Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>Cilt Hastalıkları>>Kırışıklık Karşıtı Kremden Daha Etkili Daha Ucuz 9 Takviyeler
Cilt HastalıklarıGüzellik - Bakım

Kırışıklık Karşıtı Kremden Daha Etkili Daha Ucuz 9 Takviyeler

Kırışıklık Karşıtı Kremden Daha Etkili Daha Ucuz 9 Takviyeler

Kırışıklık karşıtı kremlerin içeriğine göz attığınızda bir miktar vitamin, antioksidan ve yağ asitlerinin olduğunu görebilirsiniz. Bunların yanı sıra hyaluronik asit ve kollajen maddeleri de bulunmaktadır.  Bu takviyeleri herhangi bir eczane de satın alabilirsiniz: ayrı olarak alındığında, bir anti-kırışıklık kremi daha ucuza mal olur

Kırışıklıkları Önlemek İçin Ne Yapmalısınız?

 • Cildinizin koruyucu bariyerini oluşturun: Bariyer ne kadar zayıf olursa, cildinizin daha fazla nem kaybetmesi muhtemeldir. Kuru, ince ve solgun hale gelir, güneşte kolayca yanar ve kendini onarması daha uzun sürer.
 • Cilt yenilenmesini hızlandırın: Kollajen, elastin, hyaluronik sıkıntısını telafi edin. Yaşlanan cilt bu bileşenlerden daha az üretir ve onların üretimini artırmanız gerekir.
 • Antioksidanlar ekleyin: Bunlar cildinizi serbest radikallerden korur. Cildinizin daha hızlı yenilenmesini ve cildin ana inşaat malzemesi olan kolajen yıkımını engeller.

Cildinizin Nelere İhtiyacı Var?

Cildinizin hepsine ihtiyacı var. Eğer kolajen üzerine büyük önem verirseniz, korunmayan cilt zararlı maddeleri depolar ve daha hızlı yaşlanır ve kırışır. Sadece antioksidanlar eklerseniz, cilt mikroplardan ve güneş ışığından korunur, ancak kırışıklıklar gitmez.

Kremler, serumlar, enjeksiyonlar ve sıvılar – genç ve güzel ciltlerin anahtarı değildir. Kozmetik markalar, hyalüronik asit kullanarak maskeler üretir, kremlere kolajen ekler ve vitamin enjeksiyonları sunar. Aktif maddeye ek olarak, her ürün diğer bileşenlerle doldurulur. 15-15 $ arası kremler satın alarak, cildinizi gençleştirecek yeterli bileşenler almazsınız. Vitaminler ve kapsül takviyesi, 5-10 kat daha ucuza mal olan iyi bir alternatiftir.

Cildiniz İçin Bir Tabaka Oluşturmaya Yarayan Malzemeler

 • Vitamin Е (kapsül): E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. E vitamini, C vitamini ile güneş yanığı önler ve serbest radikaller, oksidatif stres ve yaşlanmaya karşı korur. Kullanımı: Günde 1 E vitamini kapsülü. Önerilen norm – 15 mg
 • Ferulik asitli jel: Eğer vitamin E ve vitamin C’ye ferulik asit eklerseniz, cildin güneşe karşı korunması en az 4-8 kat artar. Ferulik asit cildi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir, mikro dolaşımı, kollajen ve elastin üretimini artırır ve fotolamayı önler. Bilim adamları, ferulik asidin en iyi kullanımının bir jel şeklinde olduğunu buldular. Jel cilt tarafından kolayca emilir ve koruyucu bariyerini arttırır.Kullanımı: Haftada 2-3 kez uygulayın, gözünüzün altındaki cilde sürmekten kaçının. Yüzünüze jel uygulamadan önce, elinizde kontrol edin.
 • Vitamin А (kapsül): Vitamin А kollajen üretimini arttırır ve cildin bağışıklığını destekler. Bilim adamlarına göre, retinol güneş koruyucu kadar iyidir.Kullanımı: Günlük olarak 700 mcg (Mikrogram)  Günde 3.000 mkrogramdan fazla almaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Gençleştirmeyi Arttırmak İçin Kullanılacaklar

 • Kollajen, cildimizin olmadan yaşayamayacağı lifli bir proteindir. Vücudunuzdaki kollajen miktarı yaşla birlikte azalır ve eksikliği telafi edilmelidir. Bilim adamları kolajen takviyesi alımının sadece 8 haftada cildin durumunu iyileştirdiğini bulmuşlardır: pürüzlülük ve nem kaybı azalır ve esneklik artar. Önerilen miktar günde 2.5 gram
 • Hyaluronik asit miktarı düştüğünde, cilt kurur, su kaybına maruz kalır ve elastikiyeti azalan bir hal alır. Japon bilim adamları, bir grup plasebo hapı verilen ve ikincisine günde 120 mg’lık hyaluronik asit kapsülü verilen 2 grup insanı oluşturarak bir çalışma yürüttü. 12 hafta sonra, ikinci gruptaki insanlar kırışıklıklarının daha az görünür olduğunu gözlemledi. Önerilen miktar günde 120 miligramdır.
 • Cupuacu yağı (kakaonun tropikal bir akrabası): Cilt tarafından kolayca emilir ve nemi diğer yağ türlerinden daha uzun süre muhafaza eder. Cupuacu cildi gençleştiren ve genç tutan güçlü antioksidanlar ve yağ asitleri içerir. Yağ, Kore ve Japon kozmetiklerinde kullanılan lanolinden % 30 daha fazla nem tutuyor. Kullanımı: Her zamanki gece kremi yerine veya maske olarak kullanın. Cilde uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından fazlalığı bir mendille silin.

Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin Kullanmanız Gereken Antioksidan ve Türevleri

 • Vitamin C, cildi serbest radikallerden ve oksidatif stresten koruyan güçlü bir antioksidandır. Güneş yanığı ve rüzgar etkisinden sonra cildin yenilenmesini hızlandırır. Yaşlandıkça, cildin yenilenmesi daha da zorlaşır. C vitamini bu sorunu çözebilir. Kullanım: Kadınlar için 75 mg kapsül, erkekler için günde 90 mg kapsül.
 • Vitamin N (lipoik asit) serbest radikallerin etkilerini nötralize etmeye yardımcı olur. C vitamini ve E vitamini gibi diğer antioksidanlarla işbirliği yapar ve yaşlanma karşıtı etkilerini artırır. Ayrıca inflamasyonu azaltır ve kolajenin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Kullanım: Bir günde 20-50 mg lipoik asit kapsülü.
 • Koenzim Q 10: Bilim adamlarının araştırmalarına göre Koenzim Q10’un, kırışıklıklar ve cilt mikro rölyefini azalttığını ve cildi daha düzgün hale getirdiğini buldular. Güneşten korunmamasına ve hidrasyonla ilgisi olmamasına rağmen koenzim, sezon dışı için mükemmeldir. Kullanımı: Günde 30 miligramlık kapsüller.

Bonus: Makyajı ve Kırışıklık Karşıtı Kremleri Temizleyen Yağlar

 • Argan yağı: Bilim adamları menopoz sonrası kadınlarda cildin yağı nasıl etkilediğini test etti. Günlük kullanılarak sadece 60 günde cilt elastikiyetini arttırdığını buldular. Yağ, cildin nemi tutmasını ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Badem yağı: E vitamini ve K vitamini sayesinde yağ, cildin çabuk toparlanmasını ve elastikiyetini artırır. Yağ, UV ışınlarından 4.6 SPF’lik bir koruma seviyesine sahip doğal bir bariyer oluşturur.
 • Üzüm çekirdeği yağı kozmetik şirketleri arasında en popüler yağlardan biridir. Kremler, losyonlar ve maskelerin önemli bir bileşeni olarak kullanılır. Yağ çok miktarda vitamin ve yağ asidi içerir: palmitik (kollajen ve elastin üretmeye yardımcı olur) stearik (güneşten korur) linoleik (güçlü bir antioksidandır).
 • Susam yağı yüksek derecede hidrofobikliğe sahiptir. Cildi güneşten koruyan ve yaşlanma sürecini yavaşlatan 3 güçlü antioksidan içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir