi gelir. Her gün bir adet muz yiyerek potasyum alımını artırıp, mutluluk hormonlarımızı harekete geçirebiliriz. Keten tohumunu yoğurtla karıştırarak yersek aynı zamanda magnezyumda almış olabiliriz. B6 vitamini ve folik asit bakımından zengin olan ıspanağı bolca tüketirsek, hem kansızlığı hem de yorgunluğa iyi gelir. Depresyonlu insanların bağışıklık sistemi zayıftır. Bunu güçlendirmenin yolu; her gün bir çay kaşığı çörekotunu hakiki balla karıştırıp yemektir. Meyankökü kronik yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir. Depresyona eğilimi olan kişiler sofralarından balığı eksik etmemelidirler.


3. Kış gelmeden planlar yapmak: Sonbahara ve kışa girerken hep karamsar olmak yerine iyi şeyler olacağına kendimizi inandırmamız gereklidir. Kısa süren günü ardından uzun ve kasvetli akşamlar geçirmek yerine, kendimize yeni arkadaş grupları oluşturarak uzun kış akşamlarını onlarla geçirmek. Kendimize yeni uğraşlar bulmak, hobiler edinmek. Müzik dinlemek.


4. Doğayı koruyalım: Doğada insan eli değmemiş temiz doğa parçaları ve temiz havanın dinlendirici olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.  Görüntü ve ses kirliliğinin stres hormonlarını uyandırdığını unutmayalım. Ayrıca doğayı ve çevremizi ne kadar temiz tutarsak yeşil ve maviden o kadar çok yararlanabiliriz ki bu da mutluluk hormonlarımızın artmasını sağlar. Eğer bahçemiz varsa ve buna bakabiliyorsak en iyi enerji depolama yöntemlerinden birisi de budur.


5. Stres ve kötümser yaşamdan uzak durun: Unutmayalım ki mutluluğun bulaşıcı olduğu kadar mutsuzluk ta bulaşıcıdır O nedenle mutsuz kişilerden uzak durmak, stresli ortamlardan uzaklaşmak gerekir. Rahat ve çok gülen insanların kalp ritimleri daha düzenlidir. Bu nedenle sizi bolca güldüren insanlarla birlikte olun. Komedi filmleri izleyin.


6. İyi bir aile ortamı oluşturun: Sevgi, saygı, güven ve mutlu bir aile ortamı, insan ömrünü uzatır. Yalnız yaşayan insanlarda depresyona eğilimin daha fazla olduğu görülmektedir. Mutlu ve kalabalık bir aile ortamı insanların daha mutlu olmasını sağlamaktadır.


7. Hayata pozitif bakmak: Pozitif düşünmek, insanın hayata güzel bakmasını sağlar. Başımıza gelen olaylardan bir mesaj çıkarmak olaylara iyi bakmakla olur. Yaşamda iyiyle kötünün, güzelle çirkinin, doğruyla yanlışın tüm zıtlıkların bir arada bulunduğunun unutmamak gerekir. İnsanların kusursuz olamayacağını kabullenmek ve bağışlayıcı olmak gerekir. Elimizde olanlarla mutlu olmak en iyi ilaçtır.

8. İşinizi sevin: Her günümüzün büyük bir kısmını en az 8 saatini geçirdiğimiz işimizden zevk almak ve işimizi severek yapmak insanın hayatta mutlu olmasını sağlar. İşimizi iyi yapmak ortaya iyi bir şeyler çıkarmak insana değerli vi işe yarar olduğunu hatırlatır. Bu nedenle zevk alarak yaptığımız işimiz yoksa bunu gözden geçirmek gerekir, ancak işimizi değiştirmeden önce doğru karar verebilmek için mutlaka depresyondan çıkmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir