Perşembe, Haziran 17
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kırışıklıkları Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Kırışıklıkları Giderebilmenin En Etkili Yolları?

İlerleyen yaş, stres, yoğun iş temposu, aşırı güneşe maruz kalma, kötü iklim koşulları, yanlış beslenme, yorgunluk gibi faktörler yüzümüzdeki kırışıklıkların artmasına ve belirginleşmesine neden olur. Her ne kadar kozmetiklerle yüzümüzdeki kırışıklık ve izleri kapatmaya çalışsak ta ilerleyen yaşlarda makyaj ürünlerinin bu izleri kapatması zorlaşır. Bu nedenle kozmetiklerden yardım beklemek yerine doğal yöntemleri kullanmak ve doğanın mucizelerinden yararlanmak çok daha önemlidir. Doğanın mucizeleri ve doğal kaynaklar belirgin çizgilerin oluşmasını ve yaşlanmayı önlediği gibi, ruhumuzun ve bedenimizin de yaşlanmasını önleyecektir. Doğal yöntemler kullanmak, tüm vücudumuzun yıllara meydan okumasını sağlar…


Cildin kurumaması ve yüzdeki çizgilerin oluşumunu engellemek için en önemli şey günlük yeteri miktarda su tüketmektir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan 8-10 bardak suyu gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gerekir.  Alkol, sigara, kafein tüketiminden, aşırı makyaj ve kozmetik ürünü kullanmaktan kaçının. Yapılan bazı masaj teknikleri ile kırışıklıklar giderilebilir. Bununla birlikte doğru beslenmekte çok önemlidir. Doğru beslenme ile kırışıklıkların yüzümüzde yer etmesini önlediğimiz gibi vücudumuzun da daha genç ve sağlıklı kalmasını sağlayacağımız kesindir. Beslenirken bol miktarda taze meyve sebze tüketin, özellikle C vitamini ve A vitamini yönünden zengin besinleri tercih edin.

Özellikle sarı, turuncu ve yeşil renkli sebzelerde, maydanoz, yumurta akı, tereyağı ve balık yağında bol miktarda bulunan A vitamini ve beta karotenler yaşlanmayı geciktirir.

Turunçgiller, çilek, kivi, biber, lahana, domates, karnabahar, maydanoz, brokoli gibi sebzeler C vitamini yönünden oldukça zengindir. C vitamini yüzdeki ince çizgilerin giderilmesinde ve yaraların iyileştirilmesinde çok etkilidir.

İyi bir antioksidan olan E vitamini yüzeysel olarak kullanıldığında cildin nemlenmesine yardımcı olur.  E vitamini ayçekirdeği, badem, çamfıstığı, yerfıstığı, zeytinyağı, buğday tohumu yağı, yumurta gibi gıdalarda yüksek miktarda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir